Spisovatelé

Reinaldo Arenas

Zobrazení:
Arenas, Reinaldo: Palác bělostných skunků
Autor článku: Anežka Charvátová - 11. 12. 2006
ukázka
Smrt tu stojí na dvorku a hraje si s kolem od bicyklu. Tenhle bicykl býval kdysi můj. Tehdy to, co teď není nic než obruč bez duše, bývalo nové jízdní kolo. A já na něm drandil celou dlouhou cestou na Červený vrch...
Arenas, Reinaldo: Vrátný
Autor článku: Anežka Charvátová - 11. 12. 2006
ukázka
Pršelo. Byl to mírný, vytrvalý déšť, schopný rozvrátit i největšího optimistu, mrholení, jaké v New Yorku předchází zimě a zalézá až do morku kostí, neboť nám připomíná teplé, jasné a bouřlivé deště s vůní čerstvé trávy a zářící, živou zemí...
Arenas, Reinaldo
Autor článku: Anežka Charvátová - 11. 12. 2006
portrét
Spisovatel Reinaldo Arenas (1943–1991) pochází z Kuby, kde trpěl trojitou klatbou jakožto homosexuál, nespoutaný spisovatel s příliš hýřivou a drzou imaginací a svobodomyslný disident.
Arenas, Reinaldo: Vrátný
Autor článku: Anežka Charvátová - 11. 12. 2006
anotace
Arenasovo dílo se karnevalovou, barokně košatou a posměšně groteskní obrazností někdy blíží až paranoidnímu vidění. V románu Vrátný, jediném, který se neodehrává na Kubě, ale v USA, vystupuje do popředí silné ústřední téma svobody a cesty k ní¨.
Arenas, Reinaldo: Vrátný
Autor článku: Jan Mattuš - 17. 12. 2006
recenze
Vrátný je svérázně autobiografický, mnohoznačný a velmi groteskní literární spektákl o dvou různých dějstvích. Nejzřetelnějším dojmem z jeho první poloviny je panoptikální defilé poťouchlých figur — obyvatelů newyorského činžáku, jimž kubánský imigrant Juan denně otevírá dveře — maně upomínajících například na bizarní typy z filmové Tančírny, vlastně děsně protivné, a přece čímsi přitažlivé.
Arenas, Reinaldo: Šalebný svět...
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 5. 2009
ukázka
Nejlepším kazatelem v Mexiku jsem byl já. Proto mě arcibiskup na kolenou žádal, abych 12. prosince pronesl kázání o Panně Marii z Guadalupe. Já, který jsem již tehdy patřil k Dominikánskému řádu, jsem neměl moc chuti pronést kázání tam, kde všichni budou padat únavou už po prvních slovech.

Knihy autora