Spisovatelé

Miro Gavran

Zobrazení:
Gavran, Miro: Kako smo lomili noge
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 5. 8. 2003
recenze
Úsměvný román známého současného chorvatského spisovatele nám očima dvou malých chlapců přibližuje nejprve realitu Titovské Jugoslávie a poté začátek občanské války 1991-92.
Gavran, Miro
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 5. 8. 2003
portrét
Populární současný chorvatský spisovatel (1961), jehož četné divadelní hry a romány byly přeloženy do řady jazyků.
Gavran, Miro: Kako smo lomili noge
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 6. 10. 2003
ukázka
Úsměvný román jednoho z nejpopulárnějších současných chorvatských spisovatelů má podtitul Romantizující rodinný cestopis přes minulost a současnost ze Slavonie do Záhřebu a zpět, který výstižně charakterizuje celé dílo...
Gavran, Miro: Zaboravljeni sin
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 18. 11. 2003
recenze
Román známého současného chorvatského spisovatele a dramatika se zabývá integrací mentálně retardovaného utajeného syna do slavonského venkovského prostředí.
Gavran, Miro: Zaboravljeni sin
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 18. 11. 2003
ukázka
Ukázka z románu Zapomenutý syn Miro Gavrana. Kniha zatím do češtiny přeložena nebyla.
Gavran, Miro: Klara
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 16. 1. 2004
recenze
Román současného chorvatského spisovatele Miro Gavrana nam približuje osudy mladé ženy při hledání lásky a vlastního místa na světě. Příběh se v některých momentech odpoutává od našeho světa.
Gavran, Miro: Klara
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 1. 3. 2004
ukázka
Ukázka z populárního románu Klára od současného chorvatského spisovatele Miro Gavrana. Líčí tu osudy dívky Kláry od dětství až po osudový sňatek.
Gavran, Miro: Poncije Pilat
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 25. 7. 2006
recenze
Třetí román tzv. biblické trilogie chorvatského prozaika Miro Gavrana. Přibližuje nám život Piláta Pontského od narození, přes kariérní úspěchy, problém s Ježíšem až po Pilátův přestup na křesťaství.
Gavran, Miro: Poncije Pilat
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 4. 8. 2006
ukázka
Ukázka z románu Miro Gavrana Poncije Pilat (Pilát Pontský). tato kniha tvoří třetí část tzv. biblické trilogie M. Gavrana (po Juditě a Křtiteli).
Gavran, Miro: Čechov řekl Tolstému sbohem, Noc bohů, Pacient...
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 21. 12. 2006
recenze
Recenze překladu tří dramat současného chorvatského spisovatele Miro Gavrana, které vyšly poprvé v češtině v roce 2001.
Gavran, Miro: Četiri različite drame
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 31. 8. 2007
recenze
Čtyři nová dramata od nejpopulárnějšího současného chorvatského dramatika Mira Gavrana, která se věnují dnešnímu člověku.
Gavran, Miro: Četiri različite drame
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 3. 9. 2007
ukázka
Ukázka dramatu Nora dnes z knihy Četiri različite drame (Čtyři různá dramata)od v současnosti nejúspěšnějšího chorvatského dramatika a prozaika Miro Gavrana.
Gavran, Miro
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 7. 12. 2007
rozhovor
Rozhovor Jaroslava Otčenáška s Miro Gavranem, jedním z nejpopulárnějších a nejpřekládanějších současných chorvatských spisovatelů, při příležitosti vydání historického románu Judita v češtině nakladatelstvím Dauphin.
Gavran, Miro: Judita
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 7. 12. 2007
ukázka
