Spisovatelé

György Spiró

Zobrazení:
Spiró, György: Messiások
Autor článku: Kateřina Horváthová - 2. 4. 2007
anotace
Nositel Kossuthovy ceny, maďarský spisovatel, básník, literární historik a umělecký překladatel György Spiró vydal po románu A Fogság (Zajetí) další historické dílo s příznačným názvem Messiások (Mesiáši).
Spiró, György...
Autor článku: Jiří Zeman - 16. 5. 2007
portrét
Prozaik, básník, dramatik, překladatel, publicista a vysokoškolský pedagog György Spiró patří beze sporu k nejplodnějším i nejrespektovanějším představitelům střední generace současných maďarských autorů.
Spiró, György: Feleségverseny
Autor článku: Kateřina Horváthová - 23. 6. 2009
anotace
V nakladatelství Magvető vyšel nový román současného maďarského spisovatele Györge Spiróa Feleségversény (Souboj manželek), který se odehrává v Maďarsku za dvacet let. Vše, co je v maďarské společnosti přítomno, třeba jen v náznacích, je zde domyšleno do extrému.
Spiró, György: Feleségverseny 1
Autor článku: Kateřina Horváthová - 5. 10. 2009
ukázka
Renáta Vulnerová, kterou jednomyslně a nadšeně zbožňuje celý maďarský národ, se narodila na hranici Kelenföldu a Albertfalvy v jednom poněkud vybydleném dvou a půl pokojovém panelovém bytě v osmém poschodí a říkali jí Rea, protože Reni se jim nelíbilo.
Spiró, György: Feleségverseny 2
Autor článku: Jiří Zeman - 5. 10. 2009
ukázka
Většina maďarských dětí neuměla číst ani psát. Horliví pedagogové tedy vymysleli Maďarské obrázkové písmo, které sestávalo z 500 znaků. Spočítali to tak, aby se těchto pět set znaků podařilo v průběhu osmi let do žáků nějak vtlouct.
Spiró, György: Žena, propánakrále!
Autor článku: Jan M. Heller - 14. 8. 2016
recenze
Dystopická vize Maďarska v blízké budoucnosti: politicko-ekonomické mocenské kartely, organizovaný zločin ve spolupráci mafie s policií, cikánská válka, přiblblé reality show, které vymývají mozky celému národu. György Spiró ukazuje, kam by to mohlo vést, kdyby se všem současným problémům ponechal volný průběh. Ve svém románu tak útočí na hranici žánru fantastiky.
Spiró, György: Žena, propánakrále!
Autor článku: Robert Svoboda - 13. 9. 2016
ukázka
V rámci jedné z tajných služeb se druhého dne časně ráno ustavila Legitimistická legie, která si předsevzala, že všemu maďarskému obyvatelstvu odebere vzorek DNA a tyto vzorky porovná s DNA panovnických rodů vyjmenovaných Dukou Grnčárem.

Knihy autora

Žena, propánakrále!

Žena, propánakrále!

ISBN: 978-80-7530-041-6