Spisovatelé

Lars Saabye Christensen

Zobrazení:
Christensen, Lars Saabye: Halvbroren
Autor článku: Jarka Vrbová - 20. 6. 2003
recenze
Málokdy se v Norsku stává, aby měla kniha domácího autora tak pozoruhodný úspěch jako Christensenův poslední román. V případě úspěchu však nastává s železnou pravidelností stejná situace: čtenáři ji kupují (a snad i čtou), vydavatelé vydávají a kritici se dělí na dva nerozlučné tábory.
Christensen, Lars Saabye: Poloviční bratr (in Respekt)
Autor článku: Helena Březinová - 10. 3. 2005
recenze
Úspěch románu Poloviční bratr norského spisovatele Larse Saabye Christensena připomíná malý zázrak.
Christensen, Lars Saabye: Poloviční bratr (in Tvar)
Autor článku: Ondřej Vimr - 11. 5. 2005
recenze
Vůbec poprvé se českému čtenáři do rukou dostává kniha předního norského vypravěče Larse Saabye Christensena. Poloviční bratr je norským bestsellerem, který byl v roce 2002 oceněn Severskou cenou za literaturu.
Christensen, Lars Saabye
Autor článku: Barbora Grečnerová - 4. 5. 2006
portrét
Lars Saabye Christensen je jedním z nejčtenějších a také nejpřekládanějších současných norských autorů.
Christensen, Lars Saabye (in MfD)
Autor článku: Jarka Vrbová - 8. 1. 2007
portrét
V současné norské literatuře patří Lars Saabye Christensen (*1953) k autorům, kteří navazují na osvědčenou severskou vypravěčskou tradici. Sám se hlásí k odkazu ság a uměleckým vzorem je mu Knut Hamsun.
Christensen, Lars Saabye: Model
Autor článku: Barbora Grečnerová - 4. 2. 2007
recenze
60%
Po úspěšném románu Poloviční bratr vydává nakladatelství Doplněk v překladu Jarky Vrbové další román Larse Saabye Christensena Model.
Christensen, Lars Saabye: Model (in Host)
Autor článku: Daniela Mrázová - 18. 4. 2007
recenze
Jak už v Norsku všichni vědí, Christensen s oblibou obléká své mužské postavy do více či méně autobiografického oděvu, staví je doprostřed krajiny svého srdce – do čtvrtí hlavního města, které stejně jako on vykazují známky středního věku – a nechává vyniknout jejich rysům nezakořeněných, beznadějných, osamělých, zakomplexovaných a za chimérami se pachtících outsiderů. V románu Model ale tohle všechno chybí.
Christensen, Lars Saabye: Model (in A2)
Autor článku: Marta Bartošková - 15. 7. 2007
recenze
V románu Model autor proměňuje svůj osvědčený model románu: hlavní hrdina tentokrát není prvoplánový outsider, odlišné je i vypravěčské pojetí. Model je kratší, sevřenější a temnější než předchozí Christensenovy rozmáchlé příběhy a chybí tu autorova typická dávka humoru.
Christensen, Lars Saabye: Beatles
Autor článku: Jarka Vrbová - 14. 3. 2009
ukázka
U nás již známý norský autor Lars Saabye Christensen vydal roku 1984 úspěšný román Beatles. Sleduje v něm osudy čtyř kamarádů mezi lety 1965-1972. Milují Beatles a identifikují se s nimi. Beatles je román o přátelství.
Christensen, Lars Saabye: Beatles
Autor článku: Barbora Grečnerová - 26. 6. 2009
recenze
80%
Román Beatles vypráví na téměř šesti stech stranách životní osudy čtyř přátel narozených na počátku padesátých let v Oslo, kniha začíná nástupem beatlemánie v roce 1965 a končí v roce 1972 s prvním „ne“, které dají Norové vstupu do Evropské unie. Vyprávění rámcuje diskografie legendární skupiny, názvy desek v titulu kapitol předznamenávají i nová životní období hrdinů.
Christensen, Lars Saabye: Beatles (in Host)
Autor článku: Daniela Mrázová - 23. 10. 2009
recenze
Představuji si těch pár českých studentů norštiny, kterým se podařilo vyjet do Norska v polovině 80. let, kdy tam poprvé vyšel dnes už legendární román Beatles. Jaké to bylo, když se jim Christensenova bichle dostala do rukou?
Christensen, Lars Saabye
Autor článku: Barbora Grečnerová - 29. 11. 2016
rozhovor
„Když vám je dvacet, píšete lehce, necítíte tlak, nikdo od vás nic neočekává. S přibývajícími léty je to těžší,“ říká o své čtyřicetileté spisovatelské dráze norský autor Lars Saabye Christensen.
Christensen, Lars Saabye: Stopy města
Autor článku: Barbora Grečnerová - 14. 6. 2019
recenze
70%
Ulice norského hlavního města vypadaly po druhé světové válce o poznání chudší než dnes. Norský autor Lars Saabye Christensen zavádí čtenáře do doby bez ropného bohatství i technologických vymožeností a ve svém osudovém Oslu rozehrává další z nenápadných příběhů obyčejných lidí.

Knihy autora

Halvbroren

ISBN: 80-7239-170-4
Poloviční bratr

Poloviční bratr

ISBN: 80-7239-170-4
Model

Model

ISBN: 80-7239-203-4
Stopy města

Stopy města

ISBN: 978-80-7473-782-4