Spisovatelé

Michel Houellebecq

Zobrazení:
Houellebecq, Michel: Particules élémentaires
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Houellebecq je problematický autor, na jedné straně vynášený, řazený k nejvýznamnějším osobnostem současné francouzské literatury, na straně druhé odsuzovaný za přílišný pesimismus, skepsi, jednostranný výklad novodobé historie, nepovedenou hru na sociologa, zcestná proroctví.
Houellebecq, Michel
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
rozhovor
Výběr ze dvou rozhovorů uveřejněných ve francouzském tisku.
Houellebecq, Michel: Lanzarote
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Lanzarote přináší známá Houellebecqova témata: osamocený život mužů, popisy skupinového sexu, problémy náboženství, sekt, klonování. A ironický, hořce humorný nadhled vypravěče.
Houellebecq, Michel: Plateforme
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Michel Houellebecq, ať se tomu mnozí brání jak chtějí, je jedním z nejslavnějších současných francouzských spisovatelů. Pravda, provokuje, jak může...
Houellebecq, Michel: Extension du domaine de la lutte
Autor článku: Jovanka Šotolová - 23. 6. 2003
recenze
Rozšíření bojového území předznamenává v hlavních rysech "houellebecqovský" rukopis: je to spis přetékající smutnou atmosférou, depresivními náladami, ironické popisy hrají chvíli na soucitnou, chvíli na krutou notu.
Houellebecq, Michel: Rozšíření bitevního pole
Autor článku: Ladislav Nagy - 19. 8. 2004
recenze
Vypravěč románu, nepříliš úspěšný ekonomicky ani sexuálně, patří k těm, kterým v Houellebecqově světě zbývá jen „masturbace a samota“...
Houellebecq, Michel: Rozšíření bitevního pole
Autor článku: Ladislav Nagy - 19. 8. 2004
recenze
Houellebecqovi se podařilo to, o čem sní asi každý francouzský spisovatel – o jeho knihách mluví celá Francie.
Houellebecq, Michel: Rozšíření bitevního pole
Autor článku: Sylva Ceballosová - 21. 12. 2004
recenze
Je vlastně s podivem, že se Michel Houellebecq (1958) dostal k českému čtenáři až letos, když ve Francii ovlivňuje nejen literární dění už deset let.
Houellebecq, Michel - Festival spisovatelů 2005
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 6. 2005
aktualita
Úvodní večer pražského Festivalu spisovatelů 2005 měl velké lákadlo: francouzského spisovatele Michela Houellebecqa.
Houellebecq, Michel: La Possibilité d´une île, anotace
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 4. 2006
recenze
Podle francouzské kritiky je nový román Michela Houellebecqa hluboká, odvážná, originální kniha. Houellebecq i v tomto románu udržuje sarkastický tón, o životě se vyjadřuje s chladným nadhledem. Text ale přináší i v jeho tvorbě zcela nebývalé prvky, neboť připouští možnost lásky.,
Houellebecq, Michel: Možnost ostrova
Autor článku: Petr Dytrt - 18. 6. 2007
studie
Houellebecqovy texty byly přeloženy do třiceti jazyků a ve všech zemích, kam pronikly, se mu ihned podařilo rozdělit kritiky na zarputilé odmítavce permanentních provokací v podobě rozvíjení přinejmenším problematických témat, jako je incest, pedofilie, ale i lidský klon, a na apologetiky, kteří v Houellebecqovi vidí vizionáře a neúnavného otvírače zaprášených Pandořiných skříněk.
Houellebecq, Michel: Možnost ostrova
Autor článku: Jovanka Šotolová - 18. 6. 2007
studie
