Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: legenda, mýtus, pověst
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Assmann, Aleida: Prostory vzpomínání
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2018
recenze
80%
Je paměť něco jednou provždy daného, nebo se jedná o proces spojený s mechanismy jako přepisování, hniloba a recyklace? Autorčina důkladná znalost kulturních dějin jí dodává uklidňující pocit jistoty, že žádná technologická revoluce ve fungování a ukládání našich paměťových dat není tak radikální, aby se k ní nedal najít starší precedens.
Banck, Claudia: Vikingové
Autor článku: Martin Liška - 23. 5. 2018
recenze
60%
Viking patří k těm nemnohým výrazům skandinávského původu přejatých do většiny jazyků. Jací vlastně byli lidé, které jím označujeme, a zanechali v dějinách skutečně jen krvavou a ničivou stopu?
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bator, Joanna: Pískový vrch
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 10. 2015
recenze
80%
První díl volné „valbřišské trilogie“ oceňované polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací. Právě ženský pohled je to, čím autorka ozvláštňuje své pojetí „společenského románu“, poddruhu velké realistické epiky.
Benni, Stefano: Bar sport
Autor článku: Alena Průchová - 6. 6. 2006
recenze
80%
Stefano Benni se narodil 12. srpna 1947 v Boloni. Čtenáři ho znají především jako novináře, prozaika a básníka.
Benni, Stefano: Bar sport 1
Autor článku: Jiří Špička - 6. 3. 2007
recenze
90%
Čeští čtenáři, alespoň ti blažení, kteří jej objevili v záplavě knižní produkce připluvší obvyklými kulturními kanály, znají Stefana Benniho již z knih Časoskokan a Podivínsko
Benni, Stefano: Bar Sport 2
Autor článku: Věra Křížová, Věra Suková - 6. 3. 2007
recenze
80%
Je libo zákusek? Zajděte si do Baru Sport na slavný koláček Luisona, který již něco pamatuje a stal se skutečnou kultovní záležitostí. Je to tak slavný zákusek, že má 9. prosince dokonce i svůj svátek
Beránek, Ondřej; Cermanová, Pavlína; Hrubý, Jakub (eds.): Jedno...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2018
recenze
70%
Interdisciplinární publikace plasticky a ve velkoryse globálním měřítku znázorňuje složité propletení společenského, mytického a teologického ukotvení moci. A dává podněty k promýšlení legitimizace státních autorit v časech krize demokracie.
Berti, Eduardo: Smyšlená zem
Autor článku: Markéta Šimková - 6. 3. 2016
recenze
60%
V příběhu o dospívající Ling a její krásné kamarádce Siao Mej nás argentinský spisovatel Eduardo Berti zavede do Číny na počátku minulého století. Nabízí netradiční výlet do světa řízeného pověrčivostí a staletými rituály, za poznáním čínské kultury, mýtů a tradic.
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Bodor, Ádám: Návštěva arcibiskupa
Autor článku: Kateřina Horváthová - 13. 6. 2007
recenze
Ádám Bodor, přední představitel současné sedmihradské maďarské prózy a nositel Kossuthovy ceny, byl českému čtenáři doposud znám jen díky několika přeloženým povídkám a úryvkům. Návštěva arcibiskupa je jakýmsi volným pokračováním románu Okrsek Sinistra, který se má ještě letos také objevit na našich knižních pultech.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 1
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 3. 2008
recenze
Kniha Okrsek Sinistra nemá příliš komplikovaný děj. Stálé spojování mytické roviny s drsnou tělesností a krutostí i absurdností mnohých výjevů ale vytváří podivnou tragikomickou atmosféru autorova vyprávění.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 2
Autor článku: Kateřina Horváthová - 29. 3. 2008
recenze
Bodor nás v Okrsku Sinistra zavádí do kruté, leč oslnivě krásné krajiny v sedmihradských horách, v níž se nachází rezervace Sinistra, zóna obehnaná ostnatým drátem a plaňkovým plotem, jejíž obyvatelé žijí v úzkém sepětí s přírodou, živí se lesními plody, žaludy a bobulemi jako zvěř a jsou označeni psími známkami, které musí povinně nosit na krku.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 3
Autor článku: Ondřej Horák - 27. 4. 2008
recenze
Okrsek Sinistra ukazuje zmechanizovanost lidských životů v diktátorských režimech. Vykonávají se nesmyslné práce, lidé musí ctít stanovená pravidla.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 4
Autor článku: Magdaléna Platzová - 27. 4. 2008
recenze
Ádám Bodor vytvořil dokonalý absurdní svět.
Bonnett, Alastair: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2015
recenze
80%
V knize o místech na pomezí: ležících na hranicích jednotlivých států, na rozhraní souše a moře, přírody a civilizace, živých a mrtvých, existence a neexistence – se autorovi podařilo vyhmátnout a vyslovit téma, které jaksi „visí ve vzduchu“. A navíc čtivě, a nikoli povrchním či přehnaně zjednodušujícím způsobem.
