Spisovatelé

Robert Musil

Zobrazení:
Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
Autor článku: Radovan Charvát - 19. 2. 2012
anotace
Prvotina Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse vyšla roku 1906 v nakladatelství Wiener Verlag. Psychologicky vynikajícím způsobem ztvárněné pubertální dospívání čtyř žáků kadetní školy je předobrazem pozdějších autoritativních společenských struktur 20. století, jejichž předpokladem jsou psychické dispozice jedince ve službě totalitárních institucí.
Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
Autor článku: Roman Kopřiva - 19. 2. 2012
studie
Princip neurčitosti patří dnes k učivu středoškolské fyziky. Zdá se ovšem, že otázka neurčitosti je obecnější povahy a důsažnosti, než jak byla zformulována pro oblast moderní exaktní vědy. Německý sociolog Arnold Gehlen považoval ve své knize Duch ve světě techniky (1957) fenomén neurčitosti dokonce za šifru doby a soudil, že se tento problém vynořil možná právě v moderním umění.
Musil, Robert: Zmatky chovance Törlesse
Autor článku: Radovan Charvát - 19. 2. 2012
ukázka
„Poslyš, už ho mám,“ zašeptal Reiting. „Koho?“ „Toho zlodějíčka, co nám vykrádá skříňky.“ Törlesse se zmocnila zvědavost.
Mahler, Nicolas; Musil, Robert: Muž bez vlastností (in Host)
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 12. 2014
recenze
40%
Po úspěšné adaptaci Starých mistrů od Thomase Bernharda se rakouský kreslíř pustil do dalšího velkého literárního díla. Muž bez vlastností je však kniha, kterou nelze beztrestně redukovat – a Mahlerův pokus je matný, nezáživný a pro někoho, kdo Musilův román nečetl, také zcela nesrozumitelný.

Knihy autora

Zmatky chovance Törlesse

Zmatky chovance Törlesse

ISBN: 978-80-257-0136-2