Spisovatelé

Martin Amis

Zobrazení:
Amis, Martin: Experience
Autor článku: Ladislav Nagy - 20. 5. 2003
recenze
Martin Amis patří mezi přední současné britské autory a vedle svého přítele Salmana Rushdieho i nejznámější. U nás bohužel zatím jeho nejlepší knihy nevyšly: nakladatelství Mustang vydalo v překladu povídkovou sbírku Einsteinovy příšery z roku 1987 a potom ještě raný román Jiní lidé (1981), ovšem asi nejlepší česky vydanou autorovou knihou je Úspěch, podařený a pro Amise tematicky charakteristický román z roku 1978, který v roce 1992 vydala Mladá fronta.
Amis, Martin: Koba the Dread
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
O čem vlastně nová Amisova kniha je? Tak především je o Stalinovi, nebo lépe řečeno stalinismu. Dále taky o Amisovi samotném, jeho otci Kingsley Amisovi, několika britských novinářích, Trockém, Leninovi, Solženicinovi, ale i oslavách milénia, Amisově sestře, několika dalších příbuzných … no, prostě o všem a všech. Anebo taky o ničem - o nicotě, smrti, která je všude kolem nás.
Amis, Martin: Peníze 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
V románu Martina Amise Peníze (Money, v originále 1984) rozhodně není o legraci či komično nouze – ale místy je to humor černý, ba cynický a úsměv se často změní ve škleb. Peníze zachycují moderní svět, v němž peníze fungují zčásti jako fetiš, zčásti jako symbol, virtuální modla a měřítko, ale také jako všeprostupující a všudypřítomný živel.
Amis, Martin: War Against Cliché
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Téměř pětisetstránkový svazek je výborem z Amisových esejů o literatuře a recenzí. Největší prostor přirozeně dostali autoři, k nimž má sám spisovatel kladný vztah, tedy především John Updike, Vladimir Nabokov, ale také Elmore Leonard, jehož Martin Amis považuje za génia a jednoho z nejlepších amerických spisovatelů. Nechybí tu ani J. G. Ballard, Anthony Burgess a přirozeně ani rodinný přítel Amisových, básník Philip Larkin,...
DeLillo, Don; Amis, Martin
Autor článku: Ladislav Nagy - 25. 5. 2003
studie
V uplynulém roce vyšly v českém překladu dvě skutečně pozoruhodné prózy - dva romány z různých konců Atlantiku, které dokázaly nabídnout neobyčejný pohled na realitu tak těžko uchopitelné moderní zkušenosti. Jsou to knihy, které se záhy po svém vydání zařadily do kánonu anglicky psané literatury - Podsvětí (Underworld) amerického prozaika Dona DeLilla a Peníze (Money) z pera britského autora, byť dnes stále častěji pobývajícího ve Spojených státech, Martina Amise.
Amis, Martin: Yellow Dog
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 10. 2003
recenze
Bohužel, Amisův poslední román působí jako nepovedená parodie jeho dřívějších knih, třeba Peněz, jednoho z nejlepších románů, které v osmdesátých letech byly v Británii napsány...
Amis, Martin: Peníze 2
Autor článku: Jan Kapoun - 22. 5. 2003
recenze
V českém překladu vychází vrcholný román Martina Amise, syna slavného britského spisovatele Kingsleye Amise.
Amis, Martin: Šíp času
Autor článku: Ladislav Nagy - 7. 5. 2004
recenze
Šíp času není nejčtivější Amisův román, ovšem o holocaustu lze asi jen sotva psát čtivě.
Amis, Martin: Londýnská pole
Autor článku: Markéta Musilová - 16. 8. 2007
recenze
Není až zas tak běžné, aby autor románu už v prvních odstavcích prozrazoval, jakým směrem se bude jeho dílo vyvíjet. V případě Londýnských polí tomu je přesně naopak. „Toto je příběh vraždy. Ještě k ní nedošlo. Ale dojde.“
Amis, Martin: Věnováno Ráchel
Autor článku: Markéta Musilová - 4. 6. 2009
recenze
Děti úspěšných rodičů to mají těžké. Již od mala jsou na ně kladeny vysoké nároky, které často, alespoň dle mínění okolí, nenaplní. Ještě horší scénář nastává, pokud se dítě rozhodne jít ve stopách jednoho z rodičů a vydobýt si ostruhy v oboru, v němž tento exceloval. Přesně takovouto trnitou cestu si vybral uznávaný britský prozaik Martin Amis, když vstoupil v roce 1973 na literární scénu románovým debutem The Rachel Papers.
Amis, Martin: Těhotná vdova
Autor článku: Johana Horálková - 1. 4. 2013
recenze
70%
Předposlední román britského prozaika Martina Amise se nečte nijak příjemně. Na vině není český překlad, v němž téměř zaniká Amisův osobitý styl (čtenář neobeznámený s originálem ho snese), ani hlavní dějová linka, která na první pohled naopak představuje hotový prototyp stravitelnosti: prázdniny několika mladých lidí na italském zámku v roce 1970.
Amis, Martin: Lionel Aspo
Autor článku: Johana Horálková - 15. 8. 2014
recenze
60%
Co se stane, když uvězněný kriminálník vyplní los a vyhraje sto čtyřicet milionů liber? Když patnáctiletý kluk udržuje intimní styky se svojí devětatřicetiletou babičkou? V takovém duchu se nese nejnovější román Martina Amise, fraška křížená s romancí, dštící s nemalou dávkou vtipu oheň na „stav dnešní Anglie“.
Amis, Martin: Zóna zájmu
Autor článku: Markéta Musilová - 6. 3. 2016
recenze
70%
Poslední román Martina Amise je tradičně vyprávěný příběh o holokaustu z prostředí koncentračního tábora Osvětim. Daří se někdejšímu enfant terrible britské literární scény říct o nesčetněkrát popsaném tématu něco nového? A záleží na tom?

Knihy autora

Šíp času

Šíp času

ISBN: 80-7207-525-X
Londýnská pole

Londýnská pole

ISBN: 978-80-7207-632-1
Věnováno Ráchel

Věnováno Ráchel

ISBN: 978-80-7207-705-2
Těhotná vdova

Těhotná vdova

ISBN: 978-80-259-0077-2
Lionel Aspo

Lionel Aspo

ISBN: 978-80-259-0220-2
Zóna zájmu

Zóna zájmu

ISBN: 978-80-259-0449-7