Spisovatelé

Margaret Atwood

Zobrazení:
Atwood, Margaret 1
Autor článku: Richard Olehla - 20. 5. 2003
portrét
Margaret Atwoodová debutovala románem Žena k nakousnutí (Edible Woman, 1968)...
Atwood, Margaret: Muzeum zkamenělin
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
studie
Tradiční, byť v průběhu dvacátého století notně diskreditovaná biografická strategie může vypadat nepřípadně hned od začátku - vždyť kolik různých životů by autorka musela mít, aby se z nich dala vysvětlit tak různorodá díla jako Z hlubin, Ublížení na těle, Loupení jehňátek anebo konečně Muzeum zkamenělin. Právě, co když klíčovou skutečností v životě autora je to, že nemá jeden život, nýbrž více?
Atwood, Margaret: Muzeum zkamenělin 1
Autor článku: Viktor Janiš - 20. 5. 2003
ukázka
Elizabeth sedí na měkkém gauči, tváří k miskám. Za ní hoří dvě setnuté hlavy. Misky jsou na poličce z borového dřeva. Ne její misky, ty by jim nepovolila, tohle jsou tři misky z kuchyně: kastrůlek z ohnivzdorného skla, bílá miska z porcelánu a další miska z nerez oceli.
Atwood, Margaret: Muzeum zkamenělin 2
Autor článku: Viktor Janiš - 20. 5. 2003
ukázka
Organismy se přizpůsobují prostředí. Povětšinou z nutnosti. Rovněž se přizpůsobují vlastním potřebám, často trochu rozmarně, až zvráceně, dalo by se říct.
Atwood, Margaret: Muzeum zkamenělin 3
Autor článku: Viktor Janiš - 20. 5. 2003
ukázka
Nate jde domů, do svého někdejšího domova. Nemůže uvěřit, že tam již nebydlí. Ze Shaw street se dostane na Yarmuth road, projde po Dupont street, pak následují koleje a továrna na cosi, co se nikdy nenamáhal vypátrat.
Atwood, Margaret: Muzeum zkamenělin
Autor článku: Hana Ulmanová - 21. 5. 2003
recenze
Kanaďanka Margaret Atwoodová (1939) je spisovatelka nejen obletovaná akademiky či feministkami, ale též hojně čtená. To je dnes malý literární zázrak.
Atwood, Margaret: Slepý vrah 1
Autor článku: Hana Ulmanová - 20. 5. 2003
recenze
Je obecně známo, že za Slepého vraha obdržela dnešní hvězda mnoha literárních konferencí a univerzitních přednášek prestižní britskou cenu Booker Prize za rok 2000.
Atwood, Margaret: Slepý vrah 2
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Atwoodová je dobře známá i v českém kontextu - ještě v Odeonu vyšel román Ublížení na těle, českého překladu se dočkalo i thrillerové Ublížení na těle a v neposlední řadě raná próza Z hlubin.
Atwood, Margaret: Oryx and Crake
Autor článku: Richard Olehla - 13. 11. 2003
recenze
Recenze nejnovějšího románu významné kanadské autorky Margaret Atwoodové.
Atwood, Margaret: Hra na vraha 1
Autor článku: Richard Klíčník - 15. 11. 2004
recenze
Svazek obsahuje autorčiny krátké texty, je rozdělen do několika částí, každá s těžištěm v jiném literárním stylu i žánru. V jedné převažují básně v próze, v jiné mikropovídky, v další eseje.
Atwood, Margaret 2
Autor článku: Milan Valden - 1. 12. 2004
portrét
Atwoodová je dnes bezesporu nejznámější a nejúspěšnější kanadskou autorkou.
Atwood, Margaret: Hra na vraha 2
Autor článku: Milan Valden - 1. 12. 2004
recenze
Sbírka krátkých povídek, črt, úvah a snad i jakýchsi básní v próze. Český název odkazuje i k jejímu románu Slepý vrah.
Atwood, Margaret: Dobré kosti
Autor článku: Milan Valden - 31. 5. 2005
recenze
Krátce po sobě se na našem knižním trhu objevily dvě další knihy nejvýznamnější současné kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové: její zatím poslední román Oryx and Crake z roku 2003 vydala Mladá fronta pod názvem Přežívá nejsmutnější; BB art pak vydal starší sbírku povídek Dobré kosti (v originále Good Bones).
Atwood, Margaret: Přežívá nejsmutnější 1
