Spisovatelé

Miloš Urban

Zobrazení:
Urban, Miloš: Hastrman
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Miloš Urban nás před pár lety v Sedmikostelí provedl po zmizelém Novém městě pražském a odhalil jeho zvláštní poetiku. Nyní svůj autorský pohled upřel na venkov, k vrchu Vlhošť nedaleko České Lípy, ovšem rukopis zůstává nezaměnitelný.
Urban, Miloš: Paměti poslance parlamentu
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Miloš Urban si dokáže se svými knihami vyhrát nejen po stránce grafické (obálku analogickou ke krabičce sirek a všechny ilustrace mu dělal Pavel Růt), ale i tematické... Jeho poslední román Paměti poslance parlamentu nabízí po obrozenecky fabulativní Poslední tečce za rukopisy, gotickém románu ze současnosti Sedmikostelí a po ekologicky a do zelené barvy laděném Hastrmanovi opět něco jiného...
Urban, Miloš: Poslední tečka za rukopisy
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Skvělý román Josefa Urbana má velice ironický název Poslední tečka za Rukopisy. Kniha se dotýká i závažných a hlubokých témat, s nimiž se potýká současná literární kritika a teorie, aniž by však nějakým způsobem svůj žánr zrazovala.
Urban, Miloš: Sedmikostelí
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Nový román Miloše Urbana, "spoluautora románové mystifikace" Poslední tečka za rukopisy, se k dlouhé tradici temných příběhů sklonků století přihlašuje už svým podtitulem: Sedmikostelí, gotický román z Prahy.
Urban, Miloš: Stín katedrály
Autor článku: Richard Klíčník - 24. 10. 2003
recenze
60%
Skládanka detektivního příběhu je smontována velmi šikovně, jen motiv vrahů není úplně racionální, což by u Urbana nikdo ani neočekával a rozhodně to není na škodu. Také celkový obraz knihy je velmi dobře propracován, nálada je velmi kompaktní, barev se vyskytuje málo, stejně jako Sedmikostelí je i Stín katedrály velmi "gotickým".
Urban, Milo
Autor článku: Adela Žilková - 6. 9. 2004
studie
V dvadsiatych rokoch minulého storočia vstúpili do slovenskej literatúry básnik Ladislav Novomeský a prozaik Milo Urban (1904-1982). Spomienka na stretnutia Mila Urbana s Lacom Novomeského vypovedá i o paradoxoch doby, v ktorej žili...
Urban, Miloš: Santiniho jazyk
Autor článku: Milena M. Marešová - 19. 12. 2005
recenze
40%
Motto Dva a jedna je dvacet jedna značí komplikaci, pokus o nestandardní cestu, o vymknutí se zavedeným postupům. Z okolností románové historie Miloše Urbana však vychází stále ono tradiční fádní, očekávatelné počítání, že dva plus jedna jsou „jen“ tři.
Urban, Miloš: Mrtvý holky
Autor článku: Petr Nagy - 12. 5. 2007
recenze
70%
Také zde nacházíme prvky nadpřirozena naroubované na současný neromantický svět, podivínské postavy trpící nejroztodivnějšími obsesemi i štědrou dávku motivů a scén erotických – na všechny tyto znaky je v podstatě odkázáno už v samotném podtitulu.
Urban, Miloš: Lord Mord
Autor článku: Miloš Urban - 2. 12. 2008
ukázka
„Zaplatíš mi ještě jednu láhev.“ Luskl jsem na Belisara a ten už věděl. Zapálil jsem si malou anglickou dýmku, nacpanou už z domova. Opatrné bafání kašel nespustí.
Urban, Miloš: Lord Mord 1
Autor článku: Petr Nagy - 13. 2. 2009
recenze
Jak naznačuje nastíněný půdorys zápletky Urbanova románu, čeká na jeho čtenáře dobrodružný příběh odvíjející se v rychlém tempu, který hlavního hrdinu strhává s sebou jako rozvodněná řeka – a je jen zásluhou autorova vypravěčského umu, že svůj příběh udrží až do samého konce v předem vymezených hranicích a ten tak navzdory značnému množství postav a motivů nevystoupí ze svých břehů.
Urban, Miloš: Lord Mord 2
Autor článku: Pavel Janoušek - 13. 2. 2009
recenze
Příběh, který nám tentokrát Urban vypráví, je vlastně českou variantou story o tajemném Jacku Rozparovači, jenž v temných uličkách Londýna mordoval prostitutky. A protože ke klíčovým rysům Urbanovy poetiky nepatří jen kombinace atraktivního děje, pitoreskně hrůzostrašného tématu a aktuálních politických asociací, ale také začlenění příběhu do zcela konkrétního prostoru, stál jako autor před úkolem, jaké prostředí pro tento příběh zvolit.
Urban, Miloš
Autor článku: Olga Stehlíková - 17. 8. 2010
rozhovor
Já už jako překladatel dost dlouho nepracuju, protože na to nemám čas. Je to náročná činnost a s psaním ji nelze skloubit tak dobře jako redaktořinu. Kdybych náhodou měl writers´ block, kdyby mi psaní opravdu nešlo, tak bych se asi k překládání vrátil.
