Spisovatelé

Miloš Urban

Zobrazení:
Urban, Miloš: Hastrman
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Miloš Urban nás před pár lety v Sedmikostelí provedl po zmizelém Novém městě pražském a odhalil jeho zvláštní poetiku. Nyní svůj autorský pohled upřel na venkov, k vrchu Vlhošť nedaleko České Lípy, ovšem rukopis zůstává nezaměnitelný.
Urban, Miloš: Paměti poslance parlamentu
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Miloš Urban si dokáže se svými knihami vyhrát nejen po stránce grafické (obálku analogickou ke krabičce sirek a všechny ilustrace mu dělal Pavel Růt), ale i tematické... Jeho poslední román Paměti poslance parlamentu nabízí po obrozenecky fabulativní Poslední tečce za rukopisy, gotickém románu ze současnosti Sedmikostelí a po ekologicky a do zelené barvy laděném Hastrmanovi opět něco jiného...
Urban, Miloš: Poslední tečka za rukopisy
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Skvělý román Josefa Urbana má velice ironický název Poslední tečka za Rukopisy. Kniha se dotýká i závažných a hlubokých témat, s nimiž se potýká současná literární kritika a teorie, aniž by však nějakým způsobem svůj žánr zrazovala.
Urban, Miloš: Sedmikostelí
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Nový román Miloše Urbana, "spoluautora románové mystifikace" Poslední tečka za rukopisy, se k dlouhé tradici temných příběhů sklonků století přihlašuje už svým podtitulem: Sedmikostelí, gotický román z Prahy.
Urban, Miloš: Stín katedrály
Autor článku: Richard Klíčník - 24. 10. 2003
recenze
60%
Skládanka detektivního příběhu je smontována velmi šikovně, jen motiv vrahů není úplně racionální, což by u Urbana nikdo ani neočekával a rozhodně to není na škodu. Také celkový obraz knihy je velmi dobře propracován, nálada je velmi kompaktní, barev se vyskytuje málo, stejně jako Sedmikostelí je i Stín katedrály velmi "gotickým".
Urban, Milo
Autor článku: Adela Žilková - 6. 9. 2004
studie
V dvadsiatych rokoch minulého storočia vstúpili do slovenskej literatúry básnik Ladislav Novomeský a prozaik Milo Urban (1904-1982). Spomienka na stretnutia Mila Urbana s Lacom Novomeského vypovedá i o paradoxoch doby, v ktorej žili...
Urban, Miloš: Santiniho jazyk
Autor článku: Milena M. Marešová - 19. 12. 2005
recenze
40%
Motto Dva a jedna je dvacet jedna značí komplikaci, pokus o nestandardní cestu, o vymknutí se zavedeným postupům. Z okolností románové historie Miloše Urbana však vychází stále ono tradiční fádní, očekávatelné počítání, že dva plus jedna jsou „jen“ tři.
Urban, Miloš: Mrtvý holky
Autor článku: Petr Nagy - 12. 5. 2007
recenze
70%
Také zde nacházíme prvky nadpřirozena naroubované na současný neromantický svět, podivínské postavy trpící nejroztodivnějšími obsesemi i štědrou dávku motivů a scén erotických – na všechny tyto znaky je v podstatě odkázáno už v samotném podtitulu.
Urban, Miloš: Lord Mord
Autor článku: Miloš Urban - 2. 12. 2008
ukázka
„Zaplatíš mi ještě jednu láhev.“ Luskl jsem na Belisara a ten už věděl. Zapálil jsem si malou anglickou dýmku, nacpanou už z domova. Opatrné bafání kašel nespustí.
Urban, Miloš: Lord Mord 1
Autor článku: Petr Nagy - 13. 2. 2009
recenze
Jak naznačuje nastíněný půdorys zápletky Urbanova románu, čeká na jeho čtenáře dobrodružný příběh odvíjející se v rychlém tempu, který hlavního hrdinu strhává s sebou jako rozvodněná řeka – a je jen zásluhou autorova vypravěčského umu, že svůj příběh udrží až do samého konce v předem vymezených hranicích a ten tak navzdory značnému množství postav a motivů nevystoupí ze svých břehů.
Urban, Miloš: Lord Mord 2
Autor článku: Pavel Janoušek - 13. 2. 2009
recenze
Příběh, který nám tentokrát Urban vypráví, je vlastně českou variantou story o tajemném Jacku Rozparovači, jenž v temných uličkách Londýna mordoval prostitutky. A protože ke klíčovým rysům Urbanovy poetiky nepatří jen kombinace atraktivního děje, pitoreskně hrůzostrašného tématu a aktuálních politických asociací, ale také začlenění příběhu do zcela konkrétního prostoru, stál jako autor před úkolem, jaké prostředí pro tento příběh zvolit.
Urban, Miloš
Autor článku: Olga Stehlíková - 17. 8. 2010
rozhovor
Já už jako překladatel dost dlouho nepracuju, protože na to nemám čas. Je to náročná činnost a s psaním ji nelze skloubit tak dobře jako redaktořinu. Kdybych náhodou měl writers´ block, kdyby mi psaní opravdu nešlo, tak bych se asi k překládání vrátil.
Urban, Miloš
Autor článku: Olga Stehlíková - 17. 8. 2010
portrét
Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově, jako dítě pobýval na československé ambasádě v Londýně. Vystudoval moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-1992).