Michel Houellebecq jistě není spásou současné francouzské literatury. Rozhodně nepřináší konečnou odpověď na různé otázky uvedené zde výše. Jako spisovatel je mnohými pomlouván a zatracován. Zároveň patří mezi nejčastěji překládané současné autory, jeho knihy se řadí k nejlépe prodávaným. Noviny bývají Houellebecqa plné. Jedněm leží v žaludku, druhým v hlavě, hlavně ale nezůstává ležet ladem. Z tohoto pohledu je Houellebecq zkrátka spisovatel, jak si ho mnozí představují.
Houellebecq, Michel: Plateforme
Autor článku: Lucie Koryntová - 8. 9. 2007
recenze
Tento rok má v českém překladu Alana Beguivina konečně vyjít kontroverzní román Platforma francouzského spisovatele Michela Houellebecqa z roku 2001.
Houellebecq, Michel: Elementární částice
19. 9. 2007
anotace
Román Elementární částice, francouzský bestseller z roku 1998, zapůsobil uprostřed tápající a nevýrazné literatury konce století jako časovaná bomba. Houellebecq v něm do děsivých extrémů rozvíjí témata samoty, neporozumění, neschopnosti lásky, prázdnoty života, odcizeného sexu, rozpracovaná už v prvotině Rozšíření bitevního pole.
Houellebecq, Michel; Roehler, Oskar: Elementarteilchen
Autor článku: Michal Procházka - 31. 12. 2009
recenze
Pravda je jako elementární, dále už nedělitelná částice, říká se ve filmu Oskara Roehlera, který je adaptací stejnojmenného románu Michela Houellebecqa.
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire
Autor článku: Jovanka Šotolová - 7. 11. 2010
recenze
90%
Nejnovější román Michela Houellebecqa je velkým překvapením: pramálo se podobá předchozí autorově tvorbě. V knize, jíž bylo dnes uděleno prestižní ocenění, Prix Goncourt, Houellebecq vzdal roli toho, kdo musí šokovat a chce vyvolávat skandály. Ukazuje, že umí psát jinak.
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in HN)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 12. 2010
recenze
90%
Michel Houellebecq opět zazářil a překvapil. Tentokrát ale nevyvolal žádný skandál, naopak. Přichází s románem, jehož nominaci na prestižní literární cenu Prix Goncourt nikdo nezpochybňoval. Houellebecq měl čtenářů vždycky dost, čím to ale je, že najednou i kritika otočila a počítá ho mezi přední autory?
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in LN)
Autor článku: Petr Fischer - 4. 12. 2010
recenze
Houellebecq ironizuje Houellebecqův sklon k alkoholu, zpustlost, všechno, co se po léta vyprávělo v magazínech, které živil skandálními historkami o perverzním životě; pochichtává se Houellebecqově ceně na literárním trhu...
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire
Autor článku: Eva Fínková - 5. 12. 2010
recenze
80%
Letos na podzim vyšel Michelu Houellebecqovi román La carte et le territoire (Mapa a území) – a autor se konečně dočkal goncourtovského ocenění.
Houellebecq, Michel: Mapa a území
Autor článku: Alan Beguivin - 20. 9. 2011
ukázka
Na to, kdy začal kreslit, si už Jed nevzpomínal. Všechny děti přece více či méně kreslí, ale žádné dítě neznal, tak si nebyl jistý. Jedinou jeho jistotou v tuto chvíli bylo, že jako první kreslil květiny – pastelkami do malých sešitků.
Houellebecq, Michel: Mapa a území
Autor článku: Jovanka Šotolová - 21. 9. 2011
studie
90%
Francouzský spisovatel MichelHouellebecq získal za román Mapa a území významnou literární cenu Prix Goncourt. Na tento oficiální „metál“ čekal poměrně dlouho – a několikrát ho měl opravdu na dosah.
Houellebecq, Michel: Mapa a území
Autor článku: Petr Vurm - 1. 2. 2012
recenze
