Spisovatelé

Jan Faktor

Zobrazení:
Faktor, Jan
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 10. 2010
portrét
Jan Faktor se narodil 3. listopadu 1951 v Praze. Od roku 1978 působí v Německu, jeho zatím nejúspěšnějším dílem je román Jiříkovy starosti o minulost.
Faktor, Jan: Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich...
Autor článku: Jitka Nešporová - 29. 10. 2010
anotace
Německy píšící spisovatel českého původu Jan Faktor oslaví své devětapadesátileté narozeniny na den přesně autorským čtením v Brně a Praze. Českým čtenářům představí svůj poslední román s epickým názvem Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy.
Faktor, Jan
Autor článku: Marie Voslářová - 17. 5. 2015
rozhovor
Původem pražský spisovatel Jan Faktor, který od sedmdesátých let žije a tvoří v Berlíně, představuje český překlad svého úspěšného románu Jiříkovy starosti o minulost. V částečně autobiografické knize se vrací ke svému dětství a dospívání; německé kritiky i čtenáře nadchlo intenzivní líčení atmosféry Prahy padesátých až sedmdesátých let, originální práce s jazykem, humor a v neposlední řadě otevřenost, s níž vypravěč mluví o svém sexuálním zrání.
Faktor, Jan: Jiříkovy starosti o minulost
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 1. 11. 2015
recenze
90%
Chvalozpěvy na obálkách či v anotacích knih zpravidla klamou tělem. V případě románu Jana Faktora Jiříkovy starosti o minulost, obsáhlé „generační výpovědi o normalizační době“, to však neplatí. Skutečně se jedná o „i v rámci české literatury naprosto ojedinělý“ literární počin, o kterém se zcela jistě bude mluvit i s odstupem několika let.
Faktor, Jan (Cena Itala Sveva)
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 23. 6. 2018
aktualita
Pražský rodák Jan Faktor, který od konce 70. let žije a tvoří v Německu, byl za svou dosavadní literární tvorbu vyznamenán Cenou Itala Sveva. Výroční německé literární ocenění určené pro obzvláště svébytné prozaiky autor převzal 20. června v Literárním domě v Hamburku.

Knihy autora

Jiříkovy starosti o minulost

Jiříkovy starosti o minulost

ISBN: 978-80-259-0091-8