Spisovatelé

Guillermo Cabrera Infante

Zobrazení:
Cabrera Infante, Guillermo
Autor článku: Daniel Nemrava - 21. 2. 2011
portrét
Cabrera Infante je považován za vrcholného představitele tzv. „boomu“ latinskoamerické literatury 60. let, především díky světově proslulému románu Tři truchliví tygři.
Cabrera Infante, Guillermo: Přelétavá nymfa (in LN)
Autor článku: Markéta Pilátová - 9. 2. 2011
recenze
90%
Je to pomník ze slov postavený blikavým neonům, mořským promenádám, havanskému slangu, automobilům, taxíkům, kinům, jež vypadají jako ohromné velryby, drahým barům, módním hotelům i špeluňkám se starými piany, na které někdo věčně brnká ohrané bolero.
Cabrera Infante, Guillermo: Přelétavá nymfa
Autor článku: Stanislav Škoda - 8. 2. 2011
studie
Když v roce 2007, dva roky po smrti Guillerma Cabrery Infanta, předala jeho manželka Miriam Gómezová literárním agentům k vydání rukopis románu Přelétavé nymfy (La ninfa incostante), vzbudilo to ve Španělsku a v Latinské Americe velkou vlnu očekávání. Zároveň se objevily i pochybovačné hlasy, zda nepůjde, jak už to u posmrtně vydávaných děl bývá, o nějakého „Frankensteina“, román sešitý z nalezených fragmentů, nebo zda se nebude jednat o jakousi literární recyklaci, přepracování starší látky, ja
Cabrera Infante, Guillermo: Přelétavá nymfa
Autor článku: Petr Zavadil - 9. 2. 2011
ukázka
Pomalu se šinou automobily noci a verš, ba universum, je jenom manévr, jak se zbavit horka. Ale proč bych měl být opatrný, když se můžu vznášet ve vzduchu stejně opojném jako tahle noc? Ovinul jsem kolem ní paži a Stelinka neucukla. Ani se nepohnula. Byla tohle má začínající fuga z magnetické láhve, kterou v tu chvíli bylo Vedado?
Cabrera Infante, Guillermo: Přelétavá nymfa
Autor článku: Olga Stehlíková - 1. 5. 2011
recenze
90%
Kubánský spisovatel, filmový scenárista a kritik, který se na konci 60. let jako nežádoucí osoba ocitl v londýnském exilu, Guillermo Cabrera Infante (1929–2005), dopisoval román o nestálé nymfě těsně před smrtí. A tak ačkoli vyšel v roce 2007, patří román se značnou dávkou havanské nostalgie zcela jiné době: druhé polovině 50. let, kdy byla Havana leskle mondénním, zbohatlickým, ale kulturním velkoměstem, jemuž dominoval glamour a tančírny s (hříšnými) bolery či habanerami.
Cabrera Infante, Guillermo: Mapa dibujado por un espía
Autor článku: Stanislav Škoda - 18. 3. 2016
recenze
80%
Mapa nakreslená špionem, česky dosud nevydaná autobiografická kniha kubánského spisovatele Cabrery Infanteho, naprosto skvělým způsobem vykresluje plíživý proces, jakým se „zelená“ Castrova revoluce pomalu a nenápadně proměňuje v profízlovanou diktaturu, kterou je dodnes.
Cabrera Infante, Guillermo: Tři truchliví tygři
Autor článku: Denisa Škodová - 2. 12. 2016
recenze
90%
Padesát let jsme čekali na český překlad nevšedního díla, stoprocentně kubánského románu se sugestivní, až uhrančivou atmosférou tropicko-bohémského prostředí. Guillermo Cabrera Infante čtenáře přenese do centra Havany, do zdejších klubů, hotelů i domácností, projde se s ním po typických havanských čtvrtích, bulvárech a zákoutích. To vše v doprovodu jazykových orgií: rigidní pravidla pravopisu úmyslně dostávají na frak, text ovládnou všelijaké přeřeky, slovní hříčky, vtípky, citáty, odkazy, písn
Cabrera Infante, Guillermo: Tři truchliví tygři
Autor článku: Anežka Charvátová - 27. 12. 2016
studie
Promluvy velkého množství postav románu G. Cabrery Infanta se jako hravé pramínky slévají, obtékají překážky a vybublávají v drobných či větších vírech na povrch, kde je vzápětí smete vlna „tygřích slin“, hnaná zběsilou slovní smrští v rytmu radovánek i smutků havanského předrevolučního nočního života.

Knihy autora

Přelétavá nymfa

Přelétavá nymfa

ISBN: 978-80-7432-081-1
Mapa dibujado por un espía

Mapa dibujado por un espía

ISBN: 9788415472766
Tři truchliví tygři

Tři truchliví tygři

ISBN: 978-80-87429-34-1