Spisovatelé

Vladimír Macura

Zobrazení:
Macura, Vladimír: Šťastný věk
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2009
recenze
Loňská udavačská aféra Milana Kundery mnohým připomněla komunistické angažmá nejen Kundery, ale i Pavla Kohouta, M. Červenky, I. Klímy či M. Uhdeho. Verše, které v 50. letech první tři jmenovaní psali, najde čtenář v novém vydání knihy Šťastný věk a jiné studie o socialistické kultuře od literárního vědce, sémiotika a spisovatele Vladimíra Macury.
Macura, Vladimír: Šťastný věk
Autor článku: Tomáš Glanc - 4. 4. 2009
studie
Česky psané myšlení o literatuře a kultuře nehýří zrovna politickými duchy. Vladimír Macura byl autorem, kterého politické aspekty zajímaly a byl pro jejich sémiotickou artikulaci výjimečně vybaven už biograficky
Macura, Vladimír; Jedličková, Alice (eds.): Průvodce po světové...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2013
recenze
80%
Po 25 letech vyšlo rozšířené a přepracované vydání důležité příručky Průvodce po světové literární teorii 20. století. Sto tři hesel v ní představuje vědecké koncepce, které zásadně ovlivnily myšlení o literatuře. Podle anotace byla vybrána jak díla kanonická, ale stále diskutovaná a aktualizovaná, tak podnětné práce z posledních let, a to nejen z literární vědy, ale i lingvistiky, filozofie, mediálních studií či psychologie. Nad zpracováním hesel se sešel tým téměř padesáti odborníků.
Macura, Vladimír: Znamení zrodu a české sny
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 11. 2015
recenze
90%
První svazek spisů Vladimíra Macury přináší třetí vydání jeho veledůležitého díla Znamení zrodu i další studie, převážně věnované české kultuře 19. století. Jde o texty dodnes čtivé a podnětné.

Knihy autora

Šťastný věk

Šťastný věk

ISBN: 978-80-200-1669-0