Spisovatelé

Petra Hůlová

Zobrazení:
Hůlová, Petra: Paměť mojí babičce
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Jazyk této knihy je prostý, poetický, plný něhy a úsměvných přirovnání. Proto je také čtivý, přirozený a nám blízký...
Hůlová, Petra: Přes matný sklo
Autor článku: Marta Ljubková - 19. 10. 2004
recenze
40%
Nová kniha Petry Hůlové se – na rozdíl od debutu v roce 2002 – na knižních pultech objevila bez velkého humbuku a mohutné kampaně, snažící se na mladou autorku všemožně upozornit. Buď je to tím, že značka Hůlová se už stala takovým pojmem, který se prodává sám, a nebo v tomto případě není zkrátka nad čím jásat.
Hůlová, Petra: Cirkus Les Mémoires
Autor článku: Tereza Žáčková - 23. 11. 2005
recenze
60%
Cirkus Les Mémoires je v pořadí už třetí knihou mladé prozaičky Petry Hůlové. Po Matným sklu se vrací k exotickým kulisám – část děje se odehrává v New Yorku, část v Praze a část v Asii, tak, jak se rozbíhají osudy jednotlivých postav, jejich rodin a známých.
Hůlová, Petra: Umělohmotný třípokoj
Autor článku: Petr Vaněk - 7. 12. 2006
recenze
Když před čtyřmi lety vyšel Petře Hůlové první román (Paměť mojí babičce), dočkal se výrazného čtenářského i kritického zájmu. Ten s dalšími knihami neochaboval, ale pokaždé se opakovalo totéž: Hůlová je opravdu velký talent české prózy, jenž ovšem nedokáže překročit svůj stín nebo který se našel moc brzo.
Hůlová, Petra (2008)
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 17. 3. 2008
aktualita
Petra Hůlová pobývá ve Spisovatelském domě v Amsterodamu.
Hůlová, Petra: Stanice Tajga
Autor článku: Bára Gregorová - 16. 6. 2008
recenze
80%
Asociací, které se vám při četbě knihy vybaví, může být relativně mnoho. Začněme hned obálkou připomínající nejedno komunistické vydání povinné četby na prvním stupni ZŠ (např. Gajdarova Čuka a Geka), či samotným názvem: Stanice Tajga – Stanice bouřná. S nedávno zesnuvším Čingizem Ajtmatovem Hůlová nemá společný pouze název, ale i ideu vycházející především z víry v dobro člověka, v jeho vnitřní krásu a humanismus.
Hůlová, Petra: All This Belongs to Me, komentář k recenzi
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 7. 2. 2010
studie
Ve vlivné literární příloze The London Times Literary Review vyšla 8. ledna 2010 recenze Madeline Clementsové na román Petry Hůlové All This Belongs to Me (Paměť mojí babičce) vydaný anglicky v překladu Alexe Zuckera. Petra Hůlová je tak první česká spisovatelka (po hrstce mužských kolegů), která upoutala pozornost tohoto britského listu, navíc tedy knihou, která vyšla v USA.
Hůlová, Petra: Strážci občanského dobra
Autor článku: Petra Hůlová - 28. 4. 2010
ukázka
Máma to probírala bez ustání se sousedkama v baráku i jinde. Pozorovaly se navzájem. Která z nich dostane tu novou nemoc a taky která z nich má mužskýho, co se v nový době dobře chytnul.
Hůlová, Petra: Strážci občanského dobra
Autor článku: Olga Stehlíková - 17. 5. 2010
recenze
70%
Zneklidňující, ba varovný. Takový chce být šestý román naší dnes už přední prozaičky Petry Hůlové.
Hůlová, Petra: Čechy, země zaslíbená
Autor článku: Markéta Kittlová - 8. 10. 2012
recenze
60%
V knize Čechy, země zaslíbená ilustruje Petra Hůlová na jednom konkrétním lidském osudu současnou situaci ukrajinské menšiny v Čechách. Vypravěčka Olga formou nahodilých a spíš asociativně než chronologicky uspořádaných zápisků rekapituluje dobu, kterou v Čechách strávila, od příjezdu až po současnost. Do jejího vyprávění pronikají lidé, s nimiž se setkala, a jejich příběhy, ale také vzpomínky na minulý život na Ukrajině.
Hůlová, Petra: Macocha
Autor článku: Markéta Kittlová - 30. 3. 2014
recenze
V nové, v pořadí již osmé prozaické knize vsadila spisovatelka Petra Hůlová – podobně jako v prózách Umělohmotný třípokoj nebo Čechy, země zaslíbená – na jedinou vypravěčku. Tentokrát je to žena ve středních letech, spisovatelka, autorka knih označovaných jako červená knihovna, ale také matka dvou dětí, která se utíká k alkoholu, aby se dokázala vyrovnat s vlastní neschopnosí poradit si se životem.
