Spisovatelé

Krzysztof Varga

Zobrazení:
Varga, Krzysztof: Karolina
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Krzysztof Varga (1968), vystudovaný polonista a v současné době šéf oddělení publicistiky jednoho z nejčtenějších polských periodik Gazety wyborczej, napsal 6 knih - 45 pomysłów na powieść, za kterou dostal cenu Fundacje kultury 1998, Bildungsroman, Śmiertelność, Chłopaki nie płaczą, Karolina a Tequila, za níž byl nominován na literární cenu NIKE (dostal se do úzkého kola sedmi finalistů).
Varga, Krzystof: Tequila
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
V předposlední knize nazvané prostě a výstižně Tequila se Vargova pozice znuděného byrokrata obrací ve fabulačních obrátkách o plných 180 stupňů - stává se z něj rocker, leader úspěšné undergroundové kapely, která se však nachází na pomezí svých existenčních hranic - právě jí totiž zemřel bubeník...
Varga, Krzysztof: Karolina
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
ukázka
Uslyšel jsem její příjmení v přehřátém taxíku. Přede mnou byla zacpaná ulice vedoucí k mostu na druhé straně řeky, která houstla díky do sebe zaklíněným vozům, za mnou léto, které by stejně dobře nemuselo existovat...
Varga, Krzysztof: Gulasz z turula
Autor článku: Krystyna Mogilnicka - 23. 11. 2009
recenze
Krzysztofovi Vargovi se zdařil vcelku specifický projekt (žaludkem k srdci) – popisem kulinárních tradic dokázal vystihnout maďarský temperament (ba dokonce duši). // Krzysztofowi Vardze udał się dosyć szczególny projekt (przez żołądek do serca), czyli uchwycenie węgierskiego temperamentu (by nie powiedzieć duszy) poprzez opis zwyczajów kulinarnych.
Varga, Krzysztof
Autor článku: Bára Gregorová - 23. 11. 2009
portrét
Varga byl třikrát nominovaný na cenu NIKE. V roce 2002 za novelu Tequila, 2007 za román Nagrobek z lastryko a letos za esejistickou sbírku Gulasz z turula.
Varga, Krzysztof: Guláš z turula 2 (in Reflex)
Autor článku: Bára Gregorová - 15. 11. 2010
recenze
Ten o Maďarech, druhý zas o Češích. U Guláše z turula se nabízí srovnání s populární knihou Gottland Vargova slavnějšího krajana Mariusze Szczygła, který mimochodem před měsícem vydal svou již druhou knihu o Češích s názvem Zrób sobie raj (Udělej si ráj). Není však pravda, že by se Varga, Szczygłův kolega z polského deníku Gazeta Wyborcza, nechal zlákat boomem soudobého reportážního stylu v polské literatuře a snažil se z něj vytěžit co nejvíce.
Varga, Krzysztof: Guláš z turula 1
Autor článku: Jan M. Heller - 12. 1. 2011
recenze
90%
Pokoušet se o portrét národa je sice ošemetné, pokusy se však stále vyskytují. Patří mezi ně i Guláš z turula polského autora Krzysztofa Vargy. Turul je mytický pták, kříženec orla s husou, který údajně předchůdce dnešních Maďarů dovedl do dunajských rovin. Zdá se, že už v titulu prózy je přítomna katachréze až svatokrádežná.
Varga, Krzysztof: Piliny
Autor článku: Lucie Zakopalová - 17. 2. 2015
recenze
Na graficky povedené obálce českého překladu Vargova románu se můžeme dočíst, že Piliny jsou „kriticky sžíravá diagnóza a chirurgicky precizní pitva současné polské společnosti, jaká nemá v literatuře našich severních sousedů v posledních deseti letech obdoby“.

Knihy autora

Guláš z turula

Guláš z turula

ISBN: 978-80-7363-310-3
Piliny

Piliny

ISBN: 978-80-87485-22-4