O knize Michela Houellebecqa Mapa a území, vloni ověnčené Goncourtovou cenou, již bylo napsáno mnoho recenzí. Zachytily mnoho stránek a všimly si mnoha detailů. Velmi důkladně je zkoumána hlavně ironická přítomnost postavy jménem Michel Houellebecq v díle a její smrt, jakož i tematická a kompoziční odlišnost tohoto románu od všech předchozích. Poněkud méně kritiků se vydalo po stopě „mapy a území“, její možné inspiraci i interpretaci.
Houellebecq, Michel: Mapa a území
Autor článku: Iveta Picková - 17. 12. 2013
kritika překladu
La carte et le territoire, Houellebecqův v pořadí již pátý román, vyšel ve Francii v roce 2010 v nakladatelství Flammarion a přinesl autorovi významné ocenění, Goncourtovu cenu. Řada kritiků je přesvědčena, že román si cenu skutečně zasloužil.
Houellebecq, Michel: Soumission
Autor článku: Jovanka Šotolová - 25. 1. 2015
recenze
60%
Michel Houellebecq se v novém románu ohlíží za Evropou konce 19. století a zároveň staví mohutnou vizi naší blízké budoucnosti. Lednové pařížské události jen potvrdily naléhavost jeho proroctví – zároveň nás však nutí jinak běžnou literární provokaci vidět i kritičtějším pohledem. Jak se ztotožnit s hrdinou, jenž za příslib pohodlného života badatele s pěkným platem a s profitem ze státem deklarované polygamie konvertuje k islámu?
Houellebecq, Michel: Podvolení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 7. 1. 2017
studie
Spokojení občané, mizivá nezaměstnanost, téměř nulová kriminalita, žádná bída: hezký sen kdekoho z nás a základ programu leckteré politické strany. V takovém světě bychom rádi žili a jistě jsme ochotni pro to i něco udělat. Michel Houellebecq pro nás v románu Podvolení – ve francouzské verzi Soumission – přesně takový projekt má.
Houellebecq, Michel: Serotonin
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 9. 2019
recenze
80%
Serotonin je román a esej v jednom: Michel Houellebecq se stejně jako ve svých předchozích dílech snaží vystihnout situaci člověka v rámci našeho (v textu upřesňuje, že západoevropského) prostoru a naší doby. Vrací se k hlubokým a těžkým tématům jako stárnutí, smrt, touha, láska, o nichž psal už dříve, tentokrát tak ale činí s osvěžujícím humorem – dokud nezvítězí poraženectví a deziluze. Vnímavější čtenář se tak snadno depresí nakazí a nejraději by i on sáhl po zázračném antidepresivu.
Houellebecq, Michel: Anéantir
Autor článku: Jovanka Šotolová - 11. 1. 2022
recenze
80%
Nový Houellebecq? Sedm set stran o nadvládě médií a sociálních sítí v globalizovaném světě, o efemérnosti informací, byť jsou sebetragičtější, o síle deep fake a virálů, o atraktivních i negativních stránkách života vysoce postavených státních úředníků, o smutném individualismu, o důležitosti rodiny a přátelství, o bídě i radostech sexuality. A o kousku jednoho života, který se v nejlepším začne hroutit a destruovat.

Knihy autora

Extension du domaine de la lutte

ISBN: 9782290349526

Particules élémentaires

ISBN: 2290303054

Plateforme

ISBN: 978-2-290-32123-2
Rozšíření bitevního pole

Rozšíření bitevního pole

ISBN: 80-204-1072-4
Elementární částice

Elementární částice

ISBN: 978-80-86955-79-7

La Possibilité d´une île

ISBN: 9782253115526

Možnost ostrova

ISBN: 978-80-207-1236-3
La carte et le territoire

La carte et le territoire

ISBN: 978-20-8124-633-1
Mapa a území

Mapa a území

ISBN: 978-80-207-1379-7
Soumission

Soumission

ISBN: 978-2081354807
Podvolení

Podvolení

ISBN: 978-80-207-1653-8
Serotonin

Serotonin

ISBN: 978-80-207-1903-4
Anéantir

Anéantir

ISBN: 9782080271532