Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: náboženství, víra, ateismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Westover, Tara: Vzdělaná
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2021
recenze
80%
Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.
Stöhr, Martin: Užitá lyrika
Autor článku: Vojtěch Kinter - 20. 1. 2021
recenze
70%
V nové sbírce Martina Stöhra (*1970) vydané v jeho domovském nakladatelství Host se čtenáři dostává do rukou kniha prověřeného básníka – už jen zběžná četba to potvrzuje. Básník, který oslavil významné jubileum, se ohlíží zpět za svým dosavadním životem. Hraje tedy na reflexivní strunu a hraje na ni umně a vůbec čerpá z pestré palety svých talentů. Kde by tedy měl být jakýkoliv problém?
Ings, Simon: Stalin a vědci
Autor článku: Martin Liška - 1. 1. 2021
recenze
60%
Čeho a jak se snažili dosáhnout vědci za Stalinovy hrůzovlády? Proč jsou některé jejich projekty dnes už jen pro smích? Britský popularizátor dějin přírodních věd se nesnaží jen o bulvární přehled nejpodivnějších kuriozit, jeho analýza tehdejší atmosféry může být v lecčems poučná i dnes.
Wolf, Hubert: Celibát
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2020
recenze
70%
Existují názory, že se celibát v podobě, jakou prosazuje římskokatolická církev, už de facto sám zrušil, protože jej porušuje až polovina kněží. Znamená to ale, že by neměl budoucnost v žádné formě?
Jančařík, Zdeněk: Ty jsi kněz navěky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 27. 12. 2020
recenze
70%
Ludmila Javorová byla v sedmdesátých letech biskupem Felixem M. Davídkem tajně vysvěcena na kněze. Čtenáři se s její osobností mohou seznámit díky emotivnímu a autentickému rozhovoru o kněžství jako poslání, o situaci žen v maskulinní katolické církvi i o bouřlivém zákulisí skryté církve.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
Jemelka, Martin; Štofaník, Jakub: Víra a nevíra ve stínu továrních...
Autor článku: Bohumil Melichar - 15. 12. 2020
recenze
70%
Jaký byl vztah dělníků ke spiritismu? A vylučoval se u nich odpor k církvi s posíláním vlastních potomků na hodiny katechismu? Průkopnická kniha o tom, že dělnictvo rozhodně nebylo výhradně ateistické, naopak v něm bujel silný zájem zvláště o alternativní religiozitu.
Moryc, Cyprian; Kołodziejski, Paweł: Apokalypsa svatého Jana
Autor článku: Pavel Mandys - 5. 12. 2020
recenze
40%
Polskou komiksovou scénu běžný český čtenář v podstatě nezná. Jediný polský komiks, který letos vyšel, mu o ní bohužel nic neřekne. Je totiž určen věrným křesťanům.
Barba, Andrés: Město světla
Autor článku: Daniel Mukner - 4. 12. 2020
recenze
80%
Několik důležitých otázek, které se dotýkají našich základních hodnot, nastoluje útlá kniha Město světla španělského spisovatele Andrése Barby. Točí se kolem případu dvaatřiceti zemřelých dětí a popisuje zvláštní střet světa dětí a dospělých.
Scliar, Moacyr: Žena, která napsala Bibli
Autor článku: Pavla Korpaczewski - 3. 12. 2020
recenze
80%
Když se v psychoterapeutově ordinaci objeví nenápadná a mimořádně ošklivá dívka, nikoho nenapadne, jak mimořádný příběh s sebou přináší. Teprve při terapii si uvědomí, že ve svém minulém životě v harému krále Šalomouna to byla ona, koho pověřili sepsáním nejúspěšnějšího bestselleru všech dob – Bible. Scliarův román nepřináší jen osobitou verzi biblických příběhů, ale i poselství o naději a nezničitelné moci lásky.
Chbosky, Stephen: Imaginární přítel
Autor článku: Přemysl Krejčík - 1. 12. 2020
recenze
50%
Stephen Chbosky vydává dvacet let po svém debutu druhý román. Rozsáhlý horor, nepřehlédnutelně inspirovaný Stephenem Kingem. Má čím oslovit čtenáře, nebo se autor jen dopouští prázdného epigonství?