Urban, Miloš: Boletus arcanus
Autor článku: Petr Nagy - 22. 5. 2011
recenze
50%
Po třech letech se čeští čtenáři konečně dočkali dalšího románu z pera Miloše Urbana. Třísetstránková kniha s tajemným názvem Boletus arcanus, která na první pohled překvapí spisovatelovy příznivce nepřítomností podtitulu, představuje v kontextu autorovy románové tvorby určité novum hned v několika směrech.
Urban, Miloš: Praga piccola. Román podle zápisků Bertolda Neumana
Autor článku: Petr Nagy - 31. 10. 2012
recenze
70%
Objemný svazek s názvem Praga piccola na sebe upozorní už svou výraznou obálkou. Další zvláštností Urbanova nového románu, spadající již do oblasti kompozičních prostředků, je zarámování celého textu – jak naznačuje již podtitul a posléze objasňuje úvod – jako „románu podle zápisků Bertolda Neumana“. Ponechme stranou otázku, zda se nejedná jen o další z autorových proslulých mystifikací, pro čtenářský zážitek z knihy ani její hodnocení není znalost pravdivého stavu věci nikterak podstatná.
Urban, Miloš: Přišla z moře (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 13. 5. 2014
recenze
60%
Miloš Urban je v českém prostředí dosti výjimečným druhem spisovatele, který s úspěchem překračuje hranice takzvané vážné a oddechové literatury. Tentokrát napsal ryzí kriminální román, thriller trochu starosvětského typu, v němž nejde ani tak o odhalení pachatele jako spíše o to, co všechno dokážou zprvu bezúhonné postavy spáchat.
Urban, Miloš: Přišla z moře
Autor článku: Petr Nagy - 8. 6. 2014
recenze
50%
Nová kniha spisovatele, překladatele a nakladatelského redaktora Miloše Urbana, úspěšného autora řady románů, vydávaných Argem v nezaměnitelné grafické úpravě Pavla Růta, nese název Přišla z moře a hlásí se k noirové odrůdě detektivního žánru. Přestože příběh o tom, jak český žurnalista v Anglii ke štěstí přišel, vskutku nepostrádá detektivní zápletku, za dílo noirové, ba ani za plnohodnotnou detektivku jej označit nelze.
Urban, Miloš: Urbo Kune
Autor článku: Jaroslav Soukup - 15. 10. 2015
recenze
Nový román Miloše Urbana vznikl v rámci multižánrového projektu Urbo Kune, což v esperantu znamená společné město. Ideu dokonalého sídla Urban dle svých slov „zalidnil příběhem“ a oživil tak vize, které během dvou let navrhovali čeští a slovenští studenti architektury.
Urban, Miloš: Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu
Autor článku: Jaroslav Soukup - 24. 5. 2017
recenze
60%
V nejnovějším příběhu se Miloš Urban pohybuje v naší každodennosti, ve světě sociálních sítí a komunikace pomocí digitálních médií. Zachycuje emocionální plochost těchto interakcí i potřebu kompenzace neuspokojivých skutečných vztahů. Jeho hrdinové, studentka a amatérský fotograf postupně odhalující její půvaby na svých snímcích, nejsou ničím zvláštní, dokud se pod „jejich“ fotografiemi nezačnou objevovat uznalé komentáře.
Urban, Miloš: Kar
Autor článku: Daniel Mukner - 21. 8. 2019
recenze
70%
Není moc pravidelných čtenářů současné české prózy, kteří by nezaregistrovali, že Miloš Urban vydal před nedávnem nový titul. Zvlášť když se jedná o další z řady autorových „černých“ románů, jimiž si dosud získal nejvíce fanoušků. Kar nabízí mnohé z toho, na co jsme u Urbanových knih zvyklí. Navíc se odehrává v Karlových Varech, kde strávil autor podstatnou část mládí…
Urban, Miloš: Proč nejsem feministou
Autor článku: Miloš Urban - 4. 2. 2022
sloupek
Rozmohl se nám tady… Ne, to není dobrý začátek. V poslední době mě pobavila debata o dokumentu, kde hraje sám sebe študovaný steroidista s kritickým myšlením a velmi schopný diskutér. Já ten film neviděl, ale asi z něj vyplynulo, že třeba pomáhat partnerce s dítětem a v domácnosti tento feminista nedokáže nebo nechce.
Urban, Miloš: Babička nám pustila plyn
Autor článku: Miloš Urban - 6. 5. 2022
sloupek
Je těžké psát něco za strašlivé války, ale vzpomínky se snad napsat dají. Myslím si, že všecky vzpomínky jsou relevantní. Jako urboomer budu nerelevantní pro spoustu mladých zářivých lidí, ale s tím jsem srozuměn.

Knihy autora

Hastrman

Hastrman

ISBN: 978-80-253-0888-2
Paměti poslance parlamentu

Paměti poslance parlamentu

ISBN: 80-7203-405-7
Santiniho jazyk

Santiniho jazyk

ISBN: 80-7203-718-8
Sedmikostelí

Sedmikostelí

ISBN: 80-7203-350-6
Stín katedrály

Stín katedrály

ISBN: 80-7203-508-8
Mrtvý holky

Mrtvý holky

ISBN: 978-80-7203-873-2
Lord Mord

Lord Mord

ISBN: 978-80-257-0087-7
Boletus arcanus

Boletus arcanus

ISBN: 978-80-257-0418-9
Praga piccola

Praga piccola

ISBN: 978-80-257-0737-1
Přišla z moře

Přišla z moře

ISBN: 978-80-257-0895-8
Urbo Kune

Urbo Kune

ISBN: 978-80-257-1571-0
Kar

Kar

ISBN: 978-80-257-2768-3