Spisovatelé

Jean Echenoz

Zobrazení:
Echenoz, Jean: Cherokee
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 1. 2003
studie
Echenozova poetika stojí na principu systematického matení, vykořeňování starých osvědčených postupů. Jeho útok na zavedená, tradiční pravidla románové tvorby spočívá v tom, že si spisovatel prostě vyhraje.
Echenoz, Jean
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 10. 2003
portrét
Echenoz se již v osmdesátých letech zařadil mezi přední francouzské autory, a právem.
Echenoz, Jean: Je m’en vais 2
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 1. 2003
recenze
Úsměvné, příjemné čtení s poschovávaným tajemstvím, i když ne přímo poselstvím, jak jsme zvyklí u klasické literatury. Naléhavé sdělení však Echenoz přináší: ukazuje náš svět jako chladný, ledový, povrchní, sterilní, virtuální, natolik odevzdaný kultu obrazu, že lidé tento zprostředkovaný obraz už přestávají odlišovat od skutečnosti.
Echenoz, Jean: Je m’en vais 1
Autor článku: Martina Sládková - 27. 1. 2003
recenze
O přitažlivosti Echenozových románů svědčí fakt, že se kniha okamžitě zařadila mezi nejprodávanější tituly roku 1999 a získala prestižní literární cenu Goncourt.
Echenoz, Jean: Au piano
Autor článku: Jovanka Šotolová - 1. 4. 2005
recenze
Román U klavíru vypráví o Maxi Delmarcovi, jenž je celou svou bytostí oddán hudbě, a to dokonce i poté, co se z bytosti stává jen přízrak, k čemuž dojde dvaadvacet dní (a osmdesát šest stran) od chvíle, kdy ho čtenář poznal - je totiž zavražděn...
Echenoz, Jean (F)
Autor článku: Petr Dytrt - 22. 6. 2003
studie
Les romans publiés aux Éditions de Minuit se sont toujours distingués par une assez grande volonté d’innovation. Celle-ci affectait notamment les éléments constitutif du niveau narratif...
Echenoz, Jean: Jdu
Autor článku: Matěj Turek - 22. 6. 2003
studie
Román sestává z pětatřiceti poměrně krátkých kapitol. Jeho dějovou jednotu zajišťuje především časové omezení na jeden jediný rok konce minulého století, a také hlavní postava obchodníka s uměním Felixe Ferrera...
Echenoz, Jean: Le Méridien de Greenwich (F)
Autor článku: Petr Dytrt - 17. 10. 2003
studie
...il serait possible d’envisager le travail du lecteur du texte de Méridien de Greenwich comme assemblage du puzzle...
Echenoz, Jean: Le Méridien de Grenwich; Le Lac (F)
Autor článku: Petr Dytrt - 17. 10. 2003
studie
La matière des oeuvres romanesques de Jean Echenoz paraît donc se bien prêter à notre but : observer les emprunts à d’autres textes dont se sert abondamment l’écrivain...
Echenoz, Jean: Jdu
Autor článku: Petr Dytrt - 17. 10. 2003
recenze
Jak již sám titul napovídá, jde ve Jdu o pohyb někam. Félix Ferrer, hlavní hrdina na počátku jde, a to tak, že odchází od svojí ženy a vyráží na dalekou cestu až za polární kruh. Jde i v samém závěru románu, ovšem tady přichází, aby mohl opět odejít a jít dál...
Echenoz, Jean: Jdu
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 10. 2003
ukázka
Jdu pryč, řekl Ferrer, opouštím tě. Všechno ti nechá­vám, ale jdu. A protože mu Suzanniny oči uhnuly, nasměrovaly se k podlaze a bezdůvodně se zastavily na elektrické zásuvce, nechal Felix Ferrer klíče na poličce u vchodu. Pak si zapnul kabát, potichu za sebou zavřel dveře vilky a odešel...
Echenoz, Jean: Jdu
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 10. 2003
studie
Echenoze lze číst dvojím způsobem : můžete jen sledovat děj, pak možná budete trochu zklamaní, protože v tom zapleteném příběhu jako byste zůstávali jen na hladině, nemá žádnou hloubku, je to spíš sled různých více či méně banálních, jindy dostatečně absurdních historek. Anebo druhá možnost: nechat si od spisovatele ukázat, jak si lze na literatuře smlsnout.
Echenoz, Jean: Courir
Autor článku: Zuzana Mazancová - 5. 11. 2008
recenze
