Spisovatelé

Petr Borkovec

Zobrazení:
Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire,...
Autor článku: Josef Straka - 26. 1. 2009
recenze
Jako by si Petr Borkovec ve své nové knize (knize krátkých próz, prozaických a básnických sentencí a básní) vymezil jiný půdorys. Ptáme se, je to ten stejný Petr Borkovec, jak jej známe z předchozích knih? Je, jen nabízí jinou, novou polohu, rozkrývá jinak svou ustálenou poetiku právě na půdorysu jiného, přijatého města (měst), kde pobýval delší časový úsek.
Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire
Autor článku: Bára Gregorová - 26. 1. 2009
recenze
Někteří spisovatelé se netají tím, že během stipendijních pobytů nemohou napsat ani řádku, neboť jsou duchem pořád ve své rodné zemi a spojeni s jejím instrumentářem (například Vladimir Sorokin a ruské běrjózky). To však není Borkovcův případ.
Borkovec, Petr: Berlínský sešit / Zápisky ze Saint-Nazaire
Autor článku: Petr Borkovec - 26. 1. 2009
ukázka
„Z berlínské ulice je vidět na měsíc, v berlínských ulicích dlouží se lidský stín,“ psal před osmdesáti lety ruský exilový neoklasicista Vladislav Chodasevič v básni o nočních tazích větrnými ulicemi „macechy ruských měst“. Bloudili tenkrát v trojici – Chodasevič, Nina Berberovová, Andrej Bělyj.
Knihy, o nichž se mluví v Německu / podzim 2012
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 12. 2012
anotace
Goethe institut nabízí výběr informací o německy psané beletrie a literatury faktu. Vychází z recenzí významných německojazyčných médií, doplňuje je o tipy vzešlé z knižních veletrhů. Odráží tak aktuální tendence a má každému usnadnit přehled o literární scéně.
Borkovec, Petr: Milostné básně
Autor článku: Olga Stehlíková - 16. 4. 2013
recenze
Konečně je tu taky poezie, která je podivně, jedinečně vtipná a současně postrádá humorek. Vtipná tak, jak je to snad v poezii jedině snesitelné: bolestně, ironicky, úzkostně, těžce. Začal ji psát, mohlo by to být překvapení, Petr Borkovec. Jeho předchozí tvorba je nejnovější sbírkou Milostné básně vhozena do jiného nasvícení. Asi jsme to celé ty roky, co jednotlivé kousky z Milostných básní vycházely časopisecky, brali jen vážně.
Borkovec, Petr: Lido di Dante
Autor článku: Markéta Kittlová - 1. 11. 2017
recenze
80%
Soubor obsahuje dvanáct povídek, z nichž každá je nějakým způsobem spojená s Itálií – nejčastěji s letoviskem Lido di Dante, které se nachází několik kilometrů od Ravenny. Přestože se toho v povídkách vlastně moc neděje a autor se většinou namísto rozvíjení děje oddává pomalému, trpělivému pozorování, je jejich četba bezmála dobrodružství.
Borkovec, Petr: Lido di Dante
Autor článku: Petr Borkovec - 6. 12. 2017
ukázka
Dante je pohřbenej v Ravenně, má to pěkný, celý ve zlatě a ve stínu, po kterejch teče voda z kašniček, a kolem rostou černozelený bobkový keře a stříbrný olivovníky s kmenama, co vypadaj jak termitiště, akorát že mě nepustili až úplně dovnitř, protože mi Alice jenom tak, z rozpustilosti, kterou v ní „pokaždý nastartuje Itálie“, schovala tričko do květináče na piazza Catone, a bez trička se dovnitř nesmělo (nahý bezhlavý přeškrtnutý tělo na kryptě).
Borkovec, Petr: Smutek a knihovnice...
Autor článku: Petr Borkovec - 13. 4. 2018
sloupek
Spisovatelé do knihoven. Tenhle nápad dostal nevím přesně kdo a nevím, jestli ho odněkud neokopíroval. Ale to nevadí. Deset spisovatelů jezdí od loňského září číst a mluvit do knihoven v celé zemi. Každý měsíc jedna veřejná knihovna. Jezdím taky.
Borkovec, Petr: Nikdo nemiluje muže, který se upaluje v zrcadle
Autor článku: Petr Borkovec - 11. 5. 2018
sloupek
