Spisovatelé

Michal Šanda

Zobrazení:
Šanda, Michal...
Autor článku: Klára Schirová - 13. 9. 2003
rozhovor
Obligátní otázka. Jak jste se dostal ke psaní? Začínal jste také jako většina autorů s poezií? No samozřejmě, že s poezií. Každý začíná s poezií.
Šanda, Michal: Sudamerická romance
Autor článku: Pavel Šidák - 13. 9. 2003
recenze
Sudamerická romance – Kronika osidlování Gran Chaca je příběhem českého přistěhovalce Bartoloměje Doubravy z Řakomi u Chudenic v Argentině...
Šanda, Michal: Sudamerická romance
Autor článku: Michal Šanda - 14. 9. 2003
ukázka
Nad kolesem parníku Masfeñer se tetelila fata morgana. Mihotavé postavy peónů balancovaly po vratkých lávkách na molu. Od skladu společnosti Commander Manufactura de Tabacos Mitjans’s bylo slyšet vrzání bot a duté sbuchnutí metrákových žoků tabáku na rampu, avšak peóni byli už drahnou dobu ukryti před slunečním žárem v podpalubí.
Šanda, Michal: Merekvice (in Tvořivá dramatika)
Autor článku: Luděk Korbel - 26. 5. 2009
recenze
Když psal Michal Šanda svou sbírku povídek, musel se zřejmě náramně bavit. Obec Merekvice obydlel množstvím bizarních postav a příběhů, kterými na první pohled narušuje tradiční vyprávěcí postupy a syžetovou výstavbu klasických pohádek.
Šanda, Michal: Špacírkou přes čenich!
Autor článku: Petr Nagy - 22. 9. 2013
recenze
80%
Nejnovější kniha spisovatele Michala Šandy je antologie úryvků z celkem osmadvaceti knižních a časopiseckých titulů z autorovy osobní knihovny. Jak podotýká ve své krátké předmluvě, zcela záměrně dal přednost textům nebeletristickým, jež podle jeho názoru obecně lépe odolávají zubům času a dnes poskytují bezprostřední svědectví o době svého vzniku.
Šanda, Michal: Hemingwayův býk
Autor článku: Daniel Mukner - 30. 3. 2019
recenze
60%
Sbírka Hemingwayův býk je prvním titulem Michala Šandy, který se dočkal nominace na cenu Magnesia Litera. Kniha těží z výborně odposlouchaného hospodského tlachání a ze sugestivně popsaných soubojů rybářů s přírodou. Avšak stejně jako u většiny rybářů najdeme mušky, má bohužel ty své i tato povídková sbírka – a jsou to spíše mouchy.
Šanda, Michal
Autor článku: Petr Nagy - 9. 2. 2020
rozhovor
„Shodou okolností se to seběhlo tak, že jsem v uplynulé dekádě vydával jednu knihu za druhou, což z mnoha důvodů není úplně šťastné. Teď takzvaně nabírám na sádlo, jak říkávala Bohunka Grögerová,“ líčí Michal Šanda důvody, proč si aktuálně dává od psaní pauzu.
Šanda, Michal: Umyvadlo plné vajglů
Autor článku: Radek Fridrich - 2. 9. 2020
recenze
70%
Šandova nová kniha, či přesněji dvojkniha, může působit trochu rouhačsky, protože v ní autor propojuje evangelium s texty zcela nebiblickými. Koho však tento postup neuráží, bude se nad jeho hospodskými historkami, popisy rajčat a dalšími pestrými glosami dobře bavit.

Knihy autora

Sudamerická romance

Sudamerická romance

ISBN: 80-7227-164-4
Merekvice

Merekvice

ISBN: 978-80-86862-53-8
Špacírkou přes čenich!

Špacírkou přes čenich!

ISBN: 978-80-7432-296-9
Hemingwayův býk

Hemingwayův býk

ISBN: 978-80-87688-79-3
Umyvadlo plné vajglů

Umyvadlo plné vajglů

ISBN: 978-80-7438-227-7