Spisovatelé

Taras Prochasko

Zobrazení:
Prochasko, Taras: "Halič" FM, recenze a ukázka
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 7. 2003
ukázka
Knížka rozhlasových úvah mladého ukrajinského autora na rozličná témata.
Prochasko, Taras (ed.): Inšyj Format – Borys Gudzjak
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 30. 11. 2007
recenze
Další svazek ediční řady Jiný rozměr (Inšyj format), který připravuje Taras Prochasko. Tentokrát jde o rozhovor s rektorem Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově, o. Borysem Gudzjakem.
Prochasko, Taras
Autor článku: Alexej Sevruk - 4. 2. 2013
rozhovor
"Střední Evropa pro mě je místem, kde se cítím pohodlně. A tím nemám na mysli, že se tu dá dosyta najíst, že tady nefouká a podobně. Pohodlím mám na mysli porozumění s lidmi. Když jsem před mnoha lety byl poprvé v Německu, tak jsem se tam, abych pravdu řekl, cítil jako přírodozpytec. Jako bych byl nějaký Humboldt, který popisuje rostlinnou a živočišnou říši."
Prochasko, Taras
Autor článku: Jekaterina Gazukina - 4. 2. 2013
portrét
Taras Prochasko pochází z Ivano-Frankivska na západní Ukrajině. Patří k nejvýraznějším současným ukrajinským prozaikům a esejistům hlásícím se k tzv. „stanislavskému fenoménu“.
Prochasko, Taras: Jinací
Autor článku: Jekaterina Gazukina, Alexandra Stelibská - 5. 2. 2013
ukázka
Nejvýznamnějším obyvatelem Jalovce byl pochopitelně sám jalovec. Franz naplánoval výstavbu města tak, aby na žádném ze tří svahů obklopujících Jalovec nebyl zničen jediný keř. Vzhledem k tomu, že dřeva bylo málo, většinu domů stavěli z šedých kamenných sutí, kterým se v některých místech říká gorgany. Proto základními barvami města byly zelená a šedá – ještě méně než na huculské keramice. A jestliže šedá byla všude stejná, pak zelená měla množství odstínů.
Prochasko, Taras: Jinací
Autor článku: Ondřej Pomahač - 5. 2. 2013
recenze
80%
Nejvýznamnější kniha současného ukrajinského spisovatele Tarase Prochaska Jinací se dočkala českého vydání. Dokud si ji nepřečtete, budete ochuzeni o velmi jinaký pohled na svět.
Prochasko, Marjana; Prochasko, Taras: Kto nám z neba sype sneh?
Autor článku: Ivan Jackanin - 16. 11. 2017
recenze
70%
Ukrajinská literatura pro děti prožívá bouřlivý rozkvět, věnují se jí přední spisovatelé, kteří jsou veřejnosti známí spíše jako autoři pro dospělé čtenáře. K nim rozhodně patří Taras a Marjana Prochaskovi s pohádkou ze života krtků, nedávno přeloženou do slovenštiny. Příběh má oslovit malé i velké.

Knihy autora

Jinací

Jinací

ISBN: 978-80-7465-025-3
Kto nám z neba sype sneh?

Kto nám z neba sype sneh?

ISBN: 978-80-8124-094-2