Urban, Miloš
Autor článku: Olga Stehlíková - 17. 8. 2010
portrét
Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově, jako dítě pobýval na československé ambasádě v Londýně. Vystudoval moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-1992).
Urban, Miloš: Boletus arcanus
Autor článku: Petr Nagy - 22. 5. 2011
recenze
50%
Po třech letech se čeští čtenáři konečně dočkali dalšího románu z pera Miloše Urbana. Třísetstránková kniha s tajemným názvem Boletus arcanus, která na první pohled překvapí spisovatelovy příznivce nepřítomností podtitulu, představuje v kontextu autorovy románové tvorby určité novum hned v několika směrech.
Urban, Miloš: Praga piccola. Román podle zápisků Bertolda Neumana
Autor článku: Petr Nagy - 31. 10. 2012
recenze
70%
Objemný svazek s názvem Praga piccola na sebe upozorní už svou výraznou obálkou. Další zvláštností Urbanova nového románu, spadající již do oblasti kompozičních prostředků, je zarámování celého textu – jak naznačuje již podtitul a posléze objasňuje úvod – jako „románu podle zápisků Bertolda Neumana“. Ponechme stranou otázku, zda se nejedná jen o další z autorových proslulých mystifikací, pro čtenářský zážitek z knihy ani její hodnocení není znalost pravdivého stavu věci nikterak podstatná.
Urban, Miloš: Přišla z moře (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 13. 5. 2014
recenze
60%
Miloš Urban je v českém prostředí dosti výjimečným druhem spisovatele, který s úspěchem překračuje hranice takzvané vážné a oddechové literatury. Tentokrát napsal ryzí kriminální román, thriller trochu starosvětského typu, v němž nejde ani tak o odhalení pachatele jako spíše o to, co všechno dokážou zprvu bezúhonné postavy spáchat.
Urban, Miloš: Přišla z moře
Autor článku: Petr Nagy - 8. 6. 2014
recenze
50%
Nová kniha spisovatele, překladatele a nakladatelského redaktora Miloše Urbana, úspěšného autora řady románů, vydávaných Argem v nezaměnitelné grafické úpravě Pavla Růta, nese název Přišla z moře a hlásí se k noirové odrůdě detektivního žánru. Přestože příběh o tom, jak český žurnalista v Anglii ke štěstí přišel, vskutku nepostrádá detektivní zápletku, za dílo noirové, ba ani za plnohodnotnou detektivku jej označit nelze.
Urban, Miloš: Urbo Kune
Autor článku: Jaroslav Soukup - 15. 10. 2015
recenze
Nový román Miloše Urbana vznikl v rámci multižánrového projektu Urbo Kune, což v esperantu znamená společné město. Ideu dokonalého sídla Urban dle svých slov „zalidnil příběhem“ a oživil tak vize, které během dvou let navrhovali čeští a slovenští studenti architektury.
Urban, Miloš: Závěrka aneb Ztížená možnost happy-endu
Autor článku: Jaroslav Soukup - 24. 5. 2017
recenze
60%
V nejnovějším příběhu se Miloš Urban pohybuje v naší každodennosti, ve světě sociálních sítí a komunikace pomocí digitálních médií. Zachycuje emocionální plochost těchto interakcí i potřebu kompenzace neuspokojivých skutečných vztahů. Jeho hrdinové, studentka a amatérský fotograf postupně odhalující její půvaby na svých snímcích, nejsou ničím zvláštní, dokud se pod „jejich“ fotografiemi nezačnou objevovat uznalé komentáře.
Urban, Miloš: Kar
Autor článku: Daniel Mukner - 21. 8. 2019
recenze
70%
Není moc pravidelných čtenářů současné české prózy, kteří by nezaregistrovali, že Miloš Urban vydal před nedávnem nový titul. Zvlášť když se jedná o další z řady autorových „černých“ románů, jimiž si dosud získal nejvíce fanoušků. Kar nabízí mnohé z toho, na co jsme u Urbanových knih zvyklí. Navíc se odehrává v Karlových Varech, kde strávil autor podstatnou část mládí…

Knihy autora

Hastrman

Hastrman

ISBN: 978-80-253-0888-2
Paměti poslance parlamentu

Paměti poslance parlamentu

ISBN: 80-7203-405-7
Santiniho jazyk

Santiniho jazyk

ISBN: 80-7203-718-8
Sedmikostelí

Sedmikostelí

ISBN: 80-7203-350-6
Stín katedrály

Stín katedrály

ISBN: 80-7203-508-8
Mrtvý holky

Mrtvý holky

ISBN: 978-80-7203-873-2
Lord Mord

Lord Mord

ISBN: 978-80-257-0087-7
Boletus arcanus

Boletus arcanus

ISBN: 978-80-257-0418-9
Praga piccola

Praga piccola

ISBN: 978-80-257-0737-1
Přišla z moře

Přišla z moře

ISBN: 978-80-257-0895-8
Urbo Kune

Urbo Kune

ISBN: 978-80-257-1571-0
Kar

Kar

ISBN: 978-80-257-2768-3