Heller, Jan M.: Obraz druhého v českém cestopise 19. století
Autor článku: Martin Liška - 1. 12. 2020
recenze
70%
Cestopisy představují pro dějiny cestování jeden z klíčových písemných pramenů. Co ale mohou prozradit o svém autorovi a co může pokládat za vhodné či naopak nevhodné prozradit on sám?
Nothomb, Amélie: Soif
Autor článku: Nicole Rážová - 30. 11. 2020
recenze
60%
Utrpení, láska, smrt, víra... a tělo jako podstata lidství: Amélie Nothombová vydala na podzim roku 2019 knihu s názvem Soif (Žízeň). Ježíš Kristus v ní komentuje poslední dny svého života.
Stein, Edita: Láskou za lásku
Autor článku: Tomáš Nejeschleba - 27. 11. 2020
recenze
80%
Terezie z Avily patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější reformátorky a autorky duchovních děl vůbec. A když její životopis napíše původem židovská filozofka zavražděná v Osvětimi, je pak taková kniha nejen zdrojem poznání života barokní světice, ale i myšlení slavné světice století dvacátého.
Janeček, Petr: Černá sanitka: Znovu v akci
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 11. 2020
recenze
70%
Populární etnolog se tentokrát představuje v roli dekonspirátora. V nejnovější knize prezentuje folkloristiku jako vědu, která dokáže velmi pružně reagovat na aktuální společenskou situaci, což zároveň vede k otázce, co vše se dá ještě považovat za „folklor“.
Lubicz Milosz, Oscar Vladislas de: Milostné zasvěcení
Autor článku: Anna Fremrová - 4. 11. 2020
recenze
Román Milostné zasvěcení vznikl ve druhé vlně francouzského symbolismu na začátku 20. století. Společně s motivy typickými pro symbolistně-dekadentní poetiku v něm autor pracuje s tématem lásky jako mystického prožitku, který postupuje od zamilování do prostitutky až k meditativnímu prozření křesťanské lásky k Duchu svatému.
Petráček, Tomáš; Bedřich, Martin: Naděje v dějinách
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 10. 2020
recenze
80%
O nutnosti experimentování v církvi, vlastní smrtelné nemoci a pronásledování církevní vrchností nebo roli sdílených příběhů při vytváření společenství rozmlouvá historik a katolický kněz Tomáš Petráček. A to způsobem tak inspirativním, že je jeho kniha doporučeníhodná i pro ty, které nezajímají vnitrocírkevní spory.
Hakohen, Menchachem: Kniha svátků
Autor článku: Eliška Odvodyová - 8. 10. 2020
recenze
80%
V období Vánoc se rozsvěcejí v ulicích některých evropských metropolí chanukové svícny; v období svátku Pesach, připomínajícího odchod Židů z egyptského otroctví, zase křesťanský svět slaví Velikonoce. Kniha svátků, určená primárně dětem, představuje židovské svátky v souvislostech židovského kalendáře a vysvětluje jejich historii a význam. Protože je podrobná, bude zajímat i dospělé. Hravé ilustrace upoutají i čtenáře, kteří se s židovskou kulturou nesetkávají a chtějí se o ní dozvědět víc.
Khadra, Yasmina: Černá vdova
Autor článku: Jitka Jeníková - 22. 9. 2020
recenze
„Jak to mohla udělat? Vždyť měli přece tak krásný život!“ lamentuje hlavní hrdina románu Černá vdova etablovaného alžírského spisovatele a neúspěšného prezidentského kandidáta Mohameda Moulessehoula, který publikuje pod pseudonymem Yasmina Khadra.
Sattouf, Riad: Jednou budeš Arab 3
Autor článku: Pavel Mandys - 5. 9. 2020
recenze
70%
Třetí pokračování vzpomínek na dětství na zaostalém syrském venkově už nepřináší tolik kulturních střetů. Zato hlouběji nahlíží do mentality tamních obyvatel v osmdesátých letech.
Šanda, Michal: Umyvadlo plné vajglů
Autor článku: Radek Fridrich - 2. 9. 2020
recenze
70%
Šandova nová kniha, či přesněji dvojkniha, může působit trochu rouhačsky, protože v ní autor propojuje evangelium s texty zcela nebiblickými. Koho však tento postup neuráží, bude se nad jeho hospodskými historkami, popisy rajčat a dalšími pestrými glosami dobře bavit.
