Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: mystika, magie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Årnfelt, Thomas: Incidenten i Böhmen
Autor článku: Martin Liška - 5. 3. 2016
recenze
50%
Švédský historický román s prvky fantasy a hororu je zasazen do prostředí předbělohorských Čech. Co má pátrání po zmizelém jezuitském poselstvu kdesi na českém venkově společného se Stokerovým Drákulou?
Aaronovitch, Ben: Měsíc nad Soho
Autor článku: Boris Hokr - 7. 7. 2016
recenze
60%
Pokračování fantasy detektivky ze současného Londýna se vydává do čtvrti Soho, plné jazzových barů. Aaronovitch dobře nastudoval místní reálie, opět chrlí zajímavé a neotřelé nápady, nicméně zápletka mu příliš nedrží pohromadě. I proto, že namísto dvou kolegů tentokrát vysávání jazzmanů vyšetřuje jen jeden příslušník paranormálního oddílu.
Aaronovitch, Ben: Řeky Londýna
Autor článku: Boris Hokr - 5. 7. 2016
recenze
60%
V poutavě napsané městské fantasy prolíná britský autor londýnskou každodennost s nadpřirozenými prvky. Dva ústřední hrdinové, policisté z velmi specifického útvaru, jsou skvělými průvodci po světě, kde magie existuje a náležité orgány o ní vědí, ale nemluví.
Aaronovitch, Ben: Šepot podzemí
Autor článku: Boris Hokr - 1. 12. 2016
recenze
60%
Ve třetím díle u nás nečekaně úspěšné série městské fantasy ze současného Londýna se podíl fantastična rozšiřuje. A je to ku prospěchu věci, autor může rozehrát víc motivů hned ve třech nadpřirozených zločinech najednou.
Abraham, Daniel: Královská krev
Autor článku: Boris Hokr - 3. 6. 2016
recenze
60%
Posttolkienovská heroická fantasy nemusí být vyčpělý kýčovitý žánr. Americký spisovatel Daniel Abraham nepřekvapuje žádným novátorským přístupem, osvěžuje svět meče a magie spíše nenápadně: ironií a civilním pojetím, v němž je místo i pro ekonomiku.
Adamson, Isaac: Komplikace
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 12. 2013
recenze
50%
Američan Isaac Adamson zasadil děj svého románu do Prahy a české hlavní si město nastudoval důkladně: zjevně tu trávil ne dny, ale spíše týdny či měsíce. Rozšiřuje pověst Prahy jako sídla plného tajemství a magie; obojí tu má zlověstné, ba vražedné konotace. Bohužel to zároveň neznamená, že Komplikace je kniha nějak zvláště povedená.
Agnon, Šmuel Josef: Šátek a jiné povídky
Autor článku: Pnina Rubešová - 21. 11. 2005
recenze
Šmuel Josef Agnon patří k největším postavám moderní izraelské literatury. Přesto bylo v češtině, doufejme jen prozatím, vydáno pouze třináct jeho povídek v souboru nazvaném Šátek a jiné povídky (1999).
al-Hamadhání, Abú ‘l-Fadl Badí’ az-Zamán: Maqámy
Autor článku: Jitka Jeníková - 6. 3. 2017
recenze
Maqáma je v systému klasické arabské literatury, které dominuje vybroušená poezie, žánr výjimečný – je totiž prozaický. Maqámy jsou psané rýmovanou prózou, kterou v předislámské Arábii používali k magickým účelům věštci a jíž je z velké části psaný také Korán.
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Alvarová, Alexandra: Průmysl lži
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 3. 2018
recenze
70%
Autorka se zabývá marketingem už dvacet let a nyní si předsevzala širokým vrstvám čtenářů rázně vysvětlit, jak jsou jeho propracované přesvědčovací metody využívány k politickým či skrytě vojenským účelům.
Amaral, Marina; Jones, Dan: Barvy času
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2020
recenze
70%
Kniha dodatečně kolorovaných fotografií názorně ilustruje věk odcházejících monarchů a vítězící modernity. Můžeme s ní rozjímat nad pomíjivostí světské slávy a lidského života, na chvíli okusit každodenní realitu amerického otroctví nebo se vrátit do okamžiků, kdy se Evropané poprvé seznamovali s některými exotickými zvířaty a etniky.
Analogon 83: Býti (se) zvířetem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 7. 2018
recenze
80%
Slavíci, netopýři, alchemyši, psohlavci, básníci, vycpaniny, mrtvý daněk… Poutavou pouť po cestách rozličných zvířat v lidské imaginaci i hlubokou sondu ke „zvířeti v nás“ nabízí 83. číslo časopisu Analogon.
Andreas: Cromwell Stone
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 1. 2018
recenze
70%
Působivý černobílý komiks německého ve Francii tvořícího výtvarníka začíná jako variace na Lovecraftovy horory, ale postupně se proměňuje v tajuplnou mystiku.
Antonyč, Bohdan Ihor: Zelené evangelium. Výbor z díla (in Host)
Autor článku: Alexej Sevruk - 10. 11. 2010
recenze
Ve vydavatelství Národní knihovny ČR – Slovanské knihovny vyšla na sklonku léta neprávem opomíjená kniha Zelené evangelium, představující výběr z básní jednoho z nejvýznamnějších ukrajinských básníků 20. století, Bohdana Ihora Antonyče.
