Spisovatelé

Georges Perec

Zobrazení:
Perec, Georges: Kabinet sběratele
Autor článku: Ladislav Nagy - 30. 4. 2002
recenze
V Perecově díle se mísí dva zásadní aspekty: na jedné straně nezměrná, téměř dětská hravost, na straně druhé extrémní racionalita v podobě předem daných omezení a nejrůznějších kombinatorických řešení.
Perec, Georges: Lipogramatický román
Autor článku: Michaela Otterová - 12. 10. 2006
ukázka
Nové číslo Plavu na pultech knihkupectví, tentokrát věnovano francouzské literární skupine OULIPO a její tvrobě. Jak vypada lipogram? To vám přiblíží tato ukázka z čísla.
Perec, Georges: Jak postupovat, chce-li člověk požádat šéfa...
Autor článku: Kateřina Vinšová - 28. 9. 2010
ukázka
Po zralé úvaze a když jste sebral všechnu odvahu rozhodl jste se že zajdete za svým šéfem oddělení a požádáte ho o zvýšení platu a tak jdete za šéfem oddělení řekněme pro zjednodušení protože zjednodušovat je vždycky dobré že je to pan xavier tudíž pan x nebo ještě lépe p x jdete tedy za p x a vtom případě mohou nastat dvě možnosti...
Perec, Georges
Autor článku: Jovanka Šotolová - 28. 9. 2010
portrét
Georges Perec (1936–1982) se bezpochyby řadí k nejvýznamnějším francouzským spisovatelům 20. století. Jeho dílo nečítá mnoho položek – avšak co text, to jiný experiment, odvážná sázka, jak pokořit zkostnatělé představy o literatuře.
Perec, Georges: Jak postupovat, chce-li člověk požádat šéfa...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 28. 9. 2010
recenze
Jedna z perel díla Georgese Pereca, text Jak postupovat, chce-li člověk požádat šéfa oddělení o zvýšení platu, vyšla časopisecky v roce 1968 a dočkala se ve Francii reedice až po čtyřiceti letech. Je možné se s ní setkat také na divadle. A knížka je k dostání i česky, v dokonalém překladu Kateřiny Vinšové.

Knihy autora

Kabinet sběratele

Kabinet sběratele

ISBN: 80-7185-355-0