Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: město
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Aaronovitch, Ben: Měsíc nad Soho
Autor článku: Boris Hokr - 7. 7. 2016
recenze
60%
Pokračování fantasy detektivky ze současného Londýna se vydává do čtvrti Soho, plné jazzových barů. Aaronovitch dobře nastudoval místní reálie, opět chrlí zajímavé a neotřelé nápady, nicméně zápletka mu příliš nedrží pohromadě. I proto, že namísto dvou kolegů tentokrát vysávání jazzmanů vyšetřuje jen jeden příslušník paranormálního oddílu.
Aaronovitch, Ben: Prokleté domovy
Autor článku: Boris Hokr - 30. 5. 2017
recenze
50%
Čtvrté pokračování úspěšné série o nadpřirozených vraždách v Londýně je zatím nejslabší. Ukazuje se, že Aaronovitch patrně neumí napsat zajímavou zápletku a raději se zaměřuje na monology a dialogy hlavních hrdinů. Ale kdo kouzlu této městské fantasy propadl, bude spokojen.
Aaronovitch, Ben: Řeky Londýna
Autor článku: Boris Hokr - 5. 7. 2016
recenze
60%
V poutavě napsané městské fantasy prolíná britský autor londýnskou každodennost s nadpřirozenými prvky. Dva ústřední hrdinové, policisté z velmi specifického útvaru, jsou skvělými průvodci po světě, kde magie existuje a náležité orgány o ní vědí, ale nemluví.
Aaronovitch, Ben: Šepot podzemí
Autor článku: Boris Hokr - 1. 12. 2016
recenze
60%
Ve třetím díle u nás nečekaně úspěšné série městské fantasy ze současného Londýna se podíl fantastična rozšiřuje. A je to ku prospěchu věci, autor může rozehrát víc motivů hned ve třech nadpřirozených zločinech najednou.
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Johana Horálková - 3. 11. 2009
recenze
90%
Jako většina Ackroydových knih se i Hawksmoor vyznačuje neobyčejnou komplexností. Z jednoho úhlu pohledu se román zdá být fascinujícím tělesem složeným ze zrcadel, v jehož středu se prolínají odrazy minulosti, přítomnosti a snad i budoucnosti.
Adamson, Isaac: Komplikace
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 12. 2013
recenze
50%
Američan Isaac Adamson zasadil děj svého románu do Prahy a české hlavní si město nastudoval důkladně: zjevně tu trávil ne dny, ale spíše týdny či měsíce. Rozšiřuje pověst Prahy jako sídla plného tajemství a magie; obojí tu má zlověstné, ba vražedné konotace. Bohužel to zároveň neznamená, že Komplikace je kniha nějak zvláště povedená.
Adler-Olsen, Jussi: Žena v kleci
Autor článku: Markéta Kliková - 7. 11. 2011
recenze
70%
Carl, kdysi špičkový kodaňský detektiv odstavený na vedlejší kolej, vyšetřuje spolu se svým exotickým asistentem Hafezem el-Assadem záhadné zmizení jedné političky, nad kterým už dánská policie dávno zavřela dveře.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
Agualusa, José Eduardo: O Vendedor de Passados
Autor článku: Lada Weissová - 23. 3. 2006
recenze
Román současného angolského spisovatele o absurditě současné Angoly a vyrovnávání se s vlastní minulostí.
Agus, Milena: Kameny bolesti
Autor článku: Lucie Nováková - 9. 9. 2012
recenze
80%
Záhadná, údajně bláznivá temperamentní žena touží rozdat svou lásku mužům, kteří se o ni ale vždy po krátké známosti přestanou zajímat. Protože pochází z dobré rodiny, při první příležitosti bude provdána. O mnoho let později se od její vnučky pomalu dozvídáme životní příběh s utajenými podrobnostmi. Přes mrazivé vyústění knížka příjemně překvapí, a to nejen dokonalým zachycením atmosféry hřejivého jihoitalského slunce.