Ning, Kchen: Nebe nad Lhasou
Autor článku: Magdalena Rytinová - 31. 8. 2020
recenze
70%
V zapadlé tibetské vesnici na úbočí hor se setkávají tři lidé z různého prostředí a s různou minulostí. Čínský autor Ning Kchen rozvíjí mnohovrstevnaté vyprávění o hledání duše člověka, o identitě, o střetech civilizací a lidských osudů a v neposlední řadě i o psaní románu jako takovém.
Dawkins, Richard: Rozplétání duhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 8. 2020
recenze
80%
Kniha slavného britského biologa ukazuje, že věda objasňováním podstaty různých dříve záhadných jevů nebere světu jeho kouzlo, ale sama může sloužit jako zdroj básnické inspirace a naplňovat touhu po „zázraku“. A to mnohem lépe i bezpečněji než astrologové a podobní šarlatáni.
Vlasáková, Klára: Praskliny
Autor článku: Petr Nagy - 8. 8. 2020
recenze
70%
Pod letos založenou značkou Témbr, kde se nově soustřeďuje veškerá audioknižní produkce nakladatelského domu Euromedia Group, vyšla nedávno i audiokniha Praskliny, která rozhodně stojí za pozornost. Přináší totiž kompletní nahrávku zdařilého románového debutu Kláry Vlasákové, vydaného v květnu nakladatelstvím Listen, který pod režijním dohledem Alexandry Bauerové načetla oceňovaná herečka a zkušená interpretka Tereza Dočkalová.
Vanderstraeten, Margot: Mazl tov
Autor článku: Alžběta Glancová - 5. 8. 2020
recenze
80%
Vyprávění o soužití nežidovské pomocnice s obyvateli košer domácnosti přináší podobné sdělení jako sledovaný seriál Netflixu Unorthodox (Neortodoxní): při bližším pohledu do uzavřené komunity najdeme „lidi jako my“. Zatímco však seriál sleduje hrdinku na dramatickém útěku z ultraortodoxní židovské komunity v Brooklynu, autobiografická kniha belgické novinářky nabízí pohled do fungující moderně ortodoxní rodiny z Antverp, jejíž členové nemají zaječí úmysly a svůj způsob života pečlivě střeží.
Ottaviani, Jim; Myrick, Leland: Hawking
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 7. 2020
recenze
70%
Komiksový životopis jednoho nejpozoruhodnějších, nejgeniálnějších a nejzarputilejších fyziků posledních několika desetiletí potěší příjemnou kresbou i velkým množstvím faktických informací o vědeckých úspěších i s humorem přijímaných nezdarech, jež jsou nedílnou součástí každého poctivého bádání.
Hložek, Ondřej: Řez kamenem
Autor článku: Libor Staněk - 15. 7. 2020
recenze
80%
Hložkova řeč je opět, stejně jako v předchozích sbírkách Domů (2013), Ulicí Dolorosa (2017) a Teď (2017), gnómická a plná pečlivě volených slov. V chaotické změti současné básnické produkce, v níž jsou mnohdy bezmyšlenkovitě chrleny proudy veršů, jeho nová sbírka představuje neobvyklou výjimku.
Květina, Jan: Mýtus republiky
Autor článku: Jiří Šabek - 7. 7. 2020
recenze
80%
Republika obou národů je často spojena s představou o šlechtické svévoli, politickém úpadku a tmářství, jež logicky měly přivést tuto podivnou směsici království a republiky k jejímu zániku. Historik a politolog Jan Květina odkrývá odlišný a v Česku dlouhodobě nedoceněný obraz polského raného novověku s jeho originálním republikánským a parlamentaristickým étosem.
Novotná, Marie: Pojetí těla ve staroseverské literatuře
Autor článku: Lucie Korecká - 5. 7. 2020
recenze
Předkřesťanské pojetí vztahu mezi tělesnou a duševní stránkou člověka se lišilo od toho křesťanského. Přínos studie Marie Novotné tkví v tom, že se nesoustředí na tuto dichotomii, nýbrž naopak na prvky kontinuity.
Ahonen, JP: Belzebubové
Autor článku: Pavel Mandys - 4. 7. 2020
recenze
60%
Fanatičtí satanisté a příznivci death metalu jako hrdinové humoristických komiksových stripů? Finský kreslíř předvádí, že je to sice dosti bizarní, ale vděčné propojení.
další strana
Strana 1 / 23:
1
2
3
4
5