Hůlová, Petra: Fackovací panák David Zábranský
Autor článku: Petra Hůlová - 9. 2. 2018
sloupek
Po románu, který bude „společensky angažovaný“, kritikové dlouho volali. Teď ho tu máme a je to evidentně problém. A to i pro ony kritiky, kteří po něm volali a teď mu nemůžou přijít na jméno. Jak vyšlo najevo, nevolali totiž po „společenské angažovanosti“ jako takové, ale po společenské angažovanosti určitého zcela konkrétního typu. To to nemohli říct rovnou? Ha ha ha. Tak veselé to bohužel není.
Hůlová, Petra: Him not?
Autor článku: Petra Hůlová - 16. 3. 2018
sloupek
Porotci Magnesie Litery si letos neřekli „půjdeme s trendem“, prostě s ním šli. Nejde o kritiku poroty, ale o odraz ducha doby. Ten se na své mentální intervence do nějaké poroty jednoduše neptá. Přeje ženám, nemá rád establishment a hlavně: je.
Hůlová, Petra: Stručné dějiny Hnutí
Autor článku: Daniel Mukner - 25. 4. 2018
recenze
60%
Po čtyřleté odmlce, na niž u autorky nejsme zvyklí, přichází Petra Hůlová s novou prózou. V té si jedna z nejčtenějších českých spisovatelek vzala na paškál další palčivé společenské téma. Tentokrát feminismus. Stručné dějiny Hnutí představují dystopickou budoucnost, v níž vládne totalizující systém založený a vedený ženami, jejichž cílem je vymýtit u mužů i ty poslední zbytky sexuální přirozenosti.
Hůlová, Petra: Vaculík, Mácha a Hakl na panelu
Autor článku: Petra Hůlová - 1. 6. 2018
sloupek
„Debaty na téma ,ženské psaní‘ beru ve chvíli, kdy se budeme běžně bavit na téma ,mužské psaní‘“, řekla mi slovenská prozaička Svetlana Žuchová.
Hůlová, Petra: Jak Martin Krafl nalil čistého vína
Autor článku: Petra Hůlová - 14. 9. 2018
sloupek
„Veřejné zasedání dramaturgické rady k projektu Lipsko 2019“, na které (i pod vlivem dopisu více než dvaceti autorů) Moravská zemská knihovna první zářijový týden sezvala literární veřejnost do velkého sálu pražské Městské knihovny, mělo podobu one-man show koordinátora rady Martina Krafla; se sekundujícím Tomášem Kubíčkem, ředitelem MZK. Myslet si, že „veřejné zasedání“ znamená být jednou při tom, jak dramaturgická rada pracuje, se ukázalo jako naivní...
Hůlová, Petra: Nezdařený pokus porodit do veřejného bazénu
Autor článku: Petra Hůlová - 7. 12. 2018
sloupek
Voda mi praskla v šatně plaveckého bazénu. Po plavání tak místo na plánovaný oběd jedeme do nedaleké porodnice v Podolí. To je na povídku, říkám si.
Hůlová, Petra: Můj příští román bude o vodě
Autor článku: Petra Hůlová - 26. 4. 2019
sloupek
„Tvůj příští román ať je o vodě,“ řekl mi o Velikonocích kamarád Martin, s kterým se znám od základní školy. „Děláš aktuální témata a na vodě se to celý bude lámat,“ dodal poté, co jsem mu řekla, že můj příští román, co vyjde teď v květnu, je o střídavé péči.
České literární centrum (Petra Hůlová a David Zábranský)
Autor článku: Petra Hůlová - 4. 7. 2019
aktualita
Do série ohlasů k aktuální situaci Českého literárního centra přispěli i Petra Hůlová a David Zábranský.
Hůlová, Petra: Jablko, co spadlo ze stromu
Autor článku: Petra Hůlová - 20. 9. 2019
sloupek
Zatímco matka Petra Borkovce unavuje Petra Borkovce tím, že měl být raději lékařem, moje matka mi poslední léta při každé příležitosti opakuje, že číst prózu nemá cenu, protože život je stejně nejvíc. A jestli bych neměla k zapůjčení nějakou zajímavou biografii nebo autobiografii a nejlépe deník, kde je té opravdické skutečnosti největší nálož.

Knihy autora

Cirkus Les Mémoires

Cirkus Les Mémoires

ISBN: 80-7215-256-4

Paměť mojí babičce

ISBN: 978-80-7215-366-4
Přes matný sklo

Přes matný sklo

ISBN: 80-7215-230-0
Umělohmotný třípokoj

Umělohmotný třípokoj

ISBN: 80-7215-287-4
Stanice Tajga

Stanice Tajga

ISBN: 978-80-7215-336-7

All This Belongs to Me

ISBN: 978-0-8101-2443-1
Čechy země zaslíbená

Čechy země zaslíbená

ISBN: 978-80-7215-435-7
Macocha

Macocha

ISBN: 978-80-7215-470-8
Stručné dějiny Hnutí

Stručné dějiny Hnutí

ISBN: 978-80-7215-561-3