Spisovatelé

Jan Rychlík

Zobrazení:
Rychlík, Jan; Kouba, Miroslav: Dějiny Makedonie
Autor článku: Enes Mustafović - 16. 10. 2004
recenze
V priebehu roka 2003, v pražskom vydavateľstve LN, sa ako jedna z najnovších lastovičiek v špeciálnej edícii Dějiny států, objavila dlho očakávaná a prepotrebná publikácia Dějiny Makedonie.
Kučera, Vladimír; Rychlík, Jan: Historie, mýty, jízdní řády
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 5. 12. 2015
recenze
90%
Kniha rozhovorů Vladimíra Kučery a Jana Rychlíka je zajímavým vhledem do života předního českého historika. Kromě mnoha osobitých interpretací dějinných událostí v ní objevíme člověka, kterému se historie stala vášní. Hledáte-li nové pohledy na dávné legendy, mýty a různá historická klišé, jste na správné cestě.
Kučera, Vladimír; Rychlík, Jan: Historie, mýty, jízdní řády...
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 12. 2015
recenze
Rychlík nehlásá žádné abstraktní teorie a kritizuje všechny, kteří se snaží násilně připodobnit skutečnost ideji, jíž věří, ať už to byli jakobíni, či komunisté. Počítá s geopolitickými danostmi, které například limitují stoprocentní suverenitu současného Česka. Celkově se autorův přístup k dějinám vyznačuje moudrou realističností a poučenou střízlivostí.
Rychlík, Jan; Rychlíková, Magdaléna: Podkarpatská Rus v dějinách...
Autor článku: Matěj Matela - 27. 3. 2017
recenze
90%
Hovoří-li se v české společnosti o Podkarpatské Rusi v meziválečném období, obvykle se debata omezuje pouze na výčet historických dat. Jan a Magdaléna Rychlíkovi se na problematiku dvacetiletého začlenění Zakarpatí do ČSR rozhodli podívat širší optikou – vedle historického vývoje se ve své knize zaměřili také na oblast politickou, hospodářskou, sociální či kulturní, a vytvořili tak jedinečné a barvité dílo, které náš obraz o působivé zemi pod Karpaty bezesporu značně obohatí.
Rychlík, Jan: Mezi Terstem a Istanbulem
Autor článku: Martin Liška - 7. 5. 2020
recenze
70%
Při vzpomínce na 90. léta a události doprovázející rozpad Jugoslávie si nejeden čtenář jistě již položil otázku, jak se něco takového vůbec mohlo v Evropě stát. Kniha sepsaná dvanácti historiky pomůže najít odpověď a zároveň i ukazuje, jak si Balkán stojí v citlivé problematice vztahů mezi jednotlivými státy a národnostmi dnes.

Knihy autora

Dějiny Makedonie

Dějiny Makedonie

ISBN: 80-7106-642-7
Mezi Terstem a Istanbulem

Mezi Terstem a Istanbulem

ISBN: 978-80-7601-252-3