Spisovatelé

Chimamanda Ngozi Adichie

Zobrazení:
Adichie, Chimamanda Ngozi: Půl žlutého slunce
Autor článku: Markéta Musilová - 5. 3. 2009
recenze
Když se řekne současná africká próza, většině čtenářů se nevybaví téměř nic, a pokud přece jen něco, budou to pravděpodobně díla dvou „afričanek“ bílé pleti, Nadine Gordimerové a Doris Lessingové. Jestliže bude dotyčný dotazovaný čtenář ještě o něco sečtělejší, možná si vzpomene na známá jména jako Chinua Achebe nebo Wole Soyinka.
Adichie, Chimanda Ngozi: Amerikána
Autor článku: Martina Šímová - 17. 7. 2017
recenze
90%
V románu Amerikána nacházíme dva zcela odlišné příklady, jak může vypadat osud imigranta. Ifemelu odjíždí do Filadelfie studovat vysokou školu, zatímco její bývalý přítel Obinze se ocitá jako nelegální imigrant v Londýně. Román zároveň přesahuje klasické líčení dojmů a nesnází čerstvě přišedšího do nové země a přináší i brilantní analýzu současného vnímání rasy a „černošství“.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Milá Ijeawele
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 8. 2018
recenze
70%
Autorka románu Amerikána píše také čtivé eseje o feminismu, prostoupené pro ni typickým vtipem a nadhledem. Úvahy plné jednoduchých, ale ne hloupých závěrů jsou založeny na vlastní zkušenosti, pocházejí přímo ze života. A tam také naleznou uplatnění.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého
Autor článku: Martina Šímová - 31. 12. 2018
recenze
70%
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Purpurový ibišek
Autor článku: Martina Šímová - 8. 2. 2021
recenze
90%
Sebevědomý debut slavné nigerijské autorky nabízí intimní vhled do duše citlivé dívky, jejímuž světu dominuje postava despotického otce. Exotická Afrika se stává dějištěm dramatického příběhu o trnité cestě dospívající ženy za nalezením vlastního hlasu v prostředí, které ženské emancipaci nepřeje.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Půl žlutého slunce
Autor článku: Martina Šímová - 28. 5. 2021
recenze
70%
Ambiciózní historický román z pera oceňované autorky Chimamandy Ngozi Adichieové o formování současné Nigérie je zasazen do období nigerijské občanské války v 60. letech minulého století. Drásavá historická fakta se v něm kombinují se silným příběhem a nezapomenutelnými postavami.