Spisovatelé

Salman Rushdie

Zobrazení:
Rushdie, Salman - Festival spisovatelů 2001
Autor článku: Ladislav Nagy - 17. 5. 2003
aktualita
Ještě předtím se Rushdie při setkání s novináři rozpovídal o příčinách, proč tak vehementně odmítal silnou policejní ochranu. Vysvětloval, že pod přísnou ochranou byl pouze zpočátku, tedy po vydání Satanských veršů, pak už se spíše vyhýbal publicitě, než že by byl střežen.
Rushdie, Salman: Zem pod jejíma nohama 2
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
recenze
Stejně jako ostatní romány britského autora, i tento buduje vlastní kosmos (anebo snad chaos?), svět nepatrně vychýlený ze své osy, z přijatého řádu věcí.
Rushdie, Salman: Zem pod jejíma nohama 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
recenze
Nakladatelství Paseka právě vydává v překladu Pavla Dominika dosud poslední román Salmana Rushdieho Zem pod jejíma nohama. Už teď lze s klidným svědomím říci, že vydání této knihy bude patrně největším knižním počinem roku, a to jak vzhledem ke kvalitám knihy, tak díky úžasnému překladu a redakčnímu zpracování.
Rushdie, Salman: Shalimar the Clown
Autor článku: Milan Valden - 1. 9. 2005
anotace
V září vyjde nový román Salmana Rushdieho (1947) Shalimar the Clown (Šalímar klaun), jehož hlavním tématem je extrémismus.
Rushdie, Salman: Klaun Šalímar
Autor článku: Markéta Musilová - 2. 2. 2006
ukázka
Co to bylo za křik? Byl to muž, žena, anděl nebo snad bůh, který tak zanaříkal? Může vůbec lidský hlas vytvořit zvuk, který dokáže tak sklíčit?
Rushdie, Salman: Shalimar the Clown
Autor článku: Markéta Musilová - 2. 2. 2006
recenze
Románem Shalimar the Clown (2005) se Salman Rushdie snaží odpovědět na otázku, jak se mohlo z oblasti proslulé tolerancí a liberalismem stát přes noc jablko sváru a válečné pole a jak z jejích obyvatel, známých do té doby tak spíše kuchařským a pěstitelským uměním, mohli povstat nejmilitantnější a nejkrutější bojovníci džihádu na světě.
Rushdie, Salman: Děti půlnoci
Autor článku: Pavel Dominik - 3. 2. 2006
ukázka
Narodil jsem se v Bombaji... za onoho času. Ne, to ne­půjde, tomu datu se nemohu vyhnout, narodil jsem se 15. srpna 1947 na soukromé porodnické klinice doktora Narlíkara. Ráno, nebo večer? Doba je také důležitá. Tak tedy: v noci. Ne, musím být mnohem...
Rushdie, Salman: Děti půlnoci
Autor článku: Martin Hilský - 3. 2. 2006
studie
Salman Rushdie vyrůstal v rodině, kde bylo zvykem líbat knihy a chléb...
Rushdie, Salman: Děti půlnoci
Autor článku: Richard Olehla - 3. 2. 2006
anotace
Děti půlnoci jsou Rushdieho nejlepším románem a jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury.
Rushdie, Salman...
Autor článku: Milan Valden - 3. 2. 2006
portrét
Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie.
Rushdie, Salman: The Enchantress of Florence
Autor článku: Markéta Musilová - 20. 4. 2008
recenze
Byl jednou jeden slavný panovník, bájný mughalský vládce Akbar, který vystavěl neméně legendární Fatéhpur Síkrí, město obrovských paláců a honosných nádvoří. Na kratičkých čtrnáct let se toto divukrásné místo stalo centrem Indie a pak bylo z neznámé příčiny navždy opuštěno. Dodnes se jeho červené zdi tyčí na širé rovině jako upomínka marnivosti dávného vládce z dynastie velkých Mughalů
Rushdie, Salman: Klaun Šalimar
Autor článku: Milan Valden - 17. 12. 2008
recenze
