Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: legenda, mýtus, pověst
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
al-Hamadhání, Abú ‘l-Fadl Badí’ az-Zamán: Maqámy
Autor článku: Jitka Jeníková - 6. 3. 2017
recenze
Maqáma je v systému klasické arabské literatury, které dominuje vybroušená poezie, žánr výjimečný – je totiž prozaický. Maqámy jsou psané rýmovanou prózou, kterou v předislámské Arábii používali k magickým účelům věštci a jíž je z velké části psaný také Korán.
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Assmann, Aleida: Prostory vzpomínání
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2018
recenze
80%
Je paměť něco jednou provždy daného, nebo se jedná o proces spojený s mechanismy jako přepisování, hniloba a recyklace? Autorčina důkladná znalost kulturních dějin jí dodává uklidňující pocit jistoty, že žádná technologická revoluce ve fungování a ukládání našich paměťových dat není tak radikální, aby se k ní nedal najít starší precedens.
Ateš Periša - ohnivý muž. Legendy, pohádky a humorky z Bosny...
Autor článku: Barbora Gergelová - 18. 12. 2006
recenze
Kniha pohádek, pověstí, legend a humorek z Bosny a Hercegoviny ve výboru Anežky Kindlerové a Jaroslava Otčenáška nám plasticky přibližuje kouzelný svět křesťansko-muslimské lidové slovesnosti.
Atwood, Margaret: Penelopiáda
Autor článku: Milan Valden - 23. 5. 2007
recenze
Próza nejvýznamnější současné kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové (*1939) je příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty, v němž známí autoři nově převyprávějí mytologické příběhy.
Atwood, Margaret: The Penelopiad
Autor článku: Markéta Musilová - 3. 11. 2006
recenze
Atwoodové The Penelopiad by se dala definovat jako cesta Penelopé za pravdou a objektivitou. Autorce se podařilo vytvořit zcela stylově a žánrově čistou protiváhu mnohem slavnější Odyssey.
Bødker, Benni; Mortensen, John Kenn: Vánoční bestiář...
Autor článku: Markéta Kliková - 12. 3. 2020
recenze
70%
Hodné děti na Štědrý večer dostanou dárky, jenže co se stane s těmi neposlušnými? Přijde si pro ně Grýla, trollice se třemi hlavami, patnácti ocasy s patnácti pytli, a v každém z nich unese po patnácti nezbedech? Jaké nebezpečí hrozí při setkání s Krampusy? Dánským dětem, které zapomenou nechat za dveřmi rýžovou kaši s máslem, se vánoční skřítek pomstí tak, že na to do smrti nezapomenou, pokud ovšem vůbec setkání se skřítkem přežijí.
B., David: Zahrada ve zbrani a jiné povídky
Autor článku: Pavel Mandys - 6. 2. 2016
recenze
80%
Po dlouhých deseti letech se českého překladu konečně dočkaly povídky velké postavy francouzského komiksu. Tři příběhy ze souboru Zahrada ve zbrani mají charakter hrdinského eposu, mystického mýtu i lidové pověsti a všechny jsou skvělé.
Banck, Claudia: Vikingové
Autor článku: Martin Liška - 23. 5. 2018
recenze
60%
Viking patří k těm nemnohým výrazům skandinávského původu přejatých do většiny jazyků. Jací vlastně byli lidé, které jím označujeme, a zanechali v dějinách skutečně jen krvavou a ničivou stopu?
Barbery, Muriel: Život elfů
Autor článku: Eliška Belinová - 27. 9. 2019
recenze
50%
Zapadlá francouzská vesnice zahalená do sněhu a mlhy, statní farmáři, moudré stařenky, něžná dívka, co umí rozmlouvat s ptáky a tajemnými tvory… a nad tím vším visí záhadné proroctví v neznámém jazyce. Na druhé straně uměním prodchnutý Řím, tajemný a mlčenlivý profesor, starobylé verše a děvče, které hraje na klavír tak, že kanou slzy a tají se dech, a svou hrou dovede nahlédnout lidem do duše. Avšak nad oběma dívkami se vznáší zlá předtucha a k moci se pomalu dostává strach.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bator, Joanna: Pískový vrch
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 10. 2015
recenze
80%
První díl volné „valbřišské trilogie“ oceňované polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací. Právě ženský pohled je to, čím autorka ozvláštňuje své pojetí „společenského románu“, poddruhu velké realistické epiky.
Benni, Stefano: Bar sport
Autor článku: Alena Průchová - 6. 6. 2006
recenze
80%
Stefano Benni se narodil 12. srpna 1947 v Boloni. Čtenáři ho znají především jako novináře, prozaika a básníka.