Po obědě jsme vyšli z jasně a prudce osvětlené gymnaziální jídelny na ulici a zůstali stát u zábradlí. Zavřela oči, přitiskla si na rozpálenou tvář ruku s dlaní vytočenou ven a řekla tři začátky tří vět: „Pane bože, já se červenám… To mezi námi je literatura, kterou nečtu… Konec, studente…“
Borkovec, Petr: Prázdniny teprve začínají
Autor článku: Petr Borkovec - 29. 6. 2018
sloupek
Na předměstí L’Aquily jsem vrátil vypůjčenou regatu, vylíčil majiteli autopůjčovny všechny útrapy, které mi „květ jeho stáje“ (majitelův týden starý výraz) způsobil, doplatil 200 tisíc lir (ten mluvka, který se jmenoval Foscolo, chtěl 300) a šel hledat bar. Trvalo mi to, byla siesta.
Borkovec, Petr: Lido di Dante
Autor článku: Adam El Chaar - 8. 8. 2018
aktualita
Luhačovice a Lido di Dante – dva místopisné názvy spojuje počet slabik, výletní charakter a poslední červnovou sobotu také Petr Borkovec. Do valašského lázeňského centra přijíždí číst z knížečky povídek z místa v severní Itálii, odkud pochází jeho žena. Zná je jako své boty, ale v Luhačovicích je poprvé. „Dobré, že?“ říkám. „Moc pěkné,“ přisvědčí, „vy jste odtud?“ „Ze Zlína.“ „Jak je to daleko?“ „Třicet.“
Borkovec, Petr: Writer in Residence
Autor článku: Petr Borkovec - 21. 9. 2018
sloupek
Lilo. Když konečně ve čtvrti Connewitz, kam zabloudil, natrefil na otevřené bistro, bez rozmýšlení se celou dlaní opřel do skleněných dveří. Přivítal ho barmanův kyselý obličej, za kterým se ukrývalo vyčítavé souvětí pojednávající o klice a její úloze v dějinách lidstva.
Borkovec, Petr: Herbář k čemusi horšímu
Autor článku: Daniel Mukner - 24. 10. 2018
recenze
70%
Nová básnická sbírka Petra Borkovce Herbář k čemusi horšímu zaujme nejen svým tajuplným názvem. Autor, jehož knihy budí pozornost dlouho předtím, než jsou publikovány, přichází s opulentní sbírkou plnou humoru a nadsázky, v níž vedle přírodní lyriky nalezneme medailony pornohereček a vedle útržků z internetových diskusních fór vzletnou češtinu obrozenců.
Borkovec, Petr: Spokojené nářky
Autor článku: Petr Borkovec - 23. 11. 2018
sloupek
Listopad rve, co může, rozednění trvá do setmění a kniha básní nepřitahuje – nežli přejdeš od jednoho rýmovaného čtyřverší ke druhému, čtyřikrát tě sevře širá chandra.
Borkovec, Petr: Kurzy kreslení ptáků za soumraku
Autor článku: Petr Borkovec - 8. 2. 2019
sloupek
Na veřejných čteních a besedách, při rozhovorech do novin a do rádia se – jak ví každý spisovatel – některé otázky opakují. Mrzí mě, že nepíšu tak dobře, abych dostával jen otázky, které žádný jiný spisovatel nedostává.
Borkovec, Petr: Úvod do veřejného čtení
Autor článku: Petr Borkovec - 1. 3. 2019
sloupek
„Je to trapný a fakt nekonečný. Co je to?“ Správná odpověď: autorské čtení. Hodinka utrpení s autorem, o níž Karl Kraus kdysi prohlásil (jako obvykle tak, aby holky koukaly), že „když spisovatel čte, je to, jako když kuchař jí“.
Borkovec, Petr: Jaro a Shetlandské ostrovy
Autor článku: Petr Borkovec - 5. 4. 2019
sloupek
Hyacinty už dávno lezou. Slunce pálí do harampádí, kterého přes zimu přibylo nejenom na půdě, v kůlně, v zahradním altánu, ale taky pod postelí, na nočním stolku, v mobilu a v tajném šupleti s dopisy, eury a starými snubáky. Zloději na jaře makaj od nevidim do nevidim; nový lesklý rejče mizej dřív, než je poprvý polkne vlhká zem.
Borkovec, Petr: S Biankou Bellovou v hotelu
Autor článku: Petr Borkovec - 24. 5. 2019
sloupek
Měl jsem štěstí a v jednom zastrčeném, trochu zanedbaném hotelu v Evropě potkal spisovatelku Bianku Bellovou. No, štěstí… víme, že Bianca má v posledních letech z českých autorů nejvíc zahraničních výjezdů, takže je na literárních cestách každý druhý den a v hotelové chodbě jsme ji – my, čeští autoři – už potkali všichni. Ale přesto.
