Spisovatelé

Małgorzata Rejmer

Zobrazení:
Rejmer, Małgorzata: Toksymia
Autor článku: Bára Gregorová - 16. 9. 2010
recenze
Jistá recenzentka v reakci na debut Małgorzaty Rejmer napsala, že Toximie „stahuje až ke dnu”. Což je velmi výstižná definice – stahuje, vtahuje, upoutává a potápí čtenáře do totálního pekla estetiky ošklivosti či turpismu v té nejčistší podobě.
Rejmer, Małgorzata: Toksymia
Autor článku: Lucie Zakopalová - 16. 9. 2010
ukázka
Nikdo si nemohl nepovšimnout, že postarší muž, který má na sobě pestrobarevné šusťáky, se vláčně sesouvá na sedadlo v tramvaji a příšerně při tom smrdí. Šedé skvrny sedadel ho obklopují ze všech stran a vyznačují zamořenou oblast.
Rejmer, Małgorzata
Autor článku: Lucie Zakopalová - 16. 9. 2010
portrét
Małgorzata Rejmer (1985), prozaička a básnířka, doktorandka v Institutu polské kultury Varšavské univerzity, studuje také psychologii a amerikanistiku. Loni vydala román Toximie, který byl polskou kritikou označen za nejvýraznější debut roku 2009.
Rejmer, Małgorzata 1
16. 9. 2010
rozhovor
Pro mě není na Toximii nic šokujícího, s estetikou hnusu se mi spojuje spíše maďarský film Taxidermie, který překračuje všechna tabu spojená s lidskou fyziologií, ale je to tak vizuálně umělecké, že se ten všeobjímající abject mění v metafyziku.
Rejmer, Małgorzata 2 (in Právo)
Autor článku: Bára Gregorová - 14. 11. 2010
rozhovor
- Knihu jsi, pokud vím, napsala velmi rychle, během jednoho měsíce. To musela být silná touha a tlak psát. - Rychle jsem ji napsala především díky nastalé paradoxní situaci. Dunin požádal Institut knihy o grant na neexistující text, aniž by čekal pozitivní výsledek...
Rejmer, Małgorzata: Bukareszt: kurz i krew
Autor článku: Jarmila Horáková - 4. 6. 2014
recenze
Pojem „polská škola reportáže” není potřeba nijak široce představovat. U nás je jejím nejznámějším představitelem Mariusz Szczygieł, autor mimo jiné několika sbírek reportáží postihujících vybrané aspekty české společnosti. Díky nakladatelství Dokořán u nás vyšel rovněž podobný svazek esejů a reportáží Krzysztofa Vargy Guláš z Turula věnovaný Maďarsku a Izrael už se nevznáší Pawła Smoleńského.

Knihy autora

Bukareszt: kurz i krew

Bukareszt: kurz i krew

ISBN: 9788375365399