Spisovatelé

Ernesto Sabato

Zobrazení:
Sabato, Ernesto
Autor článku: Vít Urban - 17. 5. 2003
studie
Pro porozumění Sabatovu spletitému životu a literárnímu odkazu má Abaddón zhoubce, závěrečná část volné románové trilogie (Tunel, 1948, č.1997 v Hostu a Kniha o hrdinech a hrobech, 1961, č. 1984 v Odeonu), klíčový význam, byť za autorovo nejslavnější dílo je právem považován román prostřední.
Sabato, Ernesto: Abaddón zhoubce
Autor článku: Daniel Nemrava - 9. 4. 2003
recenze
Abaddón zhoubce je "románem" bez pevné a srozumitelné struktury. Jde spíše o svazek nesourodých fragmentů rozličného druhu: autobiografické epizody, pasáže z autorových esejů, úryvky z bulvárních časopisů, akademické debaty, popis spiritistických seancí atd., mezi nimiž útržkovitě probleskuje několik zdánlivě na sobě nezávislých příběhů.
Sabato, Ernesto: Spisovatel a jeho přízraky
Autor článku: Vít Urban - 17. 5. 2003
ukázka
V esejích Spisovatel a jeho přízraky se Sabato zamýšlí nad otázkou, kterou je posedlý od začátku své literární dráhy: "proč, jak a kvůli čemu se píší fikce". Odpověď není formulována ve formě ucelené teorie, ale tvoří ji střípky úvah, komentářů k citátům a aforismů, které dohromady skládají mozaiku svérázného Sabatova pohledu na spisovatelské poslání i na člověka vůbec.
Sabato, Ernesto: Spisovatel a jeho přízraky 3
Autor článku: Daniel Nemrava - 1. 6. 2003
recenze
Významná ukázka z autorovy esejistické tvorby.
Sabato, Ernesto: Spisovatel a jeho přízraky 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
recenze
Argentinec Ernesto Sabato, žijící klasik argentinské literatury, dnes kritikou řazený po bok J.L. Borgese a Bioy Casarese, je českému čtenáři znám svými romány: Kniha o hrdinech a hrobech, Tunel, Abaddón zhoubce.
Sabato, Ernesto: Spisovatel a jeho přízraky 2
Autor článku: Mariana Housková - 21. 5. 2003
recenze
Esej má v hispanoamerické literatuře výsadní postavení, většina významných básníků a prozaiků se zde věnuje tomuto žánru...
Sabato, Ernesto
Autor článku: Anežka Charvátová - 17. 5. 2003
portrét
Ernesto Sabato je argentinský esejista, romanopisec a básník (1911-2011), původně matematik a fyzik. Jeho román Kniha o hrdinech a hrobech (1961) vyšel česky r. 1984, další díla v posledních letech.
Sabato, Ernesto: Spisovatel a jeho přízraky
Autor článku: Anežka Charvátová - 30. 6. 2006
studie
Ernesto Sabato, zběh ze světa „čistých idejí“, který se v hledání člověka dobrovolně spustil do temných slují nevědomí, dobrý malíř, nositel Cervantesovy ceny (1984), nejprestižnějšího ocenění za španělsky psanou literaturu, je do značné míry ukázkovým typem latinskoamerického intelektuála 20. století, který kromě psaní cítil potřebu vyjadřovat se k otázkám veřejného, kulturního a politického života.
Sabato, Ernesto (2006)
Autor článku: Anežka Charvátová - 30. 6. 2006
aktualita
Argentinský spisovatel Ernesto Sabato, nositel Cervantesovy ceny z roku 1984, od něhož česky vyšel kompletní volný románový cyklus Tunel, Kniha o hrdinech a hrobech, Abaddón zhoubce a sbírka esejů o literatuře a psaní Spisovatel a jeho přízraky, oslavil se svém domě v Santos Lugares už devadesáté páté narozeniny.
Sabato, Ernesto (in LN)
Autor článku: Stanislav Škoda - 12. 6. 2011
studie
Argentinec Ernesto Sabato byl jedním z největších latinskoamerických spisovatelů a zároveň jediným z tamních intelektuálů, kdo už od třicátých let 20. století poukazoval na hrůzy sovětského komunismu. Autor románů Tunel, O hrdinech a hrobech a Abaddón zhoubce by se v červnu tohoto roku dožil sta let.

Knihy autora

Abaddón zhoubce

Abaddón zhoubce

ISBN: 80-7294-052-X
Spisovatel a jeho přízraky

Spisovatel a jeho přízraky

ISBN: 80-204-0933-5