Benni, Stefano: Bar sport 1
Autor článku: Jiří Špička - 6. 3. 2007
recenze
90%
Čeští čtenáři, alespoň ti blažení, kteří jej objevili v záplavě knižní produkce připluvší obvyklými kulturními kanály, znají Stefana Benniho již z knih Časoskokan a Podivínsko
Benni, Stefano: Bar Sport 2
Autor článku: Věra Křížová, Věra Suková - 6. 3. 2007
recenze
80%
Je libo zákusek? Zajděte si do Baru Sport na slavný koláček Luisona, který již něco pamatuje a stal se skutečnou kultovní záležitostí. Je to tak slavný zákusek, že má 9. prosince dokonce i svůj svátek
Benoist, Alain de: Být pohanem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2019
recenze
50%
Co nám dnes může dát návrat k pohanství? Názorů je celá řada. Odpověď, kterou na tuto otázku dává francouzský politický filozof de Benoist, patří k těm problematičtějším.
Beránek, Ondřej; Cermanová, Pavlína; Hrubý, Jakub (eds.): Jedno...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2018
recenze
70%
Interdisciplinární publikace plasticky a ve velkoryse globálním měřítku znázorňuje složité propletení společenského, mytického a teologického ukotvení moci. A dává podněty k promýšlení legitimizace státních autorit v časech krize demokracie.
Berti, Eduardo: Smyšlená zem
Autor článku: Markéta Šimková - 6. 3. 2016
recenze
60%
V příběhu o dospívající Ling a její krásné kamarádce Siao Mej nás argentinský spisovatel Eduardo Berti zavede do Číny na počátku minulého století. Nabízí netradiční výlet do světa řízeného pověrčivostí a staletými rituály, za poznáním čínské kultury, mýtů a tradic.
Beye, Charles Rowan: Odysseus. Jeden životní příběh
Autor článku: Eva Stehlíková - 23. 7. 2007
recenze
Když vidím takovou knihu, která se za laciný peníz povaluje v Levných knihách, přemýšlím, komu stálo za to zaplatit autorská práva na takovou slátaninu a pro koho byla vlastně určena ... Možná jen čas pokročil a proměnila se představa toho, co je vtipné.
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Bodor, Ádám: Návštěva arcibiskupa
Autor článku: Kateřina Horváthová - 13. 6. 2007
recenze
Ádám Bodor, přední představitel současné sedmihradské maďarské prózy a nositel Kossuthovy ceny, byl českému čtenáři doposud znám jen díky několika přeloženým povídkám a úryvkům. Návštěva arcibiskupa je jakýmsi volným pokračováním románu Okrsek Sinistra, který se má ještě letos také objevit na našich knižních pultech.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 1
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 3. 2008
recenze
Kniha Okrsek Sinistra nemá příliš komplikovaný děj. Stálé spojování mytické roviny s drsnou tělesností a krutostí i absurdností mnohých výjevů ale vytváří podivnou tragikomickou atmosféru autorova vyprávění.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 2
Autor článku: Kateřina Horváthová - 29. 3. 2008
recenze
Bodor nás v Okrsku Sinistra zavádí do kruté, leč oslnivě krásné krajiny v sedmihradských horách, v níž se nachází rezervace Sinistra, zóna obehnaná ostnatým drátem a plaňkovým plotem, jejíž obyvatelé žijí v úzkém sepětí s přírodou, živí se lesními plody, žaludy a bobulemi jako zvěř a jsou označeni psími známkami, které musí povinně nosit na krku.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 3
Autor článku: Ondřej Horák - 27. 4. 2008
recenze
Okrsek Sinistra ukazuje zmechanizovanost lidských životů v diktátorských režimech. Vykonávají se nesmyslné práce, lidé musí ctít stanovená pravidla.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 4
Autor článku: Magdaléna Platzová - 27. 4. 2008
recenze
Ádám Bodor vytvořil dokonalý absurdní svět.
Bonnefoy, Miguel: Černý cukr
Autor článku: Petra Šantorová - 27. 4. 2020
recenze
80%
Korzárská legenda o ztraceném pokladu, který lidem nedá spát ještě o staletí později. Příběh o neustálém hledání a bezbřehých touhách. Černý cukr, zdařilý román sympatického mladého spisovatele, můžeme vnímat všemi smysly – do jeho magického světa vstupujeme prostřednictvím autorova poetického jazyka.
Bonnett, Alastair: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2015
recenze
80%
V knize o místech na pomezí: ležících na hranicích jednotlivých států, na rozhraní souše a moře, přírody a civilizace, živých a mrtvých, existence a neexistence – se autorovi podařilo vyhmátnout a vyslovit téma, které jaksi „visí ve vzduchu“. A navíc čtivě, a nikoli povrchním či přehnaně zjednodušujícím způsobem.
Bowie, Fiona: Antropologie náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2008
recenze
I motiv setkání Evropana, jehož duševní obzor je omezen do úzce chápaného vědeckého pohledu na svět, se světem přírodních národů plných magických a nadpřirozených sil, je jedním z námětů skvělé knihy Antropologie náboženství od britské antropoložky Fiony Bowie.
Brautigan, Richard: Hawklinská nestvůra
Autor článku: Hana Ulmanová - 9. 9. 2003
recenze
Richard Brautigan (1935-1984), americký literární idol 60. a počátku 70. let, je českými čtenáři vnímán jako poslední z řady beatniků.
další strana
Strana 1 / 9:
1
2
3
4
5