Ajvaz, Michal: Lucemburská zahrada
Autor článku: Markéta Kittlová, _nemazat - 13. 11. 2011
recenze
60%
Michal Ajvaz i ve svém nejnovějším románu důmyslně a s neuvěřitelnou fantazií komponuje síť na sebe navazujících, křížících se a vzájemně se ovlivňujících příběhů. Opět vytváří intertextové vazby mezi jednotlivými fikčními rovinami textu a navíc včleňuje do knihy další autorský text, jehož dialogy jsou vedeny v yggurštině – neznámém a nesrozumitelném jazyce, který Ajvaz pro tento účel vytvořil.
Ajvaz, Michal: Města
Autor článku: Marek Lollok - 29. 1. 2020
recenze
60%
Autorovy příznivce jistě nepřekvapí, že ani v této knize nechybí Ajvazovy oblíbené motivy: města, putování a pátrání po nějaké záhadě. Protagonista na své románové misi zavítá hned do několika metropolí, do kterých ho zavádí snaha odhalit tajemství nenápadného a zároveň velmi podivuhodného předmětu.
Ajvaz, Michal: Zlatý věk
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Pražský prozaik, esejista a básník Michal Ajvaz je v české porevoluční próze jedním z nejpozurohodnějších autorů...
Alarcón, Daniel: Radio Ciudad Perdida
Autor článku: Jan Paulík - 11. 12. 2007
recenze
Hlavní dějová linie románu peruánského autora Daniela Alarcóna (Lima, 1977) se rozvíjí deset let po skončení kruté občanské války ve velkoměstě beze jména v nejmenovaném latinskoamerickém státě.
al-Aswání, Alá: Jakobijánův dům
Autor článku: Magdaléna Vitásková - 20. 11. 2012
recenze
Alá al-Aswání (*1957) patří v současné době mezi nejvýznamnější egyptské (a zároveň i arabské) spisovatele. Román Jakobijánův dům vyšel arabsky v Egyptě v roce 2002. Cesta k jeho publikování však byla natolik strastiplná, že si autor nenechává ujít příležitost popsat ji v úvodu. Nicméně kniha se v jeho rodné zemi ihned dostala na první místo v žebříčku bestsellerů a sklidila několik prestižních arabských i mezinárodních ocenění, např. Cenu Bášira Híla za arabský román.
Algren, Nelson: Špacír po divokejch končinách 1
Autor článku: Richard Olehla - 24. 12. 2003
recenze
70%
Český překlad titulu románu Nelsona Algrena Špacír po divokejch končinách nezní českému čtenáři nijak povědomě. Stačí však uvést anglický originál A Walk On The Wild Side a hned se každému vybaví Lou Reed a jeho stejnojmenný hit.
Algren, Nelson: Špacír po divokejch končinách 2
Autor článku: Hana Ulmanová - 24. 12. 2003
recenze
Nelson Algren je znám jako americký „levičák“, s nímž udržovala poměr Simone de Beauvoir. Proslavil ho také film natočený podle jeho románu – v Muži se zlatou rukou (1956) zazářil v hlavní roli.
Ali, Monica: Brick Lane
Autor článku: Ladislav Nagy - 11. 11. 2003
recenze
Jen málokterá kniha byla letos tak napjatě očekávána jako románový debut Monicy Ali Brick Lane...
Altrichter, Štěpán: Národní třída
Autor článku: Pavel Mandys - 28. 9. 2019
recenze
60%
Třetí filmová adaptace díla Jaroslava Rudiše byla možná tou nejnadějnější. Ale film Štěpána Altrichtera vyvolává víc pochybností než potlesku.
Amis, Martin: Londýnská pole
Autor článku: Markéta Musilová - 16. 8. 2007
recenze
Není až zas tak běžné, aby autor románu už v prvních odstavcích prozrazoval, jakým směrem se bude jeho dílo vyvíjet. V případě Londýnských polí tomu je přesně naopak. „Toto je příběh vraždy. Ještě k ní nedošlo. Ale dojde.“
Andahazi, Federico: Errante en la sombra
Autor článku: Daniel Nemrava - 7. 9. 2004
recenze
V současnosti snad nejpopulárnější argentinský spisovatel Federico Andahazi (1963) se českému čtenáři představil již třemi romány.
