Spisovatelé

Attila Bartis

Zobrazení:
Bartis, Attila
Autor článku: Kateřina Horváthová - 26. 6. 2006
portrét
Attila Bartis je současný maďarský prozaik a fotograf. Jeho knížky závratnou rychlostí mizí z knižních obchodů v Maďarsku i v zahraničí.
Bartis, Attila: A Nyugalom
Autor článku: Kateřina Horváthová - 3. 5. 2007
recenze
Současný maďarský spisovatel Attila Bartis je českému čtenáři zatím neznámý, ve světě však sklízí velké ohlasy. Jeho román Nyugalom (Klid) z roku 2001 byl přeložen do jedenácti jazyků a zaznamenal velký úspěch zejména v Německu.
Bartis, Attila: A séta
Autor článku: Kateřina Horváthová - 17. 6. 2007
anotace
Attila Bartis je současný maďarský spisovatel, kterého bez skrupulí můžeme označit za mezinárodní hvězdu. První jeho próza A séta (Procházka) je psychologická novela odehrávající se ve fiktivním kraji, v mnoha rysech připomínajícím tajemnou oblast v severním Rumunsku, kde se autor narodil, Sedmihradsko.
Bartis, Attila: A Nyugalom
Autor článku: Kateřina Horváthová - 23. 11. 2007
ukázka
Minulou neděli jsem jel předčítat na venkov. Taková pozvání jsem bral ani ne tak kvůli penězům, ale abych se dostal z toho dusna. Nakoupil jsem, uvařil, pak jsem zamkl dveře a ještě po druhém otočení klíčem jsem slyšel: kdy se vrátíš?...
Bartis, Attila: Bohumil aneb Příběh s chlebovými drobky
Autor článku: Marta Pató - 21. 6. 2008
ukázka
...potom ve dvacátým dal děda hrát primášovi maďarskou národní hymnu, než mu Rumuni hospodu rozstřílej. Ze střílení ale nebylo nic, neb Rumuni zůstali viset na náměstí. Tam se potýkali s nebohou sochou Lajose Kossutha, zkoušeli ji svrhnout, ale ještě v tom neměli tu praxi...
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Kateřina Anna Šrubařová - 27. 6. 2010
recenze
Hlavním hrdinou psychologicky znepokojivého a zároveň sžíravě ironického románu Klid je spisovatel Andor, který se už patnáct let stará o matku, bývalou slavnou herečku, poté co přestala vycházet z bytu.
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Kateřina Horváthová - 15. 5. 2010
ukázka
Pohřeb byl v sobotu dopoledne v jedenáct, i když bych nejraději pár dní počkal, jestli nepřijede Ester, ale další mrazení nechtěli povolit ani za příplatek, žena v pohřebním ústavu se odvolávala na nějaké nové nařízení a ptala se, proč ji nezpopelním, vždyť je to levnější a také praktičtější...
Bartis, Atila: Klid
Autor článku: Ondřej Kavalír - 15. 5. 2010
studie
Jako každý dobrý román nabízí Klid čtení v několika významových rovinách, které obstojí samy o sobě, ale teprve všechny společně rezonují v celku obsáhlé literární výpovědi. První a nejzjevnější způsob četby je psychologický. Nabízí nám příběh vztahu mezi matkou a synem, založeném na manipulaci, pocitu viny, ponižování a závislosti.
Bartis, Atila: Klid 2 (in kultura21.cz)
Autor článku: Veronika Jurčová - 31. 3. 2011
recenze
Psychologický román maďarského spisovatele Attily Bartise Klid patří k těm, které matou svým názvem. Poklidné čtení od něho rozhodně nečekejte. Kniha, která je kritiky označována za jedno nejlepších děl soudobé středoevropské literatury a často je přirovnávána k Pianistce Elfriede Jelinekové, znepokojuje a šokuje od začátku až do konce. A velmi těžko se odkládá nedočtená.
Bartis, Attila: A vége
Autor článku: Jan M. Heller - 20. 2. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý, poklidným stylem vyprávěný román zachycuje očima jednoho protagonisty, úspěšného fotografa Andráse Szabada, několik desetiletí v socialistickém Maďarsku. Andrásovo potýkání s uměleckou tvorbou, krutou politikou a osudovou láskou se spojuje ve výpověď o nadosobních silách, které nás buď drtí, nebo ženou vpřed.

Knihy autora

Klid

Klid

ISBN: 978-80-87162-26-2
A vége

A vége

ISBN: 978-96-3143-340-1