Spisovatelé

Marie Iljašenko

Zobrazení:
Iljašenko, Marie: Osip míří na jih
Autor článku: Markéta Kittlová - 7. 10. 2015
recenze
Výchozí situace básní je tvořena opozicí mezi setrváváním na jednom místě a putováním, které zde však figuruje nejen jako přemisťování v reálném prostoru, ale i jako cestování záhyby vlastní paměti, zkušenosti a také kulturním prostorem a časem.
Iljašenko, Marie: O poezii a zimě
Autor článku: Marie Iljašenko - 26. 1. 2018
článek
Měla jsem dlouhé období, kdy jsem psala skoro jen o zimě. Bylo to moje téma číslo jedna. Zima mi nebyla obrazem pro lásku, nenávist nebo samotu. Zima byla zima. Poctivá poezie nemusí být nutně plná metafor, i když nám to ve škole říkali.
Iljašenko, Marie: Kolik váží básnická sbírka?
Autor článku: Marie Iljašenko - 23. 3. 2018
článek
Přistihla jsem se, že se stydím, že píšu poezii. Nikoli pořád, jen mám takové chvíle. Například když se zmíním, že mi brzo vyjde kniha. Lidé se pak ptají, co to bude za knihu, a já musím odpovědět, že básnická sbírka. Nevím, jestli se u toho vyloženě červenám, snad ne.
Iljašenko, Marie: S ruskou písní na rtech
Autor článku: Marie Iljašenko - 18. 5. 2018
článek
Poslouchat ruské písně o velké válce je peklo. Všímáš si, poznamenává moje sestra šeptem, těch jeřábů, skřivanů, labutí a vůbec té spousty ptactva? A také šeříků, karafiátů, břízek, sebelítosti. Sebelítost a patos jsou třeskutá kombinace. I když jde o konec té nejhorší války.
Iljašenko, Marie: Fantazie o pilotovi
Autor článku: Marie Iljašenko - 30. 11. 2018
článek
„Chci na obláček.“ Touhle větou jsem mámu trápila opakovaně. A ona se s tím pokaždé vypořádala rázným dosednutím na zem: „To nejde.“
Iljašenko, Marie: Básně z Ikey
Autor článku: Marie Iljašenko - 11. 1. 2019
článek
Stěhování na nové místo často znamená, že nezměníte jen byt, ale rovnou všechno. Přitom je vcelku jedno, jestli odjíždíte do jiné země, nebo se stěhujete o dvě ulice dál. Všechno je najednou jinak. A vy jen montujete a montujete nábytek. Já to dělám docela ráda, i když ještě raději o nábytku píšu.
Iljašenko, Marie: Neskákej moc vysoko
Autor článku: Marie Iljašenko - 8. 3. 2019
článek
Byl tam les, jabloňový sad, studna, vysoká veranda se zábradlím. Po lese jsem se denně proháněla, ze studny těžkým kovovým vědrem čerpala vodu a z verandy jsem skákala. Až jednoho dne přišel na návštěvu on, rozmazlený synek otcových kamarádů, a prohlásil: z téhle verandy nikdy neskočí žádná holka.
Iljašenko, Marie: Upatlaná růžová lepivá věc
Autor článku: Marie Iljašenko - 3. 5. 2019
sloupek
Není to nic pěkného. Co z toho, že o ní moudré knihy mluví tak sofistikovaně? Já si ji nejčastěji představuju jako upatlanou růžovou žvýkačku. Někdo ji nalepil na spodek sedadla v tramvaji, kterou se vezete, už ji ochmataly desítky rukou, ale máte stejně nutkání strčit si ji do pusy. A nakonec to uděláte. Fuj, vždyť to říkám.

Knihy autora

Osip míří na jih

Osip míří na jih

ISBN: 978-80-7491-503-1