Spisovatelé

Ian McEwan

Zobrazení:
McEwan, Ian: Amsterodam
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Booker Prize letos obdržel již zavedený autor, padesátiletý Ian Mc Ewan, za svůj nový román Amsterodam.
McEwan, Ian: Pokání
Autor článku: Richard Olehla - 10. 8. 2003
recenze
80%
Pokání vyšlo v originále roku 2001 a stalo se jedním z vrcholů dosavadní McEwanovy tvorby: román se dostal do užší nominace snad na všechny významné literární ceny anglosaského světa.
McEwan, Ian: Pokání
Autor článku: Marie Válková - 10. 8. 2003
ukázka
Hru – na kterou Briony navrhla plakáty, programy a vstupenky, ze skládacího paravánu, převráceného na bok, vyrobila pokladnu a krabici na peníze, které vybere, obtočila červeným krepovým papírem – napsala sama během dvoudenní tvůrčí smršti, čímž propásla snídani a oběd...
McEwan, Ian: Pokání
Autor článku: Ladislav Nagy - 10. 8. 2003
studie
V románu, který v originále vyšel v roce 2001 dokázal Ian McEwan znovu najít svůj hlas a opět dosáhnout oné uhrančivosti, tolik typické pro jeho předchozí tvorbu.
McEwan, Ian: Saturday
Autor článku: Markéta Musilová - 21. 4. 2005
recenze
Po Pokání, které autor nechal procházet obdobím téměř celého století, McEwan vměstnal děj Saturday do jediného dne. Během těchto 24 hodin zažije Henry Perowne věci, které by se daly jen těžko očekávat a již vůbec ne plánovat.
McEwan, Ian: Sobota
Autor článku: Marie Válková - 17. 5. 2006
ukázka
Náměstí úhlopříčně přecházejí dvě postavy v tmavých pláštích, vzdalují se od něho ke Cleveland Street, jejich vysoké podpatky klapou v rozpačitém kontrapunktu – jistě ošetřovatelky na cestě domů, i když na odchod ze služby je to prapodivný čas...
McEwan, Ian
Autor článku: Markéta Musilová - 21. 1. 2008
portrét
Temný, perverzní, násilnický, krutý. I takových přívlastků se na počátku literární kariéry dostalo jednomu z čelních představitelů současné britské prózy Ianu McEwanovi.
McEwan, Ian: Na Chesilské pláži
Autor článku: Ladislav Šenkyřík - 21. 1. 2008
ukázka
Byli mladí, vzdělaní a oba dosud neposkvrnění o dnešní svatební noci, a žili v době, kdy hovor o sexuálních problémech prostě nebyl možný. Jenže ono to není snadné nikdy. Seděli u večeře ve stísněném obývacím pokoji v prvním patře georgiánského hotelu...
McEwan, Ian: Na Chesilské pláži
Autor článku: Ladislav Šenkyřík - 21. 1. 2008
studie
Sevřenost výpovědi, která od počátku byla erbovním znakem autora, zde dosahuje nebývalé intenzity, od prvních vět nám McEwan nedá vydechnout a po celou dobu nás drží v tíživé atmosféře doby krátce před propuknutím sexuální revoluce, kdy se mladým nevěstám doporučovalo „zavřít oči a myslet na Anglii“, i v osidlech milostného vztahu dvou sympatických, vstřícných, inteligentních a citlivých lidí.
McEwan, Ian: Na Chesilské pláži 2
Autor článku: Richard Olehla - 21. 1. 2008
recenze
70%
Každá nová kniha britského prozaika Iana McEwana je literární událostí. Obvykle bývá nominována na některé z velkých ocenění - a stejně obvykle je nezíská.
McEwan, Ian: Na Chesilské pláži 1
Autor článku: Anna Dytrtová - 25. 1. 2008
recenze
Z dnes už skoro staromódní pozice vševědoucího vypravěče nás Ian McEwan v hardyovsky laděném románu Na Chesilské pláži zavádí do Anglie těsně před vypuknutím sexuální revoluce. Anglie roku 1962 se nachází na samém pomezí mezi škrobenou koloniální mocností a rejdištěm dětí květin a fanynek Beatles.
