Spisovatelé

Marie NDiaye

Zobrazení:
Ndiaye, Marie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 4. 11. 2009
portrét
Marie Ndiaye je autorkou několika románů a divadelních her. V roce 2009 jí byla za román Les Femmes puissantes udělena Prix Goncourt.
NDiaye, Marie: Papa doit manger
Autor článku: Jovanka Šotolová - 18. 3. 2003
recenze
Marie Ndiaye je za posledních dvacet let první žijící francouzskou autorkou, jejíž dílo se dostalo na repertoár Comédie-Française. A navíc ve hře hraje černoch, Bakary Sangaré, což je nevídaná záležitost.
NDiaye, Marie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 26. 6. 2003
rozhovor
Jak se zrodila Vaše poslední kniha? Při jednom pobytu na Guadeloupe, přesněji v Marie-Galante. Z přání napsat něco o vztazích mezi dospělými dětmi a jejich rodiči...
Ndiaye, Marie: Autoportrait en vert
Autor článku: Jovanka Šotolová - 4. 5. 2005
recenze
Francouzská spisovatelka Marie Ndiaye pojala autobiografii netradičně: její vzpomínky na dětství a rodiče jsou víc než kyselé.
NDiaye, Marie: Hilda
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 10. 2007
anotace
Drama spisovatelky Marie Ndiaye Hilda (Minuit, 1999, 91 s.) námětem i zpracováním zcela zapadá do defilé jejích dříve či později publikovaných prozaických textů.
NDiaye, Marie: Rosie Carpe
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 10. 2007
anotace
V románu Rosie Carpe vypráví spisovatelka Marie NdDiaye příběh jisté zcela obyčejné mladé Francouzky. Rozhodne se odjet na Guadeloupe za svým bratrem Lazarem. Přitěžující okolnost: je těhotná,... a první dítě si s sebou nese v náručí.
Ndiaye, Marie: Čarodějnice
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 10. 2007
recenze
Marie Ndiaye vidí svým postavám hluboko do duše, a z této temné studnice vytahuje na světlo ledacos nemilého.
Ndiaye, Marie: En famille
Autor článku: Blanka Pichová - 4. 11. 2009
recenze
Marie Ndiaye je velice osobitou současnou francouzsky píšící autorkou. En Famille (V Rodině, Minuit, 1991) představuje její v pořadí čtvrtý román, román se zvláštním, velmi sugestivním citovým nábojem.
Ndiaye, Marie: Trois femmes puissantes
Autor článku: Blanka Pichová - 4. 11. 2009
recenze
Kniha Trois femmes puissantes (Tři silné ženy, Gallimard, 2009) je nečekaným obratem v tvorbě Marie Ndiaye. Autorka potvrzuje, že k vytvoření strhujícího dramatu nepotřebuje výjimečné postavy, exotické prostředí a mytické rituály, ale že zcela stačí sledovat všední život a hledat v něm okamžiky, kdy se osud rozhodne připomenout, že to on rozdává karty.
Ndiaye, Marie: Mon cœur à l’étroit
Autor článku: Sára Vybíralová - 9. 12. 2010
recenze
80%
I v předposledním románu Marie Ndiaye objevujeme pro tuto autorku příznačné tíhnutí k diskrétnímu a temnému magickému realismu. Také zde se zdánlivě banální realita městské každodennosti a klidu rodinného života náhle rozpouští ve víru nepochopitelných a bizarních situací, kontury skutečnosti se rozplývají a my se ocitáme v situaci, v níž se na rozum již nelze spolehnout.
NDiaye, Marie: Tři mocné ženy
Autor článku: Sára Vybíralová - 9. 2. 2011
recenze
80%
Po Čarodějnici, se kterou roku 2007 přišlo nakladatelství Argo, u nás vloni vyšel již druhý román Marie Ndiaye – její zatím poslední kniha Tři mocné ženy (Trois femmes puissantes), ověnčená v roce 2009 Goncourtovou cenou. Tentokrát knihu Marie Ndiaye na český knižní trh uvedlo nakladatelství Jota.
NDiaye, Marie: Ladivine
Autor článku: Sára Vybíralová - 30. 11. 2013
recenze
80%
Marie NDiaye letos svým čtenářům nabídla román Ladivine - dle slov kritiků má jít o její dosud nejlepší dílo. Mezi přední francouzské literáty se ostatně NDiaye zařadila už v době vydání své prvotiny. Ladivine tak jen upevňuje její pozici, kterou si dlouhodobě drží.

Knihy autora

Tři mocné ženy

Tři mocné ženy

ISBN: 978-80-7217-763-9
Ladivine

Ladivine

ISBN: 978-2070126699