Autor článku: Milan Valden - 9. 6. 2005
recenze
Pravděpodobně nejvýznamnější současná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová (1939) je také u nás již dobře známa a hojně vydávána. Z jejích jedenácti románů vyšlo česky zatím sedm...
Atwood, Margaret: Power Politics. You are happy
Autor článku: Irena Ellis - 13. 5. 2006
ukázka
Margaret Eleanor Atwoodová (nar.1939), básnířka, spisovatelka a kritička není suchou a didaktickou kazatelkou, ale vtipnou, trefnou a často až k neuvěření lapidární autorkou. V jejích básních se často setkáváme s tématy utváření identity, lidského osamocení, lásky jako mocenského boje, odlidšťující technologie a nedostatečnosti jazyka.
Atwood, Margaret: Přežívá nejsmutnější 2
Autor článku: Ivan Adamovič - 22. 6. 2006
recenze
Margaret Atwoodová patří ke spisovatelkám, které rády zkouší možnosti specifických literárních žánrů. Nevyhýbá se ani science fiction, což dokázala dnes již takřka klasickou feministickou dystopií Příběh služebnice, několika krátkými povídkami a naposledy románem Oryx and Crake. Je držitelkou prestižní Bookerovy ceny za román Slepý vrah, což ji spolu s úspěchem několika dalších románů vyneslo na pozici v současné době zřejmě kriticky nejvyzdvihovanější kanadské spisovatelky.
Atwood, Margaret: The Penelopiad
Autor článku: Markéta Musilová - 3. 11. 2006
recenze
Atwoodové The Penelopiad by se dala definovat jako cesta Penelopé za pravdou a objektivitou. Autorce se podařilo vytvořit zcela stylově a žánrově čistou protiváhu mnohem slavnější Odyssey.
Atwood, Margaret: Moral Disorder. And Other Stories
Autor článku: Richard Olehla - 12. 12. 2006
anotace
V Moral Disorder Atwoodová popisuje historii celé rodiny Tiga a Nell, která začíná ve třicátých letech v Torontu a táhne se až do dnešní doby.
Atwood, Margaret: Penelopiáda
Autor článku: Milan Valden - 23. 5. 2007
recenze
Próza nejvýznamnější současné kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové (*1939) je příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty, v němž známí autoři nově převyprávějí mytologické příběhy.
Atwood, Margaret: Pýthie 1
Autor článku: Milan Valden - 25. 1. 2010
recenze
Každý se může ocitnout v krizi, kdy je nespokojen se svým dosavadním životem či kariérou a má pocit, že je v pasti, z níž by nejraději utekl.
Atwood, Margaret: Pýthie 2
Autor článku: Jiří G. Růžička - 16. 6. 2010
recenze
Život každého spisovatele je svým způsobem schizofrenní. Spisovatel vytváří fikci a přitom sám žije v určité realitě – musí být tady i tam. Život spisovatelky Joan je ještě složitější, protože v realitě žije dva životy a další prožívá na stránkách svých knih.
The Booker Prize 2019
Autor článku: Johana Horálková - 16. 10. 2019
aktualita
Kéž by šlo takto naložit i s výsledky referenda o Brexitu. Panel letošních porotců Bookerovy ceny se nedohodl na jednom vítězi, a tak si ocenění rozdělily Margaret Atwoodová s pokračováním světoznámého Příběhu služebnice a Bernardine Evaristo s knihou Girl, Woman, Other.
Atwood, Margaret: Svědectví
Autor článku: Johana Horálková - 30. 10. 2020
recenze
80%
Pokračování Příběhu služebnice, jemuž seriálová adaptace přinesla celosvětový věhlas, přináší pohled do mocenského zákulisí Gileádu – nástupnického režimu dnešních Spojených států, v němž se obě knihy odehrávají – i každodenního života v totalitě ustanovené skupinou náboženských fanatiků. Strohé líčení často šokujících skutečností je však v konečném důsledku nositelem naděje.

Knihy autora

The Penelopiad

The Penelopiad

ISBN: 1-84195-645-7
Pýthie

Pýthie

ISBN: 978-80-204-1246-1
Svědectví

Svědectví

ISBN: 978-80-257-3156-7