McEwan, Ian: Černí psi
Autor článku: Michaela Plicková - 12. 1. 2010
recenze
80%
Ian McEwan je českým čtenářům dobře znám, není tedy třeba obšírně hovořit o jeho bohaté tvorbě. Přesto si však Černí psi zaslouží zvláštní pozornost, neboť mají v rámci jeho díla klíčové postavení.
McEwan, Ian: Nevinný
Autor článku: Ladislav Šenkyřík - 22. 7. 2010
ukázka
Je nevinný, tím si byl jistý. Proč se mu tedy třesou ruce? Je to strach, že ho chytnou a potrestají? On ale přece chce, aby přišli, aby přišli co nejdříve.
McEwan, Ian: Nevinný
Autor článku: Michaela Plicková - 15. 9. 2010
recenze
Anglického prozaika Iana McEwana není třeba českému čtenáři obšírně představovat. Autor Betonové zahrady, Pokání, Soboty a četných dalších románů, novel a povídek se u nás těší setrvalé přízni.
McEwan, Ian (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 9. 2010
rozhovor
Někteří autoři pokládají za nejdůležitější tu knihu, kterou právě dopsali. U mě je to trochu jinak - za nejdůležitější považuji tu, kterou právě píši. Když ji dokončím, tak mě ten příběh opustí, jako by ve mně zemřel.
McEwan, Ian : Solar
Autor článku: Ladislav Šenkyřík - 14. 6. 2011
ukázka
V tom šalebném stavu mysli byl přesvědčený, že právě ve chvíli, kdy o ni má přijít, v ní našel dokonalou ženu. V létě 2000 začala nosit jiné šaty, jinak se doma oblékala – vybledlé přiléhavé džíny, sandály, odrbaný růžový svetřík přes tričko, blond vlasy ostříhané nakrátko, její světlé oči získaly hlubší a jiskřivější odstín modré. Postavu měla štíhlou a vypadala teď jako mladičká holka.
McEwan, Ian: Solar (1)
Autor článku: Pavel Mandys - 24. 7. 2011
recenze
80%
Skoro se to nesluší prozrazovat, protože tak možná někteří čtenáři přijdou o překvapení, ale jinak nelze: dlouho to tak nevypadá, ale Solar je tragikomický román s důrazem na druhou polovinu toho slova.
McEwan, Ian: Solar (2)
Autor článku: Michaela Plicková - 24. 10. 2011
recenze
80%
McEwan v Solaru pokračuje ve své humanistické linii, skrze černý humor vyjevuje nejstinnější stránky lidské psýché a klade si otázku, zda vědecká genialita hlavního (anti)hrdiny zvítězí dříve, než bude dostižen svou patologickou sebedestrukcí.
McEwan, Ian: Mlsoun
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 2. 2014
recenze
80%
Britský spisovatel Ian McEwan jako by ve svém posledním románu odkazoval ke svému krajanu Grahamu Greenovi: odbočil k oddechovému žánru špionážního románu. Ale na závěr uchystal překvapení, když do té doby přehledný text jedním spisovatelským trikem převrátil v postmoderní hru s očekáváním čtenářů.
McEwan, Ian: Myslete na děti!
Autor článku: Johana Kłusek - 14. 2. 2016
recenze
80%
Levicově orientované části čtenářského publika už deset let vstávají vlasy hrůzou na hlavě kvůli McEwanově monotematické obsesi úspěšnými vědci, lékaři, umělci, špiony MI5 a nyní soudci. Kritici na něj však povětšinou pějí chválu – jeho vylíčení světů příslušníků britské střední třídy vždy slibuje mimořádně autentický zážitek, což spolu s typicky elegantním a úsporným jazykem platí i o novince Myslete na děti!.
McEwan, Ian: Betonová zahrada – divadelní představení
Autor článku: Jitka Gabašová - 23. 2. 2016
recenze
60%
