Spisovatelé

Alexandra Salmela

Zobrazení:
Salmela, Alexandra: 27 eli kuolema tekee taiteilijan
Autor článku: Michal Švec - 28. 1. 2011
recenze
Rodilá Slovenka Alexandra Salmela zaujala ve své prvotině finské čtenáře i kritiku svěžím středoevropským humorem. Očima Středoevropanky pozoruje život ve Finsku s jistým odstupem a vtipnou formou upozorňuje na jeho specifika, jako je stále poměrně nedůvěřivý vztah k cizincům, prosazování ekologického způsobu života nebo vášeň pro vše finské. K vtipnosti příběhu navíc přispívají jeho netradiční vypravěči, který jsou mimo jiné plyšové hračky a auto Opel Astra.
Salmela, Alexandra
Autor článku: Lenka Fárová - 6. 3. 2011
rozhovor
LF: Cítíš se už jako spisovatelka? - AS: Nemyslím si, že človek má na základe jednej vydanej, aj keď po všetkých stránkach dobre prijatej knihe, právo nazývať sa spisovateľom. Keďže na prijatie do zväzu spisovateľov sú vyžadované dve publikácie, nazývam sa polospisovateľkou.
Salmela, Alexandra (in SME)
Autor článku: Alexander Balogh - 12. 8. 2012
rozhovor
Slovenka Alexandra Salmela už niekoľko rokov píše vo fínčine, v jazyku krajiny, kde žije. Predvlani tam získala za román 27 čiže smrť robí umelca prestížnu cenu za najlepší fínsky debut. Jeho vlaňajší preklad sa dostal do finále Anasoft litery.
Salmela, Alexandra
Autor článku: Alžběta Štollová - 18. 1. 2014
rozhovor
Málokdy má jedna knížka dva křty, natož každý z nich v jiném jazyce. Finský křest pohádkové knížky Kirahviäiti ja muita hölmöjä aikuisia se konal 8. srpna 2013 v Tampere. Titul s názvem Žirafia mama a iné príšery vyšel 2. září 2013 na Slovensku. Autorka obou knih, Alexandra Salmela, odkrývá, jak tento projekt vznikal, a zamýšlí se nad hranicemi původní literární tvorby a překladu.
Salmela, Alexandra: Antihrdina
Autor článku: Jan Marek Šík - 9. 3. 2020
recenze
80%
Antihrdina líčí konflikt dvou zemí, dvou přístupů k životu, dvou totalizujících narativů. Stát se sebevědomým názvem Utopie je ekosocialistická republika, v níž se alfou a omegou stala ochrana přírody, koroNovo pak charakterizují prokonzumní, utilitaristické postoje a veřejný prostor zde vedle peněz utvářejí média. Teze a antiteze jsou tak vyhrocené, že cesta k syntezi se zdá nemožná.

Knihy autora

27 eli kuolema tekee taiteilijan

27 eli kuolema tekee taiteilijan

ISBN: 978-951-851-302-8
Žirafia mama a iné príšery

Žirafia mama a iné príšery

ISBN: 9788081500268
Antihrdina

Antihrdina

ISBN: 978-80-7443-351-1