Spisovatelé

Martin Ryšavý

Zobrazení:
Ryšavý, Martin: Cesty na Sibiř
Autor článku: Petra Hůlová - 11. 12. 2008
recenze
90%
Cesty na Sibiř, prozaický debut Martina Ryšavého, je jednou z nejzajímavějších letošních českých próz. Na více než šesti stech stranách jsme svědky sibiřských putování hlavního hrdiny, autorova alter ega, který celý příběh vypráví.
Ryšavý, Martin: Cesty na Sibiř
Autor článku: Martin Ryšavý - 11. 12. 2008
ukázka
Pokud jsem je zrovna nenatáčel, podnikal jsem další výpravy do skalnatých kopců blízko průsmyku a vlastně jsem se s nimi loučil. Při posledním z těch výletů jsem se dostal až na místo, odkud byl dobrý výhled na nejvyšší štít Věrchojanských hor, Eveny zvaný Šamanův posed.
Ryšavý, Martin - rozhovor Petry Hůlové
Autor článku: Petra Hůlová - 29. 8. 2009
rozhovor
PH: Čím vás štvaly? MR: Asi tím, že mě občas tlačí do role takový folklórní osoby, takovýho jako Eskimo Welzla, kašpara ze Sibiře. A ptají se mě na takový věci jako... jestli jsem na Sibiři sežral syrový játro nebo, víte, co myslím...
Ryšavý, Martin: Vrač
Autor článku: Marek Lollok - 23. 1. 2011
recenze
80%
Cestovatel, dokumentarista a pedagog Martin Ryšavý pronikl do širšího literárního povědomí svým rozsáhlým textem Cesty na Sibiř (cena Magnesia litera 2009 v kategorii próza). Svým dalším románem nazvaným pro mnohé enigmaticky – Vrač – na úspěšné dílo v mnoha směrech navazuje.
Ryšavý, Martin: Vrač
Autor článku: Martin Ryšavý - 22. 1. 2011
ukázka
Klidně můžeš nakrájet ještě pár rajčat a zbytek té cibule, ať to všechno dojíme a uvolníme lednici. Babka zas nadávala, že jsme zabrali dvě přihrádky místo jedné, rozumíš... A teď se vrátíme o pětačtyřicet let zpátky, do roku šedesát, kdy Rjazaňské dramatické divadlo přicestovalo na pohostinské vystoupení do městečka Ačinsk. Pro Čecha je to nepředstavitelná vzdálenost, takže jen pro tvou orientaci: do Ačinska je to asi tak stejně daleko jako do Irkutska, neboli čtyři dny na cestě.
Ryšavý, Martin: Vrač
Autor článku: Markéta Kittlová - 22. 3. 2012
aktualita
Martin Ryšavý obdržel cenu Bank Austria Literaris, která je každoročně vyhlašována v rámci knižního veletrhu v Lipsku. Dostal ji za svůj román Vrač, který byl předtím oceněn i dvěma českými literárními cenami.
Ryšavý, Martin
Autor článku: Jiří Bernkopf - 29. 6. 2012
portrét
Spisovatel a dokumentarista Martin Ryšavý (1967) pracuje jako vedoucí katedry scenáristiky a dramaturgie FAMU. Jako spisovatel debutoval „kapesní ságou“ Lesní chodci, současně s ní vznikl i scénář, který se stal předlohou pro stejnojmenný film Ivana Vojnára. Za oba následující romány, Cesty na Sibiř a Vrač, obdržel cenu Magnesia Litera za prózu (2009, 2010).
Ryšavý, Martin: Lesní chodci
Autor článku: Jaroslav Soukup - 29. 6. 2012
recenze
70%
Podtitul „kapesní sága“, který je přídomkem prozaické prvotiny Martina Ryšavého (1967), je dokonale vystihující. Rozsahem nevelký, ale zručně a čtivě sepsaný příběh „lesních chodců“, kteří se pokoušeli uchovat si pudově podmíněnou identitu svobodných tuláků v dobách budování socialismu i v době posametové, posloužil počátkem tisíciletí Ivanu Vojnárovi jako námět ke stejnojmennému filmu. Lesní chodci vyšli poprvé v roce 2001 a minulý rok se dočkali druhého vydání.
Ryšavý, Martin: Zlaté vidění
Autor článku: Klára Soukupová - 8. 4. 2020
recenze
70%
Román Zlaté vidění vypráví o nesnázích bytí, když jste přesvědčeni o svém předurčení k velikosti, ale jste svobodná žena, žijete v severních Čechách a za řešení většiny potíží považujete bramborák s lněným semínkem.
Ryšavý, Martin: Zlaté vidění
Autor článku: Martin Ryšavý - 10. 6. 2020
ukázka
Martin Ryšavý zasadil děj knihy Zlaté vidění tentokrát do prostředí severních Čech. Dnes už téměř mytizovaný kraj ale podává zcela jinak – skrze dopisy svérázné protagonistky, která neznámému adresátovi i čtenáři tlumočí své neortodoxní názory jak na okolní svět, tak i na zdraví a „správný“ životní styl.
Ryšavý, Martin: Zlaté vidění
Autor článku: Marie Voslářová - 11. 6. 2020
recenze
Občas nesnesitelná, ale svým způsobem přitažlivá. Otravná, přesto ve světlejších chvilkách plná života a osvěžujících nápadů. Potrhlá i moudrá. Taková je nová kniha Martina Ryšavého a taková je i její rozporuplná hlavní hrdinka. S trochou snahy by se dal její monolog vnímat jako kontemplace nad tím, jestli a jak se v tomto světě dá žít aspoň trochu svobodně.

Knihy autora

Cesty na Sibiř

Cesty na Sibiř

ISBN: 978-80-87037-13-3
Vrač

Vrač

ISBN: 978-80-97037-29-4
Lesní chodci

Lesní chodci

ISBN: 978-80-87037-9
Zlaté vidění

Zlaté vidění

ISBN: 978-80-7622-002-7