Večer se neúprosně blížil. Přála jsem si odsunout ten okamžik, přála jsem si, aby se nebe otevřelo a voda nebeská aby se vylila mezi Betúlijské a Asyřany, přála jsem si neexistovat a nebýt vybraná osudem pro čin, který přesahuje síly slabé ženy.
Gavran, Miro: Judita
Autor článku: Julie Ravingerová - 7. 12. 2007
recenze
V novele Judita, která otevírá Gavranovu „biblickou trilogii“, autor sáhl pro inspiraci do stejnojmenné apokryfní knihy Starého Zákona. Jak se autor sám vyjádřil, chtěl spodobnit tuto židovskou hrdinku jako reálnou lidskou bytost, skutečnou ženu „z masa a kostí“, a to se skutečně i podařilo.
Gavran, Miro: Otelo z ostrova Susaku
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 28. 12. 2008
recenze
Premiéra hry Miro Gavrana Otelo z ostrova Susak, která proběhla 11. 12. 2008 v Divadle A. Dvořáka v Příbrami pod režijním vedením Milana Schejbala.
Gavran, Miro: Jedini svjedok ljepote
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 27. 12. 2010
ukázka
Vyměnili jsme si očekávané pozdravy. Zeptal se, jak se jí cestovalo. „Bylo to náročné. Je Štědrý den, všichni někam jedou. Všude jsou zácpy.“
Gavran, Miro: Jedini svjedok ljepote
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 26. 12. 2010
recenze
70%
Poslední Gavranům román Jedini svjedok ljepote, který již stihl v Chorvatsku vyjít dvakrát, se odehrává v současnosti a patrně jej lze označit za jeden z vrcholů Gavranovy prozaické tvorby. Román sice není nijak zvlášť dlouhý, ale je vystavěn natolik rafinovaně, že si čtenář takřka nedokáže udělat pauzu ani na kávu.
Gavran, Miro: Lásky Georga Washingtona
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 3. 1. 2013
aktualita
Oblíbený chorvatský dramatik Miro Gavran byl prezentován v Malostranské besedě poněkud netypickým způsobem. Představení lehce experimentálního divadelního spolku LA’MY uvedlo Gavranovu jednoaktovku Lásky Georga Washingtona (Ljubavi Georgea Washingtona) v premiéře a zároveň derniéře 24. listopadu 2012.
Gavran, Miro: Kafkin prijatelj
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 15. 5. 2013
recenze
Miro Gavran patří k těm současným spisovatelům, kteří mají širší záběr, než se možná na první pohled zdá. Historická témata sice nejsou u Gavrana ničím novým, ale zatím se v románové a povídkové tvorbě týkala jen doby velmi staré (biblická trilogie Judita, Krstitel, Poncije Pilat). V dramatické tvorbě se sice už dotkl např. doby Molièrovy, G. Washingtona či A. P. Čechova, ale jednalo se spíše o dobové aktualizace, vycházející víceméně jen z autorovy fantazie.
Gavran, Miro: Kafkin prijatelj
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 15. 5. 2013
ukázka
O dva dny později nastoupil Kafka s Maxem do vlaku do Prahy. Na nádraží zůstala Dora s Robertem, mávali jim podobně, jako to dělávají děti, když se loučí s blízkou osobou.
Gavran, Miro: Kafkův přítel
Autor článku: Denis Ejubović - 18. 12. 2013
recenze
Děj knihy je zasazen do období mezi lety 1903 až 1953. V rozmezí těchto padesáti let můžeme sledovat, jak se mění a přetváří vztah mezi oběma spisovateli, přičemž je kladen důraz na Brodovu reflexi jejich přátelství.
Gavran, Miro
Autor článku: Lenka Svobodová - 8. 5. 2017
rozhovor
V Praze se ve dnech 5.–10. dubna konal sedmý ročník divadelního festivalu GavranFest. Tento festival je věnovaný současnému nejpopulárnějšímu a nejpřekládanějšímu chorvatskému dramatikovi Miru Gavranovi (1961) a v je Evropě ojedinělý tím, že jsou na něm uváděny hry pouze jediného žijícího autora mimo jeho rodnou zemi. U příležitosti jeho druhého konání v Praze nám Miro Gavran poskytl rozhovor.

Knihy autora

Judita

Judita

ISBN: 978-80-7272-122-1
Kafkin prijatelj

Kafkin prijatelj

ISBN: 978-953-14-0871-4