Borkovec, Petr: Můj jediný kamarád
Autor článku: Petr Borkovec - 14. 6. 2019
sloupek
Moje žena ve vypjatějších manželských chvílích poznamenává, že jedináček vyrůstající s matkou zůstane jedináčkem vyrůstajícím s matkou.
Borkovec, Petr; Skálová, Adriana: Věci našeho života
Autor článku: Jitka Nešporová - 25. 7. 2019
recenze
80%
Záslužné leporelo, které generačně rozdělené společnosti připomíná skutečnost, že nesoběstačné dítě a nemohoucí starý člověk potřebují k životu stejné věci. Čím pro nás tyto obyčejné předměty jsou, ukazuje s pozoruhodnou laskavostí a obdivuhodnou uměleckou invencí.
Borkovec, Petr: Tržiště Sándora Máraiho
Autor článku: Petr Borkovec - 18. 10. 2019
sloupek
Nedaleko katedrály svaté Alžběty, v Řeznické ulici v Košicích, stojí dům č. p. 35, kde prožil část dětství Sándor Márai – hvězda evropské literatury 20. století, která vyšla s velkým zpožděním. Novelu Svíce dohořívají jsme četli všichni a všichni jsme se těšili, že ji Miloš Forman zfilmuje. Sir Connery, co měl hrát hlavní roli, se taky nemohl dočkat. Nakonec se netočilo – a už nikdy nebude.
Borkovec, Petr: Vesnický book club
Autor článku: Petr Borkovec - 22. 11. 2019
sloupek
Na první setkání louňovického book clubu „v anglosaském stylu“, které se konalo pátého listopadu 2019, přišli do hostince U Šafratů tři čtenáři.
Borkovec, Petr: Přespal v úlu
Autor článku: Petr Borkovec - 17. 1. 2020
sloupek
Včera jsem už zas někomu vyprávěl o středoslovenských vesnických hospodách – furmanských krčmách, výhřevnách, pohostinstvích U Grófa, pivnicích Koliba a Kúria, gazdovských bistrech a športbarech s názvem Lysec, Turiec nebo Podhájka.
Borkovec, Petr: Petříček Sellier & Petříček Bellot
Autor článku: Daniel Mukner - 5. 2. 2020
recenze
90%
Petr Borkovec byl vloni nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. Nijak by nepřekvapilo, kdyby se mezi nominovanými objevil i letos – ačkoliv v jiné kategorii. Na konci loňského roku totiž vydal tento autor knihu fejetonů, sloupků a kratších próz nazvanou Petříček Sellier & Petříček Bellot. I kdyby to však nakonec s cenou Magnesia Litera nevyšlo, jedno ocenění už Borkovec získal – cenu Tvárnice časopisu Tvar, kterou mu udělil kritik roku Jan M. Heller.
Borkovec, Petr: Erik, já a dvě mámy...
Autor článku: Petr Borkovec - 7. 2. 2020
sloupek
„Tohle – a fejeton, pane? Toto – a kytka na klobouku internetového večerníku? Ani jako causerii to nevybojujete. Neruda se obrací v hrobě, Hálek už obrácen natrvalo!“
Borkovec, Petr: Na parapet
Autor článku: Petr Borkovec - 6. 3. 2020
sloupek
„Tohle nevím… kdyžtak na parapet…“ Anebo: „A s tímhle asi rovnou na parapet, co říkáte?“ Vcházejí do krámu, vytahují knížky z prostorných tašek, říkají to samé v nekonečných obměnách. „Myslel jsem si, že to nebudete chtít, to nevadí. Nechte si to. Na parapet dobrý, ne?“
Borkovec, Petr: Vdovy na jaře
Autor článku: Petr Borkovec - 20. 3. 2020
sloupek
Zbídačený remíz, do něhož mrholí a který každou chvíli krátce zalije jarní šílené slunce. Pojďme si ten hlouček křovin, posvátný hájek mezi poli, rozebrat!
Borkovec, Petr: En scen ur ett äktenskap
Autor článku: Petr Borkovec - 17. 4. 2020
sloupek
Už jsem o tom párkrát psal: ačkoli jsem vyrostl deset minut od lesa a od dětství dělám, co můžu, nikdy jsem nenatrefil na shozené jelení ani srnčí paroží.
Borkovec, Petr: Za Alicí Wierpichovou
Autor článku: Petr Borkovec - 8. 5. 2020
sloupek
Ve středu 29. dubna zemřela po krátké nemoci v pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského zřejmě nejpozoruhodnější česká básnířka posledního dvacetiletí Alice Wierpichová. Na začátku prázdnin by jí bylo 73 let.
