Spisovatelé

Jurgis Kunčinas

Zobrazení:
Kunčinas, Jurgis: Tūla
Autor článku: Marie Voslářová - 27. 2. 2018
recenze
80%
Nejvýznamnější Kunčinasův román stojí za pozornost nejen proto, že k nám litevské hlasy doléhají tak vzácně. Nespoutané vyprávění o jednom bohémském tulákovi, jedné krátké lásce, jednom městě a jedné epoše přechází od humorného tónu přes naturalistické popisy prostředí k psychedelickému líčení vjemů. Čtenáři nabízí exkurzi do vilniuského podzemí, na kterou jen tak nezapomene.
Kunčinas, Jurgis: Tūla
Autor článku: Věra Kociánová - 27. 2. 2018
ukázka
Úvodní ukázka z románu litevského spisovatele přivádí čtenáře do Vilniusu 80. let za titulní hrdinkou Tūlo u, ke které se obrací vypravěč vtělený do netopýra: „všechna slova lásky i zoufalství pevně uzavřená v drobné lebce létajícího nočního zvířátka“.
Grybauskas, Almis
Autor článku: Věra Kociánová - 23. 3. 2018
rozhovor
Básník a překladatel z českého jazyka do litevštiny vzpomíná na svérázného spisovatele Jurgise Kunčinase (1947–2002), jehož román Tūla nedávno vyšel v češtině.
Kunčinas, Jurgis: Tūla
Autor článku: Eliška Jiráňová - 25. 3. 2018
recenze
90%
Děj tohoto zásadního litevského románu je zasazen do neutěšeného prostředí socialistického Vilniusu, konkrétně do čtvrti Užupis. Časově spadá do posledních let socialistické éry Litvy. Vypravěč se vrací v podobě netopýra na místa, kde prožil krátkou, intenzivní lásku, a pátrá po své tehdejší milované.

Knihy autora

Tula

Tula

ISBN: 978-80-905706-3-4