Známý francouzský spisovatel svým portrétem českého běžce Emila Zátopka dokazuje, že o vítězství se dá hovořit nejen ve sportu, ale také v literatuře.
Echenoz, Jean: Ravel
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 5. 2009
studie
Proklamovaným záměrem románu je popsat posledních deset let skladatelova života, tedy období jeho největší slávy, ale také sílících příznaků nepříjemné choroby, období završené absurdní nehodou, nepovedenou operací a smutnou Ravelovou smrtí. Podobně jako Bolero začíná i Ravel komorně, rozvíjí se tiše, plíživě... a v závěru graduje stále silnějším tónem, o to však stručnějším a překvapivějším sdělením.
Šotolová, Jovanka (in Knižní novinky)
Autor článku: Jovanka Šotolová, Milan Šilhan - 31. 5. 2009
rozhovor
Pro českého čtenáře je text dost nezvyklý – naše škola běžně neučí vnímat finesy stylu, knihy čteme, jen abychom se nasytili příběhem. Proto možná ten hravý Echenozův rukopis může někomu připadat složitý, zvláštní, prostě jiný...
Echenoz, Jean: Běhat
Autor článku: Jovanka Šotolová - 22. 9. 2009
ukázka
...Když se konečně vyřítí po poslední rovince, publikum skoro padá do mdlob, a když pak proběhne cílovou páskou, tribuny se otřásají řevem, ovace snad nikdy neskončí...
Echenoz, Jean: Běhat
Autor článku: Jovanka Šotolová - 22. 9. 2009
studie
Francouzský spisovatel se rozhodl připomenout legendu, k níž vzhlížel po velkou část svého života. Pro Čechy může být poctou, když se jejich osobnosti dostanou na stránky zahraničních knih. Jenže tentokrát jde o případ složitější. Za prvé jde o Emila Zátopka, za druhé o román a za třetí o Jeana Echenoze. Knížka, která ve Francii sklidila velké ovace, se v Čechách musí vyrovnat s trochu jiným očekáváním.
Legendre, Claire: Un héros de roman. Sur Courir de Jean Echenoz
Autor článku: Claire Legendre - 21. 9. 2009
studie
Les personnages de romans ont sur les vraies personnes cette supériorité qu'ils ne meurent jamais.
Legendre, Claire: Románový hrdina. K románu Courir od Jeana...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 21. 9. 2009
studie
Románové postavy mají oproti postavám skutečným tu výhodu, že nikdy neumřou.
Echenoz, Jean: Běhat (in Respekt)
Autor článku: Jaroslav Formánek - 6. 12. 2009
recenze
Echenoz několikrát zdůraznil, že nejde o biografický příběh, ale o románovou poctu Zátopkovi, tedy volně zpracované vyprávění o části jeho života.
Echenoz, Jean: Běhat, critique...
Autor článku: Petr Dytrt - 6. 12. 2009
recenze
Le lecteur tchèque a déjà eu plusieurs occasions de prendre connaissance des romans de Jean Echenoz, il serait donc inutile de présenter cet auteur. Néanmoins un changement assez important au sein de sa création depuis l’avant-dernier roman Ravel, mérite d’être remarqué.
Echenoz, Jean: Běhat (in HN)
Autor článku: Petr Dytrt - 6. 12. 2009
recenze
Jaký vlastně ten Échenozův Zátopek je, když tak rozčeřil prázdninově stojaté vody české sportovní a literární scény?
Echenoz, Jean: Běhat (in LtN)
Autor článku: Ivan Matějka - 6. 12. 2009
recenze
Jean Echenoz Emila Zátopka nadmíru ctí. O tom není pochyb. Jeho román, typicky echenozovsky stručný, je vyznáním obdivu. Ódou v próze.
Echenoz, Jean: U piána
1. 10. 2006
anotace
Román U piána vypráví o Maxi Delmarcovi, jenž je celou svou bytostí oddán hudbě, a to dokonce i poté, co se z bytosti stává jen přízrak, k čemuž dojde dvaadvacet dní (a osmdesát šest stran) od chvíle, kdy ho čtenář poznal - je totiž zavražděn.
Echenoz, Jean: 14
Autor článku: Hedvika Stoklasová - 24. 6. 2013
recenze
90%
Válečný román, jaký jsme ještě nečetli: Echenozův text o první světové válce si našel velké množství obdivovatelů, ve Francii byl jednou z nejprodávanějších knih minulého roku.

Knihy autora

Au piano

Au piano

ISBN: 80-903106-9-8
Jdu

Jdu

ISBN: 80-903106-1-3
Courir

Courir

ISBN: 978-80-204-2000-8

Ravel

ISBN: 978-80-204-1836-4
Běhat

Běhat

ISBN: 978-80-204-2000-8
14

14

ISBN: 978-2707322579