Spisovatelé

Szczepan Twardoch

Zobrazení:
Twardoch, Szczepan: Morfium
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 8. 12. 2017
recenze
70%
Varšava, říjen 1939. Polsko právě po krátkém boji prohrálo válku, Varšavu obsadila německá armáda. Konstantin Willemann, hochštapler, sukničkář a rádoby umělec, závislý na morfiu, se v nové, pro něj neznámé a nečitelné situaci potácí v troskách polské i své vlastní existence. Sebepochopení národní identity Poláků je jedním z klíčových témat románu.
Twardoch, Szczepan: Král
Autor článku: Přemysl Krejčík - 3. 8. 2020
recenze
90%
Varšava, rok 1937. Doba vyhrocených politických bojů a sílících antisemitistických nálad – a vedle toho svět židovských gangsterů, hýření a nevázaného života. Twardoch v románu Král mistrně propojuje lákavá témata a klade filozofické otázky na pozadí akčních scén, které se mísí s meditativními zamyšleními. Jeho třicátá léta ukazují a zároveň demaskují romantizovaný život na hraně.
Twardoch, Szczepan: Král
Autor článku: Petr Ligocký - 4. 9. 2020
recenze
70%
Román momentálně nejčtenějšího polského spisovatele přináší lákavý obraz meziválečné Varšavy, jíž otřásá sílící nacismus a terorizuje ji známý židovský boxer. V knize, která je žánrově rozkročena do několika stran, autor mísí prvky vysokého a pokleslého stylu. Tím z Krále dělá čtení pro náročné i víkendové čtenáře.
Twardoch, Szczepan
Autor článku: Michala Benešová - 14. 9. 2020
portrét
Szczepan Twardoch patří k nejčtenějším a neoceňovanějším současným polským prozaikům. Reprezentuje typ literatury, který lze s trochou nadsázky nazvat „mužskou literaturou“.
Twardoch, Szczepan: Král
Autor článku: Michala Benešová - 14. 9. 2020
ukázka
Román Král Szczepana Twardocha, jednoho z nejčtenějších polských spisovatelů současnosti, nás zavádí do židovského podsvětí předválečné Varšavy, kterým otřásá sílící nacismus a především mu vládne známý boxer Kmotr Kaplica. V ukázce z první poloviny knihy vypravěč vzpomíná na jednu ze stěžejních událostí celého románu – na vraždu jeho otce.

Knihy autora

Morfium

Morfium

ISBN: 978-80-7491-593-2
Král

Král

ISBN: 978-80-275-0152-6