Spisovatelé

David Zábranský

Zobrazení:
Zábranský, David: Šternův pokus milovat
Autor článku: Petr Vaněk - 18. 6. 2008
recenze
30%
Ve Šternově pokusu milovat to skoro vypadá, že je dovoleno říkat beztrestně cokoli, hlavně když řečené vypadá sofistikovaně, resp. hlavně když to vypadá, že vypravěč ví, co říká.
Zábranský, David: Martin Juhás čili Československo
Autor článku: Jaroslav Soukup - 10. 6. 2015
recenze
70%
Kniha rozkročená na téměř šesti stech stranách vypráví příběh o střetávání Čechů a Slováků od vzniku samostatného společného státu až po únor 1948. I při velkém rozsahu je text setrvale hravý a do detailů propracovaný.
Zábranský, David: Čeká nás velký lesknoucí se rok
Autor článku: David Zábranský - 5. 1. 2018
sloupek
Od Nového roku patří prostor pravidelného pátečního sloupku osobnostem české literatury. První (i)libůstka je tu!
Zábranský, David: Za Alpami
Autor článku: Jaroslav Soukup - 24. 1. 2018
recenze
80%
Jak vidí Němci Čechy a jak Češi Němce? Mohou imigranti ve své nové vlasti zazářit? A proč jsou dnešní Evropané i přes své životní úspěchy bezradní? David Zábranský se v nové knize Za Alpami nezdráhá otevřít nejedny zamčené dveře.
Hůlová, Petra: Fackovací panák David Zábranský
Autor článku: Petra Hůlová - 9. 2. 2018
sloupek
Po románu, který bude „společensky angažovaný“, kritikové dlouho volali. Teď ho tu máme a je to evidentně problém. A to i pro ony kritiky, kteří po něm volali a teď mu nemůžou přijít na jméno. Jak vyšlo najevo, nevolali totiž po „společenské angažovanosti“ jako takové, ale po společenské angažovanosti určitého zcela konkrétního typu. To to nemohli říct rovnou? Ha ha ha. Tak veselé to bohužel není.
Zábranský, David: Číňané nás brzy pozabíjejí!
Autor článku: David Zábranský - 22. 6. 2018
sloupek
Je to sotva pár týdnů, co jsem se vrátil z Pekingu. V Číně jsem nikdy předtím nebyl, dokonce ani nikde jinde v Asii ne, pokud nepočítám Istanbul. Dlouho jsem k cestování napůl instinktivně přistupoval jako k činnosti, která svrchovaně spadá pod nějaké modifikované tao.
Zábranský, David: Za_raný turisti
Autor článku: David Zábranský - 12. 10. 2018
sloupek
V Athénách trávím hodně času, mám tady byt, za turistu se rozhodně nepovažuji. Ale když jsem si kousek od domu na chodníku přečetl velký červený nápis „FUCK OFF TOURISTS“, který tam někdo nastříkal a který tam ještě včera nebyl, dotklo se mě to.
Zábranský, David: Chvála zdi
Autor článku: David Zábranský - 4. 1. 2019
sloupek
Moje poslední knížka se nedostala ani do nominací na Literu a v nové divadelní hře sklízí obdiv diváků nikoli můj text, nýbrž kůň, který asi dvě minuty geniálně stojí na jevišti. Je úžasný a vydělá si víc než já.
Zábranský, David: Moje trable s Českou televizí
Autor článku: David Zábranský - 22. 2. 2019
sloupek
Nevím, já nemám televizi. Člověk tuhle větu aspoň v Praze a Brně už asi deset let slýchá tak pravidelně, až z toho zívá.
Zábranský, David: V Lipsku
Autor článku: David Zábranský - 29. 3. 2019
sloupek
Česká literatura, na tři západy uzavřená ve své zvukově izolované komoře, od konce března zažívá výjimečné období. Je po lipském knižním veletrhu, na kterém se naše izolovaná komora předvedla v celé své komplikované kráse. Česko sbalilo svůj dutý sud, plný špinavých Diogenů, a poslalo ho za tahačem do někdejšího centra německé vzdělanosti.
České literární centrum (Petra Hůlová a David Zábranský)
Autor článku: Petra Hůlová - 4. 7. 2019
aktualita
Do série ohlasů k aktuální situaci Českého literárního centra přispěli i Petra Hůlová a David Zábranský.
Zábranský, David: Logoz
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 9. 2019
recenze
V románu s dystopickým tématem David Zábranský vychází z poukazu na závislost dnešní společnosti na pozlátku módní značek, které se od „fejků“ ve skutečnosti téměř neliší, na bažení po úspěchu na sociálních sítích a na touhu náležet k následovníkům některé z trendy ideologií. Na pozadí však upozorňuje na tendenci, která se děje každodenně a mnohem nenápadněji – odcizování slov od jejich skutečných významů tak, aby právě v propagaci (propagandě) nejlépe plnila zamýšlený účel.
Zábranský, David: Láce
Autor článku: David Zábranský - 13. 10. 2019
sloupek
Greta Thunberg má pravdu a její činnost zpětně legitimizuje skandinávský model, který mnohým doteď mohl lézt na nervy. Trvalo to, ale dočkali jsme se, stát sociálního blahobytu a kulturní namyšlenosti konečně vydal hmatatelný plod v podobě globálního ováda v tom nejlepším Sókratově smyslu.
Zábranský, David: Ideální rok pro nuly a dvojky
Autor článku: David Zábranský - 3. 1. 2020
sloupek
Vstupujeme do roku 2020 a já si říkám, jak by asi takový vstup prožíval třeba Friedrich Nietzsche. Pro většinu z nás by Nietzsche měl jediný úkol: padej rychleji, pokud neumíš létat!
Zábranský, David: Jsme na moři
Autor článku: David Zábranský - 27. 3. 2020
sloupek
Na liště internetového prohlížeče mám v době pandemie trvale otevřených pár českých zpravodajských webů, online vydání Guardianu a k tomu jedny řecké noviny. Díky posledně jmenovanému zdroji jsem se dověděl i o nové kampani řecké agentury na podporu turismu. Okamžitě mě zasáhla silná nostalgie.
Zábranský, David: Jak se v Česku běhá
Autor článku: David Zábranský - 26. 6. 2020
sloupek
O způsobech, jak se národy chovají při přesunech (a o tom, co z toho lze vyvodit ve smyslu národního charakteru), se napsaly tisíce sloupků. Nyní je nejvhodnější doba napsat jeden další.
Zábranský, David: Výstřední pandemie
Autor článku: David Zábranský - 6. 11. 2020
sloupek
Nová nemoc do naší společnosti přinesla ohromné množství utrpení, ale přiznejme si, že na českých ulicích to není vidět.

Knihy autora

Šternův pokus milovat

Šternův pokus milovat

ISBN: 978-80-7203-999-9
Martin Juhás čili Československo

Martin Juhás čili Československo

ISBN: 978-80-8159-180-8
Za Alpami

Za Alpami

ISBN: 978-80-7443-7
Logoz

Logoz

ISBN: 978-80-7443-333-7