Spisovatelé

Haruki Murakami

Zobrazení:
Murakami, Haruki: Norské dřevo 1
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 16. 5. 2003
ukázka
Je mi sedmatřicet let a sedím na sedadle v Boeingu 747. Obří letadlo klesá vysokou vrstvou mraků níž a níž, brzy už přistaneme na hamburském letišti. Země pod námi je prosáklá studeným listopadovým deštěm...
Murakami, Haruki: Norské dřevo 2
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 15. 5. 2003
ukázka
Dopili jsme kávu a vrátili se do pokoje. Tatínek pořád spal. Zblízka bylo slyšet, jak oddechuje. S přibývajícím odpolednem dostávalo sluneční světlo za oknem čím dál víc podzimní nádech.
Murakami, Haruki: Norské dřevo
Autor článku: Klára Macúchová - 15. 5. 2003
studie
V roce 1987 přinesl román Norské dřevo (Noruwei no mori) Murakamimu publicitu tak nepříjemnou, že na čtyři roky unikl do Řecka a léta 1991 až 1995 pak strávil ve Spojených státech...
Murakami, Haruki: Na jih od hranic, na západ od slunce
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 23. 9. 2004
ukázka
Hlavní postavou románu Na jih od hranic, na západ od slunce (1992) je Hadžime, muž ve středních letech, jemuž Murakami přidělil některé autobiografické rysy.
Murakami, Haruki: Na jih od hranic, na západ od slunce
Autor článku: Richard Olehla - 23. 9. 2004
recenze
Hlavní postavou románu Na jih od hranic, na západ od slunce (1992) je Hadžime, muž ve středních letech, jemuž Murakami přidělil některé autobiografické rysy.
Murakami, Haruki: Kafka on the Shore
Autor článku: Richard Olehla - 28. 11. 2005
recenze
Pro čtenáře, který Murakamiho zná jen ze dvou dosud vydaných českých překladů, bude jeho poslední román překvapením.
Murakami, Haruki (2006)
Autor článku: Jan Levora - 19. 3. 2006
aktualita
Česká společnost Franze Kafky, získá japonský spisovatel Haruki Murakami. Murakami toto ocenění osobně převezme v říjnu 2006 v Praze.
Murakami, Haruki: Tókjó kitanšú
Autor článku: Jan Levora - 19. 6. 2006
recenze
Populární japonský autor Haruki Murakami vydal v září 2005 v nakladatelství Šinčóša svoji zatím poslední knihu Tókjó kitanšú (Záhadné příběhy z Tokia). Jedná se o sbírku pěti povídek, svým způsobem městských legend situovaných do japonského hlavního města.
Murakami, Haruki
Autor článku: Richard Olehla - 15. 11. 2006
portrét
Murakami sdílí s Franzem Kafkou především vášeň pro hrdiny zasažené samotou. Tváří v tvář okolí, které nedokážou pochopit a přijmout, volí jeho protagonisté únik do paralelní reality vlastní mysli. Ve snech si tvoří svět, v němž lze dosáhnout na věci, jež jim jsou jinak zapovězeny.
Murakami, Haruki
Autor článku: Richard Olehla - 15. 11. 2006
rozhovor
Haruki Murakami rozhovory hodně šetří. Moc necestuje a s japonskými novináři se bavit nechce, protože nestojí o přílišnou publicitu. „Jsem spisovatel, ne rocková hvězda,“ říká.
Murakami, Haruki: Kafka na pobřeží 1
Autor článku: Richard Olehla - 26. 11. 2006
recenze
Ti, kteří Murakamiho znají jen z románů Norské dřevo a Na jih od hranic, na západ od slunce, budou asi Kafkou na pobřeží trochu překvapeni. Jde totiž o úplně jiný typ příběhu.
Murakami, Haruki: Kafka na pobřeží 2
Autor článku: Tereza Váchalová - 28. 8. 2007
recenze
Haruki Murakami, stávající ikona japonské literatury, která se českým čtenářům v poslední době připomíná stále častěji, románem Kafka na pobřeží bez pochyb překvapí.
Murakami, Haruki: Afterdark
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 4. 11. 2007
ukázka