Bowie, Fiona: Antropologie náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2008
recenze
I motiv setkání Evropana, jehož duševní obzor je omezen do úzce chápaného vědeckého pohledu na svět, se světem přírodních národů plných magických a nadpřirozených sil, je jedním z námětů skvělé knihy Antropologie náboženství od britské antropoložky Fiony Bowie.
Bunn, Cullen; Crook, Tyler: Pochmurný kraj
Autor článku: Pavel Mandys - 24. 11. 2018
recenze
70%
Pochmurný kraj je jeden z nejjemnějších a nejcitlivějších komiksových hororů, který u nás kdy vyšel. Pokud existují čtenářky, které se hororového žánru straní, zde mají příležitost poopravit si o něm mínění.
Calasso, Roberto: Svatba Kadma s Harmonií
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
90%
Právě do onoho původního stavu věcí, do doby, kdy svět byl ještě mladý, chce proniknout Roberto Calasso ve své knize Svatba Kadma s Harmonií, kterou vydala Mladá fronta.
Cilento, Antonella: Bestiario napoletano
Autor článku: Jiří Špička - 31. 8. 2015
recenze
40%
Neapol, magické město zašlých paláců a tajemných uliček, proslavené vraždami, otravami, únosy a dalšími mafiánskými praktikami, představuje italská spisovatelka Antonella Cilento prostřednictvím pro toto město typických zvířecích či lidských motivů. Zajímavý nápad ale kniha naplňuje nedostatečně.
Couto, Mia: O Outro Pé da Sereia
Autor článku: Lada Weissová - 19. 11. 2007
recenze
Magický příběh, ve které se kříží cesty v různých časech a místech, všechny však směřují k vykreslení podoby dnešního Mosambiku. Nový román slavného mosambického spisovatele.
Dehnel, Jacek: Lala
Autor článku: Krystyna Mogilnicka - 23. 8. 2008
recenze
Četba Laly, jež získala Paszport Polityki 2006, je jako pojídání proustovské madlenky, je ponořením se do krajiny vzpomínek a vyprávění.
Dingir 4/2018: Náboženství a zvířata
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2019
recenze
70%
Článek představuje vydařené číslo časopisu Dingir, kde jsou zvířata pojednána v transkulturní a transdisciplinární perspektivě.
Döblin, Alfred: Amazonka
Autor článku: Marek Jančík - 8. 8. 2012
recenze
80%
Nakladatelství Barrister & Principal letos vydalo v jednom svazku rozsáhlou trilogii Amazonka německého autora Alfreda Döblina. Její tři samostatné díly Zem, kde není smrti (Die Fahrt ins Land ohne Tod, 1937), Modrý tygr (Der blaue Tiger, 1938) a Nový prales (Der neue Urwald, 1948) vznikaly v průběhu jedenácti let.
Dybczak, Andrzej: Gugara...
Autor článku: Stefania Szostok - 11. 9. 2008
recenze
Knižní debut krakovského etnologa z tajin ruské tajgy.
Eco, Umberto: Dějiny legendárních zemí a míst
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 7. 11. 2013
recenze
80%
Během staletí se svět zaplnil bájnými místy a zeměmi, v jejichž existenci lidé věřili a někdy v ně věříme dodnes. Kdysi mohly skutečně existovat, jako legendární Atlantida, nebo také ne, ale víra v ně byla skutečná: řada dobrodruhů se vydala hledat např. říši královny ze Sáby. To, co je na těchto přeludech skutečné, odkrývá ve své nové knize Dějiny legendárních zemí a míst Umberto Eco.
Eco, Umberto: Dějiny legendárních zemí a míst (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 11. 2013
recenze
90%
Eco má jistě pravdu, že vymyšlené krajiny, o kterých píše, se staly „pravdivou součástí reality světa našich představ“ a mají velmi reálnou sílu, jsou obdařeny mocí nadchnout, snít, dojmout, chtít objevovat, modlit se, pomáhat druhým, ale i chorobně utíkat od reality, či ji naopak od základu měnit a ve jménu zcela nového budoucího světa ničit a vraždit. Čím více si to budeme uvědomovat, tím lépe.
Edda
Autor článku: Helena Březinová - 2. 3. 2005
recenze
Nakladatelství Argo vydalo Eddu s přídomkem Starší, nejvzácnější knihu Severu. První české vydání vyšlo roku 1962 a v podstatě nebylo k mání už ani v knihovnách...
Edda
Autor článku: Marta Bartošková - 15. 7. 2007
recenze
Překlad díla zvaného též Písňová či Starší Edda - sbírka obsahuje mytologické a hrdinské písně, jejichž kořeny sahají hluboko do historie a poskytují náhled do mytologického myšlení starých Germánů. Nové úpravy překlad upřesňují, více zpřístupňují archaický text modernímu čtenáři a snaží se zdůraznit jeho poetické kvality. Bezesporu mu výrazně prospěly.
další strana
Strana 1 / 4:
1
2
3
4