Román vyniká nabitým a barvitým dějem a opět prokazuje, jaký má Rushdie úžasný vypravěčský dar, který dokáže zastřít i občasnou schematičnost a povrchnost postav i příběhů i jejich někdy až příliš okatou symboličnost (viz jen jména India a Kašmíra).
Rushdie, Salman: Děti půlnoci 2. vydání
5. 10. 2009
anotace
Salím Sináí, vypravěč a hlavní hrdina nejznámějšího románu Salmana Rushdieho, je jedním z 1001 dětí zrozených v první hodině indické nezávislosti a obdařených zázračnými schopnostmi, zároveň však bolestně spojených s historií sudem své země.
Rushdie, Salman: Satanské verše
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 28. 5. 2012
kritika překladu
Salman Rushdie nepoužívá jednu angličtinu, jeho arzenál zahrnuje vypulírovanou řeč soukromých škol i bombajskou pouliční angličtinu prošpikovanou hindí. Anonymní překlad Satanských veršů tento příval jazykové energie proměňuje v jednolitý tok, jehož nejvýraznějším znakem je nepřirozenost.
Rushdie, Salman: Joseph Anton
Autor článku: Pavel Mandys - 10. 10. 2012
recenze
60%
Joseph Anton bylo krycí jméno, které si Rushdie zvolil, když byl kvůli ohrožení islámskými fanatiky pod policejní ochranou; celých třináct let. Právě toto období tvoří stěžejní část jeho vzpomínek. Věnuje se přitom jak polemikám a diplomatickým tahanicím, tak svému osobnímu životu.
Rushdie, Salman – rozhovor (in Týden)
Autor článku: Pavel Dominik - 15. 10. 2012
rozhovor
K vydání autobiografie Salmana Rushdieho přinášíme rozhovor, který se spisovatelem v průběhu Festivalu spisovatelů Praha 2001, v závěru období, které kniha Joseph Anton popisuje, vedli překladatel většiny Rushdieho románů Pavel Dominik a tehdejší redaktor Týdne Pavel Mandys.
Rushdie, Salman: Maurův poslední vzdech (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 10. 2012
recenze
90%
Maurův poslední vzdech patří mezi těch nemnoho knih, které nelze přehlédnout. Rushdie se opakovaně úspěšně pokusil o to, co mnozí v uspěchaném konci 20. století už předem vzdávají: stvořit velký román. Velký rozsahem, záběrem i počtem a propracovaností důležitých postav.
Rushdie, Salman: Satanské verše
Autor článku: Petra Johana Poncarová - 10. 5. 2015
recenze
90%
Rushdieho román, který způsobil jednu z největších literárních kontroverzí v druhé polovině dvacátého století, se k českým čtenářům konečně dostává v podobě, která umožňuje vychutnat si autorův charakteristický humor a jazykové mistrovství a místo nad nesrozumitelností překladu se zamýšlet nad zásadními otázkami, jichž se Satanské verše dotýkají.
Rushdie, Salman: Zlatý dům
Autor článku: Johana Horálková - 26. 4. 2019
recenze
60%
Nejnovější kniha Salmana Rushdieho Zlatý dům byla mimo jiné označena za první velký román trumpovské éry, což vzbuzuje nemalá očekávání. Dá se již vysledovat existence něčeho jako „trumpovská literatura“? A jak se s osobností současného amerického prezidenta popasoval jeden z nejlepších spisovatelů poslední doby? Zlatý dům je v tomto ohledu spíše zklamání a příliš neoslní ani další aspekty knihy.

Knihy autora

Zem pod jejíma nohama

ISBN: 80-7185-371-2

Děti půlnoci

ISBN: 80-204-0514-3
Klaun Šalimar

Klaun Šalimar

ISBN: 978-80-7185-923-9
Joseph Anton

Joseph Anton

ISBN: 978-80-7432-230-3
Maurův poslední vzdech

Maurův poslední vzdech

ISBN: 80-204-0768-5
Satanské verše (2015)

Satanské verše (2015)

ISBN: 978-80-7432-487-1
Zlatý dům

Zlatý dům

ISBN: 978-80-7432-908-1