Andruchovyč, Jurij: Moskoviáda (in ČRo Vltava)
Autor článku: Milena M. Marešová - 20. 9. 2015
recenze
Ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovyč byl hostem festivalu Měsíc autorského čtení. Z díla „tvůrce novodobé ukrajinské literatury“ už vyšel v českém překladu román Rekreace aneb Slavnost Vzkříšeného Ducha a esejistická kniha Moje Evropa, napsaná společně s polským publicistou Andrzejem Stasiukem. Novinkou je překlad „strašidelného románu“ nazvaného Moskoviáda. V překladu Alexeje Sevruka a Miroslava Tomka ho vydalo nakladatelství Fra.
Andruchovyč, Jurij: Moskoviáda (in HN)
Autor článku: Jaroslav Balvín - 20. 9. 2015
recenze
Moskoviáda ukrajinského spisovatele Jurije Andruchovyče je znovu aktuální. Bohužel. Na začátku 90. let minulého století, kdy novela původně vyšla, Ukrajina s euforií prožívala nabytou samostatnost. Teď se ukazuje, že skutečnou nezávislost si ještě nevybojovala. Andruchovyčova nejznámější kniha nyní vyšla také v českém překladu.
Antonyč, Bohdan Ihor: Zelené evangelium. Výbor z díla (in Host)
Autor článku: Alexej Sevruk - 10. 11. 2010
recenze
Ve vydavatelství Národní knihovny ČR – Slovanské knihovny vyšla na sklonku léta neprávem opomíjená kniha Zelené evangelium, představující výběr z básní jednoho z nejvýznamnějších ukrajinských básníků 20. století, Bohdana Ihora Antonyče.
Anyuru, Johannes: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor článku: Marie Voslářová - 3. 12. 2018
recenze
O švédském románu, jehož název lze přeložit jako „Utopí se v slzách svých matek“, se nepíše lehce. Tématem jsou palčivé otázky dneška, zejména současné a budoucí vztahy mezi muslimy a nemuslimy a strach z proměn západního světa. V roce 2017 kniha získala prestižní švédskou Augustovu cenu.
Apolloni, Ag: Vytí vlka, vlka vytí
Autor článku: Julie Ginzberg - 12. 7. 2019
recenze
70%
V úvodní kapitole s názvem Enter vstupuje vypravěč, vlk samotář, do Pekla, totiž do života v moderním státě Kosovo. Stejně jako všechny mladé státy prožívá i Kosovo to, co se v angličtině označuje jako nationbuilding. S odkazem na Dantovu Božskou komedii vnímá současný kosovský spisovatel Ag Apolloni tento stav jako peklo. Na jeho konci, v kapitole Exit, se sice nachází východ, nevede však do Ráje ani k pozitivní katarzi. Protože „Utrpení moudrých lidí skončí jen tehdy, až blbci podpálí svět.“
Apostolova, Božana: Krăstopăt bez pătišta
Autor článku: Dimana Ivanova - 11. 11. 2009
recenze
V loňském roce vydala významná bulharská nakladatelka a pozoruhodná básnířka a prozaička Božana Apostolova román Krăstopăt bez pătišta (Křižovatka bez cest), v němž zachycuje současnou bulharskou skutečnost. Zjednodušeně by se dalo říci, že kniha pojednává o sexu, drogách a násilí. Její filozofický rozměr je však mnohem širší.
Arcan, Nelly: Putain
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 6. 2003
recenze
Nelly Arcanová vydala letos svou prvotinu: knihu s provokativním názvem Děvka (Putain). Kupodivu v ní však tato mladá quebecká autorka neprobírá otázky sexu...
Armand, Louis: Breakfast at Midnight
Autor článku: Johana Horálková - 31. 10. 2012
recenze
60%
Dlouholetý pražský usedlík Louis Armand vytváří obraz Prahy, který tu ještě nebyl: temný nehostinný „domov“ vykořeněnců a bláznů, brázdících zimní ulice od hospody k hospodě, futuristicko-historické město, jež hlavní hrdina v narážce na Godardův film Alphaville přiléhavě nazývá Kafkaville.
Arvay, Clemens G.: Lesní terapie ve městě
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 9. 2020
recenze
70%
Proč je dobré učit se v koruně stromu? Jak by měla vypadat „biofilní města“ bez tvrdých ploch a ostrých hran? Kniha o lese jako nejpřirozenějším léku.
další strana
Strana 1 / 18:
1
2
3
4
5