Před očima nám leží město. Pozorujeme ho z nebe, jak noční ptáci letící vysoko na obloze. Z té výšky vypadá město jako jediné obrovské zvíře. Nebo jako superorganismus, sloučený z mnoha organismů menších. Tisíce tepen se táhnou až do nejzazších koutů beztvarého těla, rozvádějí krev, neúnavně vyměňují buňky. Roznášejí nové informace a odnášejí staré...
Murakami, Haruki: Afterdark
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 4. 11. 2007
studie
S Afterdarkem, čtvrtým česky vydaným dílem spisovatele Murakamiho Harukiho, dostává čtenář do ruky zároveň i prozatím poslední román tohoto mezinárodně proslulého japonského romanopisce a povídkáře, který je v Japonsku populární i coby esejista a překladatel americké literatury do japonštiny.
Murakami, Haruki: Afterdark
Autor článku: Richard Olehla - 4. 11. 2007
recenze
Afterdark začíná čtyři minuty před půlnocí (nad každou kapitolkou vidíme na ciferníku přesný čas) a končí s východem slunce osm minut před sedmou hodinou ráno následujícího dne; noc je tu čas vymezený provozem veřejné dopravy, kdy „poslední vlaky už ujely a další jedou až ráno“. Tokio je v Murakamiho podání uzavřený mikrosvět potemnělých ulic a zářících neonů, plný existencí většinou beze jmen, které se z temnoty noří vždy jen na chviličku a pak v ní zase beze stopy mizí.
Murakami, Haruki: Sputnik Sweetheart
Autor článku: Petr Vaněk - 21. 9. 2008
recenze
Haruki Murakami, ikona japonské literatury, otevřeně přiznává, že pop kulturu zbožňuje. Tato obliba také proniká do jeho psaní, a ačkoli aspiruje na seriózní beletristickou tvorbu, lze v něm také najít ozvuky žánrové literatury – nejčastěji se jedná o fantaskní prvky. Proces spojování Murakamiho bytostně charakterizuje.
Murakami, Haruki: Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Autor článku: Richard Olehla - 3. 2. 2009
recenze
Japonský prozaik Haruki Murakami si mezi českými čtenáři vydobyl postavení bezmála kultovní, a to především díky překladům románů Norské dřevo a Kafka na pobřeží. Nyní vychází jeho starší dílo Konec světa & Hard-boiled Wonderland – a jde o úplně jiné čtení, než jsme doposud byli zvyklí.
Murakami, Haruki: Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 3. 2. 2009
studie
Konec světa & Hard-boiled Wonderland, který český čtenář právě dostává do rukou, dosáhl mezi dosavadními romány Haruki Murakamiho jednoho z nejpříznivějších uznání jak z řad čtenářstva, tak z řad odborné kritiky. Je to zřejmě způsobeno silou výpovědi, kterou v sobě tento román má.
Murakami, Haruki: Konec světa & Hard-boiled Wonderland
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 3. 2. 2009
ukázka
Výtah dál neuvěřitelně pomalu stoupal. Nebo jsem si aspoň myslel, že stoupá. Co se dělo doopravdy jsem neměl tušení. Vinou extrémně nízké rychlosti jsem totiž nadobro ztratil smysl pro orientaci. Třeba jsme namísto stoupání klesali, nebo stáli po celou dobu na místě. Že výtah - nejspíš - jede nahoru, jsem si řekl čistě pro zjednodušení, po důkladném uvážení všech okolností.
Murakami, Haruki: Kafka na pobřeží
Autor článku: Baro Shero - 14. 5. 2009
studie
Chlapec, který si říká Kafka Tamura, v den svých patnáctin utíká z domova v Tokiu. Skončí v soukromé knihovně na Šikoku, kde ho čeká osudové setkání.
Murakami, Haruki: Sputnik, má láska
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 13. 9. 2009
ukázka
Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala. Byla to láska prudká jak tornádo, které se valí vpřed širou stepí. Taková, co dokáže všechno, co se jí octne v cestě skácet, vyházet jedno za druhým do povětří, roztrhat na kusy a rozbít tak, že nezůstane kámen na kameni.
Murakami, Haruki: Sputnik, má láska
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 13. 9. 2009
studie
Těžko říct, který z mnoha a mnoha podnětů k úvahám si vybrat při pokusech o interpretaci románu Sputnik, má láska, šestého díla Harukiho Murakamiho vycházejícího česky, jako klíčový. Navenek je vlastně všechno jednoduché. Příběh nešťastné lásky – trojúhelník, v němž uvíznou vypravěč K., jeho jediná opravdová láska Fialka, a záhadná, ale poněkud sterilně působící Mjú...
Murakami, Haruki: Sputnik, má láska (in MfD)
Autor článku: Richard Olehla - 18. 11. 2009
recenze
Šestá kniha japonského spisovatele Harukiho Murakamiho se v češtině jmenuje trochu zvláštně Sputnik, má láska. Ale má to svůj důvod. Sputnik, symbol osvobození a dobývání, je tu metaforou lidské osamělosti. V Murakamiho světě kolem sebe plujeme jako pípající družice, jež se občas minou v bezprostřední blízkosti, aby se posléze ztratily v hlubinách vesmíru.
Murakami, Haruki: O čem mluvím, když mluvím o běhání
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 29. 7. 2010
ukázka
Když běžím, tak prostě jen běžím. Základním principem je pro mě běžet v prázdnu. Nebo, když to řeknu obráceně, běhám možná právě proto, abych dosáhl prázdna. I do takového prázdna se občas samovolně vplíží momentální myšlenky. To je docela samozřejmé. V lidské duši prostě nemůže existovat opravdová prázdnota.
Murakami, Haruki: O čem mluvím, když mluvím o běhání
Autor článku: Veselin Vačkov - 29. 7. 2010
studie
Je mu jednašedesát, napsal téměř dvě desítky celosvětově vydaných knih, každý den uběhne deset kilometrů a každý rok jeden maraton. Už více než čtvrtstoletí je Haruki Murakami nejslavnějším japonským spisovatelem současnosti a nejzarputilejším běžcem mezi spisovateli.
Murakami, Haruki: O čem mluvím, když mluvím o běhání (in LN)
Autor článku: Petr Vaněk - 15. 8. 2010
recenze
Je to „jenom“ autobiografie, nebo spíš, jak říká autor, „svého druhu memoáry“. Běžecký zápisník, takřka všední román nebo esej, ve kterém se můžeme dozvědět něco o spisovatelském povolání, ale zároveň, ač jenom jakoby na okraj, také o životě jako takovém. Je to příliš banální, nebo naopak důmyslné?
Murakami, Haruki: Po otřesech
Autor článku: Veronika Talpová - 23. 1. 2011
recenze
80%
V povídkové sbírce Po otřesech najdou Murakamiho příznivci mnoho z toho, co už důvěrně znají: jazzovou hudbu puštěnou z autorádia, muže s problémy s erekcí a oidipovským komplexem, nadpřirozené bytosti, které odkazují někam k žánru magického realismu, bohaté odkazy na západní literaturu a konečné hledání správné cesty životem i jejího cíle.
Murakami, Haruki: Po otřesech
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 11. 11. 2010
ukázka
Jošija se probudil do nejhorší možné kocoviny vůbec. Napnul všechny síly, aby otevřel oči, ale povedlo se mu to jen napůl. Levé víčko ho neposlouchalo. Měl pocit, že se mu přes noc hlava proměnila v jeden jediný veliký bolavý zub.
Murakami, Haruki: Po otřesech
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 10. 11. 2010
studie
Západní svět si prožil svůj velký otřes 11. 9. 2001, Japonsko prozatím poslední velký šok zažilo o šest let dříve...
Murakami, Haruki: 1Q84
Autor článku: Veronika Abbasová - 7. 12. 2012
recenze
70%
