Spisovatelé

Naja Marie Aidt

Zobrazení:
Cena Severské rady za literaturu 2008
Autor článku: Barbora Grečnerová - 29. 3. 2008
aktualita
Severská rada udílí každoročně již od roku 1962 prestižní literární cenu, jejímž cílem je upozornit na kvalitní literární díla vznikající na Severu. V roce 2008 se stala nositelkou ceny dánská autorka Naja Marie Aidt.
Aidt, Marie Naja: Pavián
Autor článku: Markéta Kliková - 10. 1. 2011
recenze
90%
Povídková sbírka Naji Marie Aidt je o lidech s duchem paviána v těle a o pocitech, které druzí v jejich přítomnosti prožívají. O strachu, smrti, nevěře, násilí, nemoci a pudech. Ale i o lásce. Za sbírku Pavián dostala autorka v roce 2006 nejhodnotnější dánskou cenu za literaturu Cenu kritiky a v roce 2008 Cenu Severské rady za literaturu.
Aidt, Marie Naja
Autor článku: Markéta Kliková - 1. 1. 2011
portrét
Naja Marie Aidt se narodila 24. prosince 1963 dánským rodičům na západním pobřeží Grónska ve městě Aasiaat. Když jí bylo sedm let, odstěhovala se rodina zpět do Dánska a usadila se v hlavním městě Kodani.
Aidt, Naja Marie: Har døden taget noget fra dig, så...
Autor článku: Anežka Matěnová - 20. 9. 2018
recenze
70%
Jak překonat smrt vlastního dítěte? To je otázka, kolem které krouží nová kniha dánské spisovatelky Naji Marie Aidt „Pokud ti smrt něco vzala, vrať to: Carlova kniha“. Co pro nás znamená smrt a jak se s ní vyrovnáváme? Existuje nějaká útěcha, a pokud ano, kde ji hledat? Román nabízí niterné svědectví o prožité ztrátě a o procesu, jímž si prochází pozůstalý.

Knihy autora