Spisovatelé

Raymond Queneau

Zobrazení:
Queneau, Raymond: Děti bahna
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 6. 2003
recenze
Základ románu tvoří útržkovitě prozrazovaný příběh prokládaný citacemi z obsáhlé encyklopedie "literárních bláznů".
Queneau, Raymond: Děti bahna, pokus o recenzi
Autor článku: Jaroslav Tvrdoň - 2. 6. 2003
recenze
Napsat něco krátkého a výstřižného o Raymondu Queneauovi není nikoliv tak snadné, jako přišpendlit tučného brouka na stěnu do sbírky mezi ostatní přírodu...
Queneau, Raymond: Svízel
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 6. 2003
recenze
Román Svízel byl Queneauovým knižním debutem. Napsal ho roku 1932 jako třicetiletý...
Queneau, Raymond: Œuvres complètes
Autor článku: Jovanka Šotolová - 1. 12. 2006
anotace
Ve slavné komentované edici Pléiade nakladatelství Gallimard vyšel další svazek Souborného díla Raymonda Queneaua, totiž druhý díl části nazvané Romány. Zahrnuje známé tituly a přináší milá překvapení.
Queneau, Raymond: Oblý a Pelech
Autor článku: Eva Blinková-Pelánová - 3. 9. 2010
studie
Po Svízeli, Dětech bahna, Zazi v metru, Modrých květech a řadě dalších Queneauových suverénních románových vyprávění se českému čtenáři dostává do ruky ve Francii teprve nedávno vydaná raná hříčka Oblý a Pelech (Hazard et Fissile). Text zřejmě pochází z konce dvacátých let a výrazně jej ovlivnila autorova surrealistická zkušenost a četba Fantomase.
Queneau, Raymond: Oblý a Pelech
Autor článku: Eva Blinková-Pelánová - 3. 9. 2010
ukázka
Asi hodinu poté, co zmizel Denis Anýz, zaklepal někdo na dveře jeho apartmá v hotelu Parizo. Adrien šel otevřít. Vstoupil muž s čepicí na hlavě, s fajfkou v puse, s tlustou lupou v pravé kapse vesty. Prošel salón, ložnici, koupelnu, letmým pohledem zaznamenal jisté věci, avšak při detailním zkoumání jiných předmětů se pozdržel; dlouho zkoumal násadku, mýdlo, kartáček na zuby, krabičku sirek.
Queneau, Raymond: Zazi v metru (in LN)
Autor článku: Jáchym Topol - 3. 9. 2010
recenze
Malá holka z venkova, neobyčejně drzá a ukecaná, navštíví v Paříži svého strýčka Gabriela, tanečníka v podniku pro gaye. Touhou malé Zazi je vidět pařížské metro. Ale sklapne jí, neb se stávkuje. Ta knížka je vlastně docela drsná, není to drama ani krimi, jde především o komické a absurdní situace, do kterých se hrdinové, tak trochu pařížská galerka, neustále zamotávají. Dalším hrdinou je i jazyk knihy plný slangu.
Queneau, Raymond: Oblý a Pelech
Autor článku: Jovanka Šotolová - 5. 9. 2010
recenze
Matematik a také romanopisec, básník, dramatik, jeden ze zakladatelů a nejznámějších členů francouzské skupiny Oulipo (Dílna potenciální literatury) Raymond Queneau (1903–1976) se už dlouhou dobu těší přízni českých překladatelů a nakladatelů. Čerstvým počinem je vydání jeho prvotiny Oblý a Pelech: rok poté, co vyšla jako nečekaný objev ve Francii (2008), ji nakladatelství Volvox Globator nabídlo česky, ve vynalézavém překladu Evy Blinkové-Pelánové.

Knihy autora

Děti bahna

Děti bahna

ISBN: 80-86205-18-5
Oblý a Pelech

Oblý a Pelech

ISBN: 978-80-7207-749-6