V novém románu japonského spisovatele Haruki Murakamiho najdou jeho čtenáři své oblíbené bingo: dospívající slečnu, tajemný průchod, staré džezové nahrávky i záhadná zmizení. Tím ovšem není bingu konec, nechybí paralelní světy, noční Tokio, postava s neobvyklým jménem i nádraží, nadpřirozené jevy, podivný sex, záhadná žena, nečekaný telefonát a kočky. Zkrátka a dobře, je to Murakami, jak ho jeho čtenáři znají, jen ještě ve větších dávkách.
Murakami, Haruki: 1Q84: Kniha 3
Autor článku: Veronika Abbasová - 17. 2. 2014
recenze
70%
Některá tajemství je možná lepší nechat tak, jak jsou, jinak by příběh přišel o část svého kouzla. Poslední díl trilogie známého japonského autora nás opět zavádí do Kočičího města, do světa po přehození výhybky, světa, jehož jednu číslici v letopočtu nahradilo písmeno Q – symbol pro otazník.
Murakami, Haruki: Hon na ovci
Autor článku: Veronika Abbasová - 22. 5. 2016
recenze
70%
Hrdina lapený v pasti všednosti zažije na výpravě za neobyčejnou ovcí to největší dobrodružství ze všech – setkání se smrtí. Jeden z raných Murakamiho románů pojednává, zcela v duchu japonské estetické tradice, o umění milovat život v jeho pomíjivosti.
Murakami, Haruki: Útok na pekárnu
Autor článku: Veronika Abbasová - 2. 1. 2017
recenze
70%
Krádež třiceti hamburgerů s brokovnicí v ruce? Spořádaný život ve vytyčených mantinelech bohaté japonské společnosti způsobuje metafyzický hlad, který může být zahnán jen útokem či agresivním zmocněním se něčeho, co člověku nepatří. Haruki Murakami opět překračuje hranice normálnosti a nutí nás se zamyslet nad zdánlivě absurdním příběhem neukojitelného hladu.
Murakami, Haruki: Spisovatel jako povolání
Autor článku: Veronika Abbasová - 23. 5. 2017
recenze
50%
Ačkoli tyto eseje vznikaly především jako přebytkové zboží, jež odpadlo při psaní románů, přinášejí perličky ze zákulisí vzniku Murakamiho děl. Skalní příznivci autorovy tvorby je jistě ocení, na ostatní mohou působit až příliš nahodile.
Murakami, Haruki: Birthday girl
Autor článku: Veronika Abbasová - 22. 12. 2017
recenze
50%
Dvacetiny jsou v Japonsku startovní čárou dospělosti. Magii tohoto výjimečného narozeninového dne využívá japonský bestsellerista Haruki Murakami pro další z řady svých mysteriózních, byť tentokrát trochu méně povedených příběhů.
Murakami, Haruki: Komturova smrt
Autor článku: Veronika Abbasová - 30. 11. 2018
recenze
60%
Nejnovější kniha japonského bestselleristy přináší některé nové motivy, především stáří a malířské umění, jinak je ale vystavěna na známých a již trochu ohraných principech, které mohou obeznámeného čtenáře začít pomalu nudit.

Knihy autora

Kafka on the Shore

ISBN: 978-1-4000-7927-8
Na jih od hranic, na západ od slunce

Na jih od hranic, na západ od slunce

ISBN: 978-80-207-1286-8

Norské dřevo

ISBN: 978-80-207-1302-5
Kafka na pobřeží

Kafka na pobřeží

ISBN: 80-207-1226-7
Afterdark

Afterdark

ISBN: 978-5-699-29741-2
Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Konec světa & Hard-boiled Wonderland

ISBN: 978-80-207-1287-5
Sputnik, má láska

Sputnik, má láska

ISBN: 978-80-207-1303-2
Po otřesech

Po otřesech

ISBN: 978-80-207-1345-2
1Q84

1Q84

ISBN: 978-80-207-1456-5
Hon na ovci

Hon na ovci

ISBN: 978-80-207-1693-4
Útok na pekárnu

Útok na pekárnu

ISBN: 978-80-207-1724-5
Spisovatel jako povolání

Spisovatel jako povolání

ISBN: 978-80-207-1761-0
Birthday girl

Birthday girl

ISBN: 978-80-207-1783-2
Komturova smrt

Komturova smrt

ISBN: 978-80-207-1861-7