Ar-Sergi, Vjačeslav: Iževské noci
Autor článku: Lenka Fárová - 19. 8. 2019
recenze
70%
Udmurtsko je u nás poměrně neznámou zemí. Někdo možná zaznamenal místní ženský soubor Buranovské babičky, který v roce 2012 zazářil ve finále pěvecké soutěže Eurovize, někdo si hlavní město Iževsk možná spojí se jménem Kalašnikov, protože právě zde vznikla jeho útočná puška. Prostřednictvím novely Iževské noci však máme první příležitost seznámit se s uceleným dílem současné udmurtské literatury.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Assmann, Aleida: Prostory vzpomínání
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2018
recenze
80%
Je paměť něco jednou provždy daného, nebo se jedná o proces spojený s mechanismy jako přepisování, hniloba a recyklace? Autorčina důkladná znalost kulturních dějin jí dodává uklidňující pocit jistoty, že žádná technologická revoluce ve fungování a ukládání našich paměťových dat není tak radikální, aby se k ní nedal najít starší precedens.
Bandžuch, Tomáš: Ve službách republiky
Autor článku: Boris Hokr - 20. 6. 2012
recenze
50%
Petr Hankl se ze studenta teologického semináře stane čarodějem nekromantem a v roce 1920 vstoupí do Čarotvorných služeb mladé Československé republiky. Cyklus propojených povídek debutujícího autora nabízí netradiční mix špionážního románu a fantastického hororu.
Banks, Iain M.: Líc a rub 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
recenze
...romány, jež Banks podepisuje s prostřední iniciálou M., by snad šlo označit jako sci-fi. A k nim patří i Líc a rub...
Banks, Iain M.: Líc a rub 2
Autor článku: Richard Klíčník - 21. 5. 2003
recenze
90%
Iain M. Banks čtenáři opět připravil velice poutavé čtení, které ocení každý fanoušek inteligentní literatury, jehož baví spletité příběhy s překvapením a který v sobě má kousek detektiva, aby se mu podařilo rozluštit autorův umělecký kód. Ten je klíčem k tomu, abyste se u románu Líc a rub velice kvalitně bavili.
Básník Ticho: Neuroromance
Autor článku: Marie Voslářová - 30. 9. 2015
recenze
Kniha nekniha, o které byste se možná nikdy nedozvěděli a do smrti toho litovali.
Bastide, Roger: Bahijské kandomble
Autor článku: Lada Weissová - 24. 11. 2004
recenze
Poutavě přibližuje a vysvětluje průběh a smysl vlastního obřadu a prostřednictvím náboženského rituálu se snaží popsat a objasnit, co kandomble vypovídá o svých nositelích a jak se podílelo a podílí na kulturní a sociální podobě Brazílie.
Bator, Joanna: Ciemno, prawie noc
Autor článku: Michael Alexa - 20. 11. 2013
recenze
80%
Je to potřetí, co polská spisovatelka a novinářka Joanna Batorová přivádí čtenáře do rodného Valbřichu. Zatímco děj předcházejících románů Písková hora (Piaskowa Góra) a Země mraků (Chmurdalia) spolu vzájemně souvisí, oceněný román Tma, téměř noc (Ciemno, prawie noc) stojí samostatně. Magický Valbřich zůstává.
Bator, Joanna: Pískový vrch
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 10. 2015
recenze
80%
První díl volné „valbřišské trilogie“ oceňované polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací. Právě ženský pohled je to, čím autorka ozvláštňuje své pojetí „společenského románu“, poddruhu velké realistické epiky.
Beck, Ulrich: Vlastní Bůh
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 9. 2018
recenze
70%
O tom, jak tradiční náboženství zareagují na individualizaci a kosmopolitizaci víry, uvažuje slavný německý sociolog Beck. Hledá přitom cestu ke smírnému řešení střetu „absolutismů pravdy“.
Behringer, Wolfgang: Čarodějnictví: globální historie
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 7. 2016
recenze
Autor varuje, že stále nezaniklo volání po jednoduchých vysvětleních a hledání jednoznačných viníků, na které je možné svést všechno utrpení. Celkově se jedná o knihu poučnou a až nečekaně aktuální.
Bender, Aimee: Tvrdohlavá stvoření
Autor článku: Martina Šímová - 16. 6. 2017
recenze
60%
Tvrdohlavá stvoření jsou exkurz do surreálního světa, v němž se prohánějí chlapec s klíči místo prstů, matka obklopená neodbytnými bramborovými ratolestmi anebo malí mužíčci žijící bok po boku s velkými lidmi. Svět Američanky Aimee Benderové ale není pro každého.
Benoist, Alain de: Být pohanem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 10. 2019
recenze
50%
Co nám dnes může dát návrat k pohanství? Názorů je celá řada. Odpověď, kterou na tuto otázku dává francouzský politický filozof de Benoist, patří k těm problematičtějším.
Beránek, Ondřej; Cermanová, Pavlína; Hrubý, Jakub (eds.): Jedno...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2018
recenze
70%
Interdisciplinární publikace plasticky a ve velkoryse globálním měřítku znázorňuje složité propletení společenského, mytického a teologického ukotvení moci. A dává podněty k promýšlení legitimizace státních autorit v časech krize demokracie.
Beukes, Lauren: Zoo City
Autor článku: Roman Lipčík - 16. 7. 2013
recenze
60%
Z knihy mladé a mnohými oslavované jihoafrické autorky jako by trčela její původní profese komiksové a televizní scenáristky. Jde tu více o formu než o obsah, o okamžitý efekt spíše než o fundamentální vypravěčskou důslednost, o snahu překvapovat na úkor vysvětlování logiky fiktivního světa a dějů, které se v něm odehrávají.
další strana
Strana 1 / 11:
1
2
3
4
5