Spisovatelé

Marie Iljašenko

Zobrazení:
Iljašenko, Marie: Osip míří na jih
Autor článku: Markéta Kittlová - 7. 10. 2015
recenze
Výchozí situace básní je tvořena opozicí mezi setrváváním na jednom místě a putováním, které zde však figuruje nejen jako přemisťování v reálném prostoru, ale i jako cestování záhyby vlastní paměti, zkušenosti a také kulturním prostorem a časem.
Iljašenko, Marie: O poezii a zimě
Autor článku: Marie Iljašenko - 26. 1. 2018
článek
Měla jsem dlouhé období, kdy jsem psala skoro jen o zimě. Bylo to moje téma číslo jedna. Zima mi nebyla obrazem pro lásku, nenávist nebo samotu. Zima byla zima. Poctivá poezie nemusí být nutně plná metafor, i když nám to ve škole říkali.
Iljašenko, Marie: Kolik váží básnická sbírka?
Autor článku: Marie Iljašenko - 23. 3. 2018
článek
Přistihla jsem se, že se stydím, že píšu poezii. Nikoli pořád, jen mám takové chvíle. Například když se zmíním, že mi brzo vyjde kniha. Lidé se pak ptají, co to bude za knihu, a já musím odpovědět, že básnická sbírka. Nevím, jestli se u toho vyloženě červenám, snad ne.
Iljašenko, Marie: S ruskou písní na rtech
Autor článku: Marie Iljašenko - 18. 5. 2018
článek
Poslouchat ruské písně o velké válce je peklo. Všímáš si, poznamenává moje sestra šeptem, těch jeřábů, skřivanů, labutí a vůbec té spousty ptactva? A také šeříků, karafiátů, břízek, sebelítosti. Sebelítost a patos jsou třeskutá kombinace. I když jde o konec té nejhorší války.
Iljašenko, Marie: Fantazie o pilotovi
Autor článku: Marie Iljašenko - 30. 11. 2018
článek
„Chci na obláček.“ Touhle větou jsem mámu trápila opakovaně. A ona se s tím pokaždé vypořádala rázným dosednutím na zem: „To nejde.“

Knihy autora

Osip míří na jih

Osip míří na jih

ISBN: 978-80-7491-503-1