Spisovatelé

Jurij Andruchovyč

Zobrazení:
Andruchovyč, Jurij: Dvanáct obručí
Autor článku: René Kočík - 12. 12. 2003
recenze
Nový román světoznámého urkajinského spisovatele způsobil rozruch na knižním trhu.
Andruchovyč, Jurij: Tajemnycja
Autor článku: Alexej Sevruk - 19. 9. 2008
recenze
Kniha žánrově leží někde mezi „pokusem o intelektuální autobiografii“ (zastoupenou knihou Andrzeje Stasiuka Jak jsem se stal spisovatelem) a uměleckým interview (čtenáře obeznámeného s českou literaturou napadne rozhovor Jana Pelce s Mejlou Hlavsou, vydaný pod názvem Bez ohňů je underground).
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa 1
Autor článku: Alexej Sevruk - 26. 9. 2010
recenze
Kniha nazvaná Moje Evropa obsahuje dvě eseje: Středovýchodní revizi Jurije Andruchovyče a Lodní deník Andrzeje Stasiuka.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa 2
Autor článku: Jarmila Horáková - 4. 10. 2010
recenze
Výraz „Evropa“ se už dávno neomezuje jen na označení jednoho ze sedmi kontinentů. Pro každého z jejích 718 miliónů obyvatel může mít toto slovo jiný význam.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa (in Host)
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 1. 2012
recenze
Moje Evropa – tak se jmenuje tenká knížka, která obsahuje dva eseje historicko-geografického zaměření. Jejich autory jsou Jurij Andruchovyč a Andrzej Stasiuk (oba nar. 1960) – první z nich je Ukrajinec, druhý Polák, oba pocházejí ze stejné generace a oba jsou ve svých zemích uznávanými autory.
Andruchovyč, Jurij (in Plav)
Autor článku: Alexej Sevruk - 17. 4. 2012
rozhovor
Ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovyč o svých literárních plánech a preferencích, o angažovanosti, vztahu umění a státních orgánů a o básníkovi Bohdanu-Ihoru Antonyčovi.
 
Andruchovyč, Jurij
Autor článku: Alexej Sevruk - 17. 4. 2012
portrét
Jurij Andruchovyč, jeden z nejvýraznějších současných ukrajinských autorů a všestranných kulturních činitelů, přišel na svět 13. března 1960 ve městě Stanislav (dnes Ivano-Frankivsk) v ukrajinské Haliči. Vystudoval Ukrajinský polygrafický institut ve Lvově a ve studiu pokračoval na Literárním institutu M. Gorkého v Moskvě, který absolvoval v r. 1991. V roce 1994 obhájil disertaci o ukrajinském modernistickém básníkovi Bohdanu-Ihoru Antonyčovi, jehož tvorba byla v sovětském období zakázána.
Andruchovyč, Jurij: Moskoviáda
Autor článku: Jan M. Heller - 26. 7. 2015
recenze
80%
Spisovatelská osobnost Jurije Andruchovyče představuje v současné ukrajinské literatuře spojující prvek mezi východoslovanským jazykovým a mentálním prostorem a kulturou středoevropanství, ke které jeho vlast alespoň částečně bezesporu patří. Připomeňme knihu Moje Evropa, kterou Andruchovyč napsal společně s podobně zaměřeným prozaikem a esejistou (a svým osobním přítelem) Andrzejem Stasiukem.
Andruchovyč, Jurij: Moskoviáda (in ČRo Vltava)
Autor článku: Milena M. Marešová - 20. 9. 2015
recenze
Ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovyč byl hostem festivalu Měsíc autorského čtení. Z díla „tvůrce novodobé ukrajinské literatury“ už vyšel v českém překladu román Rekreace aneb Slavnost Vzkříšeného Ducha a esejistická kniha Moje Evropa, napsaná společně s polským publicistou Andrzejem Stasiukem. Novinkou je překlad „strašidelného románu“ nazvaného Moskoviáda. V překladu Alexeje Sevruka a Miroslava Tomka ho vydalo nakladatelství Fra.
Andruchovyč, Jurij: Moskoviáda (in HN)
Autor článku: Jaroslav Balvín - 20. 9. 2015
recenze
Moskoviáda ukrajinského spisovatele Jurije Andruchovyče je znovu aktuální. Bohužel. Na začátku 90. let minulého století, kdy novela původně vyšla, Ukrajina s euforií prožívala nabytou samostatnost. Teď se ukazuje, že skutečnou nezávislost si ještě nevybojovala. Andruchovyčova nejznámější kniha nyní vyšla také v českém překladu.

Knihy autora

Moskoviada

Moskoviada

ISBN: 966-7263-60-6
Moskoviáda

Moskoviáda

ISBN: 978-80-7521-023-4