Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: náboženství, víra, ateismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Blas de Roblès, Jean-Marie: Půlnoční hora (in HN)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 8. 2011
recenze
70%
V těchto dnech nabízí nakladatelství Host druhou Blas de Roblèsovu knihu v českém překladu. Mnohem tenčí, než byla ta předchozí, a s jednodušším názvem: Půlnoční hora. Na první pohled nesahá úspěšným „Tygrům" ani po kolena (ale tak jednoduché to nebude).
Blažek, Petr; Schovánek, Radek: Prvních 100 dnů Charty 77
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 6. 2018
recenze
80%
Obrazová monografie s detailní historickou analýzou Charty 77 přináší řadu nových pohledů na občanský zápas za lidská práva, svobodu, nezávislou kulturu, vědu a umění. Průvodce po prvních sto dnech Charty je čtení, které přesahuje i do dnešních dní.
Blissett, Luther: Q
Autor článku: Jiří Špička - 27. 10. 2007
recenze
80%
Wittenberg, Frankenhausen, Münster, Mühlhausen, Antverpy: tučně vytištěná místa v historickém atlase německé reformace. Martin Luther, Thomas Müntzer, Melchior Hoffman, Jan Matthys: jména, která hýbala dějinami.
Bolaño, Roberto: Chilské nokturno
Autor článku: Petra Plutnarová - 10. 3. 2006
recenze
Roberto Bolaño čtenáře na nevelkém rozsahu 122 stran noří do agonie monologu umírajícího chilského kněze Sebastiána Urrutiy Lacroixe. Agonie proto, že román je komponován tak, že se nevyhnutelně čte jedním dechem.
Bolaño, Roberto: Vzdialená hviezda
Autor článku: Daniel Kováčik - 10. 10. 2016
recenze
Vzdialená hviezda je román dostatočne pútavý, číta sa ľahko ako exotické, trochu výstredné dobrodružstvo.
Botton, Alain de: Náboženství pro ateisty (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 2. 2012
recenze
80%
Náboženství je příliš užitečné, vlivné a inteligentní, než aby se mohlo zcela přenechat věřícím – to je asi ústřední teze nové česky vydané publikace Alaina De Botton (1969), původem švýcarského novináře, televizního producenta a spisovatele žijícího v Británii.
Boucheron, Bernard du: Court serpent
Autor článku: Jovanka Šotolová - 24. 10. 2005
recenze
Příběh Krátkého hada je velmi poutavá, poučná výpověď o určité době a tehdejší situaci v dalekém polárním kraji. Vypovídá ale i obecně o praktikách církve, jež pro dosažení vznešených cílů užívala nevybíravých způsobů – ačkoli v daných podmínkách by těžko lidumil obstál.
Bouretz, Pierre: Svědkové budoucího času...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 6. 2009
recenze
Autor v sérii devíti rozsáhlých esejů interpretuje myšlenkový vývoj významných židovských myslitelů 20. století s důrazem na otázky týkající se židovské identity: zjevení a zákon, naděje a spása, úcta k jinakosti a zákaz zobrazování.
Bouvier, Nicolas: Ryba-štír 2
Autor článku: Markéta Pilátová - 13. 11. 2004
recenze
Nedávno přeložená novinka Ryba-štír je pokračováním dnes již kultovního Návodu k použití světa, namísto šťavnatého optimismu však skrývá vpravdě mystickou nálož. Bouvier tu totiž proniká do podstaty utrpení.
Bowie, Fiona: Antropologie náboženství
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 8. 2008
recenze
I motiv setkání Evropana, jehož duševní obzor je omezen do úzce chápaného vědeckého pohledu na svět, se světem přírodních národů plných magických a nadpřirozených sil, je jedním z námětů skvělé knihy Antropologie náboženství od britské antropoložky Fiony Bowie.
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brandes, Jochi: Třetí kniha královská
Autor článku: Natálie Válková - 2. 5. 2012
recenze
Třetí kniha královská (Melachim gimel) izraelské spisovatelky Jochi Brandesové vyšla v nakladatelství Garamond jako první svazek edice Kochavim, věnované izraelské literatuře. Kniha se odehrává, jak napovídá její název, v období panování králů Saula, Davida, Šalomouna a Jarobeáma. Vypráví o rozdělení jednotného Izraele na dvě království – jižní Judsko (s centrem v Jeruzalémě) a severní Izrael.
Brandes, Jochi: Třetí kniha královská (Melachim Gimel)
Autor článku: Tereza Černá - 27. 1. 2009
recenze
Poslední kniha spisovatelky Jochi Brandes je historickým románem odehrávajícím se v biblických dobách za vlády králů Saula, Davida, Šalomouna a Jarobeáma.
Brémský, Adam: Činy biskupů hamburského kostela (in Auriga)
Autor článku: Jan Kalivoda - 23. 10. 2012
recenze
Nakladatelství Argo předkládá touto publikací zájemcům o dějiny raného středověku další svazek velmi cenné řady svých komentovaných překladů středověkých historických pramenů. Tentokrát jde o ukázku středověkého historického žánru českému čtenáři prakticky neznámého, totiž dějin určitého biskupského stolce od jeho polomytických počátků až do autorovy současnosti.
Brockman, John (ed.): Čeho bychom se měli obávat?
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 10. 2018
recenze
80%
Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Proč hasiči, nasazující životy, rozumějí rizikům lépe než finančníci? Hrozí nám „nízkopopulační bomba“ či úpadek vzdělanosti? I na to odpovídá fascinující kniha poskytující přehled o tom, čím se zabývají přední soudobí vědci a myslitelé.
Brogan, