Spisovatelé

David Grossman

Zobrazení:
Grossman, David - Festival spisovatelů 2005
Autor článku: Tereza Černá - 20. 6. 2005
aktualita
David Grossman patří mezi nejvýraznější současné izraelské prozaiky.
Grossman, David
Autor článku: Tereza Černá - 13. 12. 2005
portrét
David Grossman je uznávaným spisovatelem jak v Izraeli, tak i ve světě. Čeští čtenáři se s autorem mohli poprvé seznámit prostřednictvím překladu Grossmanova druhého románu Viz LÁSKA, mezinárodní uznání mu přinesla cena Man Booker International Prize, kterou v roce 2017 získal za novelu Přijde kůň do baru.
Grossman, David: Viz LÁSKA 1
Autor článku: Tereza Černá - 13. 12. 2005
recenze
Román Viz LÁSKA vypráví o lidech, kteří buď sami prošli holocaustem či se jejich osobních životů toto trauma nějak úzce dotýká, a to ze čtyř – velmi vágně řečeno, neboť u Grossmanovy tvorby ve většině případů platí, že co postava, to jiný názor na věc – různých úhlů pohledu, kterým odpovídá i členění jednotlivých částí.
Grossman, David: Viz LÁSKA
Autor článku: Tereza Černá - 13. 12. 2005
recenze
Viz LÁSKA je sice poměrně obsáhlý román, přesto ale zůstává velice čtivý. Jde o knihu, ke které se vnímavější čtenář rád opakovaně vrací.
Grossman, David: Viz LÁSKA
Autor článku: Jindřich Vacek - 14. 12. 2005
ukázka
Když se jim ho nepodařilo zabít ani potřetí, hnali Němci Anšela Wassermana do úřadovny velitela tábora. Za ním běžel mladičký německý důstojník jménem Höffler a poháněl ho výkřiky schnell...
Grossman, David: Viz LÁSKA 2
Autor článku: Jiřina Šedinová - 14. 12. 2005
recenze
David Grossman, autor obsáhlého románu, třetího díla z moderní izraelské literatury, které bylo pro české čtenáře přeloženo z hebrejštiny, se řadí po bok nejznámějším a nejvíce překládaným současným izraelským prozaikům Amosu Ozovi a A. B. Jehošuovi.
Grossman, David: Pohádky pro Itamara a Rut...
Autor článku: Bohumila Adamová - 26. 6. 2011
recenze
80%
Izraelský spisovatel David Grossman představil letos na festivalu Svět knihy svůj román Mít s kým běžet. V něm se svérázným způsobem pouští do složité problematiky drogové závislosti a lidského odcizování. Nyní se k českému čtenáři dostává i Grossmanova tvorba pro děti. Pohádky pro Itamara a Rut obsahují osm krátkých příběhů, které rozhodně stojí za naši pozornost.
Grossman, David: Mít s kým běžet
Autor článku: Natálie Válková - 4. 7. 2012
recenze
Nejnověji do češtiny přeložený román izraelského spisovatele Davida Grossmana, kterého není třeba českému čtenáři blíže představovat, se dá charakterizovat jedním slovem jako plynutí.
Grossman, David: Žena prchá před zprávou
Autor článku: Marie Voslářová - 10. 10. 2017
recenze
80%
Na podkladu syžetu cesty po Galileji autor rozkrývá okolnosti života hlavní hrdinky – ženy, jež se snaží vyhnout špatné zprávě, která, jak se obává, jednou přijde. Mohlo by se zdát, že se Grossman ve své knize pokusil zpracovat až příliš mnoho témat najednou: komplikované milostné vztahy svých hrdinů, válku jako součást každodenního života obyvatel Izraele, radosti i trápení rodičovství. Ve skutečnosti by ale jedno bez druhého nefungovalo.
Grossman, David: Přijde kůň do baru
Autor článku: Alžběta Glancová - 8. 6. 2018
recenze
80%
Román Přijde kůň do baru, za nějž loni izraelský spisovatel David Grossman získal ocenění The Man Booker International Prize, uvedl letos autor osobně na veletrhu Svět knihy. Kniha svým způsobem představuje extrakt jeho dosavadní tvorby. Setkáváme se tu s Grossmanovými ústředními tématy, s jeho typickými situacemi a postavami v tak zhutnělé podobě, až četba působí klaustrofobně, nepříjemně, mrazivě. A přesně to je zjevně účelem.

Knihy autora

Viz LÁSKA

Viz LÁSKA

ISBN: 80-204-0557-7
Pohádky pro Itamara a Rut

Pohádky pro Itamara a Rut

ISBN: 978-80-7407-100-3
Mít s kým běžet

Mít s kým běžet

ISBN: 978-80-204-2304-7
Žena prchá před zprávou

Žena prchá před zprávou

ISBN: 978-80-204-2410-5
Přijde kůň do baru

Přijde kůň do baru

ISBN: 978-80-204-4380-9