Spisovatelé

Anna Enquist

Zobrazení:
Enquist, Anna
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 30. 11. 2008
portrét
Anna Enquist (nar. 1945 v Amsterodamu, vlastním jménem Christa Widlund-Broer, pseudonym si zvolila pod vlivem manžela, švédského cellisty Bengta Widlunda – „enquist“ znamená suk jalovce) je povoláním psychoanalytička s hudebním vzděláním (klavír, cello).
Enquist, Anna: Návrat domů
Autor článku: Miroslava Růžičková - 5. 2. 2009
recenze
Nizozemská spisovatelka Anna Enquistová (1945) zachytila v knize Návrat domů život mořeplavce Jamese Cooka viděný očima jeho ženy. Není to historický román ani dobová freska s psychologizujícími prvky, dokonce ani cestopis popisující Cookova námořní dobrodružství...
Enquist, Anna: Návrat domů 2
Autor článku: Kateřina Horváthová - 20. 5. 2009
recenze
Román Anny Enquistové (nar. 1945) Návrat domů vypráví příběh manželky slavného mořeplavce Jamese Cooka, která čeká na jeho návrat z druhé cesty kolem světa. V první části nás zprvu uchvátí harmonická idyla manželství...
Enquist, Anna: Kontrapunkt
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 28. 8. 2011
ukázka
Otec parkuje červené auto na asfaltu pod hrází. Děti šplhají vzhůru, rodiče zatím vytahují zezadu z auta kufry a batohy. Kluk a holka stojí těsně vedle sebe mezi ovcemi a upírají pohled přes moře na ostrov. On má červenou bundu, ona modrou. Prudký vítr jim vyfoukává vlasy do výšky, síla vichřice v nich vyvolává smích, ukazují si na vlny s bílými čepicemi z pěny a vykřikují rozrušením, když přívoz přistane.
Enquist, Anna: Kontrapunkt
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 28. 8. 2011
studie
Román Kontrapunkt se odvíjí od tragické události v autorčině životě: její dcera zahynula při autonehodě. Nácvik Bachových Goldbergových variací přináší matce útěchu a vyvolává vzpomínky na dceru v různých životních stádiích i úvahy o vztahu matky a dcery obecně. Úvahy se prolínají se střípky z Bachova života a s pasážemi o technické stránce klavírní hry.
Enquist, Anna: Kontrapunkt
Autor článku: Lucie Smolka Fruhwirtová - 19. 10. 2011
recenze
80%
Hudba byla a je pro literaturu častým zdrojem inspirace. Román Kontrapunkt Anny Enquistové se ale řadí k úzké skupině knih, v nichž je fikční svět i způsob vyprávění tak úzce spjat se zasvěceným hudebním výkladem a konkrétním hudebním prožitkem. Přesto je výsledkem čtivé dílo působící křehce a neobyčejně lidsky.
Enquist, Anna (in LN)
Autor článku: Markéta Pilátová - 2. 7. 2012
rozhovor
Rozhovor Markéty Pilátové se spisovatelkou Annou Enquistovou o tom, jak se dá přežít smrt vlastního dítěte, o tvorbě, která nezabere víc než dvě a půl hodiny denně, a také o tom, že kdo chce ovlivňovat společnost, měl by se věnovat spíš politice než psaní.
Enquist, Anna: Kontrapunkt (in Host)
Autor článku: Kateřina Kavalírová - 9. 2. 2014
recenze
80%
Nakladatelství Mladá fronta vydalo již druhý román nizozemské prozaičky, klavíristky a psycholožky Anny Enquistové, nazvaný Kontrapunkt. Jak už sám titul převzatý z hudební terminologie naznačuje, ani tentokrát autorka neopouští autobiografické téma terapeutické síly hudby. Tak jako Enquistová sama i její románové alter ego, klavíristka nacvičující Goldbergovy variace, musí v knize čelit bolestné situaci po ztrátě dospělé dcery.

Knihy autora

Kontrapunkt

Kontrapunkt

ISBN: 978-80-204-2144-9