Spisovatelé

Wallace Stevens

Zobrazení:
Stevens, Wallace: Adagia
Autor článku: Štěpán Nosek - 28. 11. 2007
ukázka
Teprve posmrtně vydané sentence a aforismy vůdčího představitele amerického literárního modernismu o údělu básníka, imaginaci a skutečnosti odhalují onen nesnadný úkol, který si tento pozoruhodný lyrik vytkl: obhájit úlohu básnického slova jako nejryzejšího názoru na tento svět.
Stevens, Wallace: Učenec jediné svíce
Autor článku: Jakub Řehák - 19. 1. 2009
recenze
Nyní po neuvěřitelných čtyřiatřiceti letech máme v češtině k dispozici další výbor z Wallace Stevense v překladu Daniela Soukupa a dodejme, že je to první výbor skutečně reprezentativní.
Stevens, Wallace: Učenec jediné svíce
Autor článku: Daniel N. Soukup - 19. 1. 2009
ukázka
Báseň se musí vzpírat chápání / téměř dokonale. Znázornění: // smědá figura v zimním šeru se vzpírá / totožnosti. Věc, již nese, se vzpírá // nejnutnějšímu smyslu.
Stevens, Wallace: Učenec jediné svíce
Autor článku: Daniel N. Soukup - 20. 1. 2009
studie
Když Wallace Stevens na sklonku roku 1922 dokončoval svou první sbírku, kterou nazval Harmonium, právě vyšla jedna z přelomových básní 20. století, Eliotova Pustá země. Stevens ji v soukromém dopise zhodnotil velmi jízlivě.
Stevens, Wallace
Autor článku: Daniel N. Soukup - 20. 1. 2009
portrét
Wallace Stevens (1879–1955) žil trojím životem básníka a milovníka umění, otce rodiny (roku 1909 se oženil s Elsie Mollovou) a úspěšného pojišťovacího právníka. Už jeho mladické dopisy a deníky sice prozrazují neobyčejnou fantazii a jazykový talent, jeho profesní dráha se však ubírala jinudy.

Knihy autora

Učenec jediné svíce

Učenec jediné svíce

ISBN: 978-80-87048-15-3