Borkovec, Petr: Točka
Autor článku: Petr Borkovec - 5. 6. 2020
sloupek
Kousek mě svezl, tím to začalo. Přibrzdil autobus, odfoukl přední dveře, srovnal krok vozu s mým, vyklonil se od volantu, jako kdyby ho zdědil, a zlehka zavolal do deště: „Naskoč. Někam tě hodím.“
Borkovec, Petr: Lavička babičky Toničky
Autor článku: Petr Borkovec - 16. 10. 2020
sloupek
Moje babička Tonička nebyla moje babička. Seděla před domem na lavičce, opřená o plot, za kterým se zelenal dvůr. Na hlavičce flanelový šátek. Na sobě soustavu flanelových košil, jupek a kazajek, které bez rozdílu nazývala slovem „kacabajka“ a které za celý život nesvlékla až k té úplně poslední. A v zimě v létě tlusté žebrované punčocháče. Seděla tam, sedí tam. A vypráví.
Borkovec, Petr: V Největších malířích
Autor článku: Petr Borkovec - 20. 11. 2020
sloupek
Jsem spisovatel na volné noze a kvůli wuchanské pandemii jsem se ocitl ve finančních potížích.
Borkovec, Petr: Štědrý den pana kapitána
Autor článku: Petr Borkovec - 18. 12. 2020
sloupek
Pět měsíců civilní vojenské služby v polovině devadesátých let (víc to nebylo, protože pak jsem onemocněl), které jsem prožil jako ošetřovatel v jednom pražském domově důchodců, jsem skoro beze zbytku vytěsnil z paměti.
Borkovec, Petr: Bůh, Richard a hromada mrtvol
Autor článku: Petr Borkovec - 8. 1. 2021
sloupek
Karel Gott a Richard Krajčo se před časem dohodli, že si zažertují se Smrtí, a na Vánoce nám ji přilepenou lepidlem k sesli (i s kosou) přivezli ukázat. Vánoční hit s názvem, o němž se nepochybuje, jsme slyšeli a viděli skoro všichni.
Borkovec, Petr: Váza v rákosí
Autor článku: Petr Borkovec - 19. 2. 2021
sloupek
Chtěl bych si důkladně prohlédnout ledňáčka. Jistěže volného, ne v zajetí. Několikrát v životě jsem zahlédl, jak přelétá potok nebo protíná druhý říční břeh. Ale byla to jenom modrá vteřina.
Borkovec, Petr: Sebrat klacek
Autor článku: Jan M. Heller - 17. 3. 2021
recenze
Soubor Sebrat klacek přináší prozaické texty, které ve většině ohledů navazují na předcházející obdobnou sbírku Petříček Sellier & Petříček Bellot. Počítají se čtenářem, který se hlavně dokáže naladit na poklidnou notu pozorování okolního světa. Přesto si autor občas neodpustí do čtenáře tak trochu šťouchnout.
Borkovec, Petr: Pecka a borovice
Autor článku: Petr Borkovec - 19. 3. 2021
sloupek
Měsíc a tři dny nevyšla z bytu. Nechodí ani s odpadky. Nechodí na balkon, protože na balkoně číhá aerosol. Na balkoně stojí pytle s nevynesenými odpadky, které tam spouští oknem, aby nemusela otevřít balkonové dveře.
Borkovec, Petr: Motivy pro zákeřný duben...
Autor článku: Petr Borkovec - 30. 4. 2021
sloupek
Karel mi napsal, že minulý víkend dělali první zahradní táborák a že to bylo fajn, akorát že rušili bažanta, co se „usídlil v blízkém cypřišovci“ a už chtěl jít spát.
Borkovec, Petr: V docích Saint-Nazaire
Autor článku: Petr Borkovec - 4. 6. 2021
sloupek
Překládat sloku složenou ze čtyř rytmicky uspořádaných a rýmovaných veršů je jako vzpomínat.
Borkovec, Petr: Poznámky k Tereze
Autor článku: Petr Borkovec - 7. 9. 2021
sloupek
Už deset let se mi na začátku podzimu zastavuje dech. Než řeknu z čeho, řeknu, jaké to zastavení je. Nepodobá se totiž ničemu jinému v mém životě!

Knihy autora

Milostné básně

Milostné básně

ISBN: 978-80-87429-32-7
Lido di Dante

Lido di Dante

ISBN: 978-80-7521-045-6
Herbář k čemusi horšímu

Herbář k čemusi horšímu

ISBN: 978-8075-21-053-1
Věci našeho života

Věci našeho života

ISBN: 978-80-88126-28-7
Sebrat klacek

Sebrat klacek

ISBN: 978-80-7521-167-5