Spisovatel Ian Mc Ewan se v novele Betonová zahrada zabývá dráždivým tématem nechtěně nabyté svobody čtyř sourozenců, která s sebou nese jak uvolnění všech dosud utajovaných choutek, abnormálností až perverzit, tak i úzkost či touhu po matčině náruči. Děti se spontánně rozhodnou zatajit smrt rodičů: chvíli si situaci užívají, někdy jsou nervózní a bezradné, jindy se snaží vše řešit racionálně. Divadelní adaptace zdařile vystihuje zvláštní atmosféru příběhu, má ovšem i svá negativa.
McEwan, Ian: Nutshell
Autor článku: Filip Krtička - 9. 12. 2016
recenze
70%
Jazykový virtuos Ian McEwan přichází ve své čerstvé novince s jiskřivě duchaplnou hříčkou. Stačilo by už to, že děj knihy nechává vyprávět nenarozený plod. Navíc začne být brzy jasné, že dotyčný je Hamlet. Po dočtení románu nicméně slast z McEwanova důvtipu a jazykového mistrovství pomine a nezůstane víc než vzpomínka na netradičnost a hravost.
McEwan, Ian: První láska, poslední pomazání
Autor článku: Markéta Musilová - 14. 4. 2017
recenze
90%
Čtenáři nedotčení McEwanovou ranou tvorbou mají díky povídkové sbírce První láska, poslední pomazání možnost poznat jednoho z nejlepších současných britských prozaiků v úplně jiném světle. Povídkám nechybí autorův charakteristický vypravěčský talent, ale tematicky překračují hranici „normálnosti“.
McEwan, Ian: Skořápka
Autor článku: Johana Kłusek - 6. 8. 2018
recenze
90%
Kdo je bezmocnější než dítě v děloze? V posledním románu Iana McEwana, ve kterém se britský žijící klasik částečně vrací do svých dekadentnějších let, glosuje nenarozený Hamlet kromě pijáckých zálib své matky také stav britské společnosti nebo poezii.
McEwan, Ian: Šváb
Autor článku: Veronika Krajíčková - 12. 6. 2020
recenze
80%
Jim Sams se jednoho dne probudí a zjistí, že se ze zcela bezvýznamného a titěrného švába přes noc proměnil v člověka, a to dokonce v britského ministerského předsedu, který má před sebou těžký úkol – zavést v zemi zcela absurdní reversalismus neboli obrácený finanční tok ekonomiky. Autor známých románů Pokání nebo Betonová zahrada se již nemohl nečinně dívat na bezvýchodnou politickou situaci Británie a rozhodl se ze svého rozčarování brexitem vypsat v kafkovské politické satiře.
McEwan, Ian: Stroje jako já
Autor článku: Veronika Krajíčková - 19. 4. 2021
recenze
80%
Ve svém nejnovějším románu se přední současný britský prozaik zaobírá nepokojnými osmdesátými léty v Británii, ale dobová fakta přetváří v alternativní historii. Na tomto pozadí rozvíjí příběh o dokonalé umělé inteligenci, za jejímž vznikem stojí v románu stále živý matematik Alan Turing. Lidské postavy se kvůli ní zříkají antropocentrického vidění světa a připouštějí, že vědomí vlastní identity není vyhrazeno pouze lidem.

Knihy autora

Saturday

Saturday

ISBN: 978-2-07-035024-7
Na Chesilské pláži

Na Chesilské pláži

ISBN: 978-80-207-1250-9
Černí psi

Černí psi

ISBN: 978-80-207-1307-0
Solar

Solar

ISBN: 978-80-207-1366-7
Mlsoun

Mlsoun

ISBN: 978-80-207-1512-8
Myslete na děti!

Myslete na děti!

ISBN: 978-80-207-1657-6
Betonová zahrada

Betonová zahrada

ISBN: 80-7207-464-4
Nutshell

Nutshell

ISBN: 978-0385542074
První láska, poslední pomazání

První láska, poslední pomazání

ISBN: 978-80-207-1748-1
Skořápka

Skořápka

ISBN: 978-80-207-1792-4
Šváb

Šváb

ISBN: 978-80-2071-948-5
Stroje jako já

Stroje jako já

ISBN: 978-80-207-1992-8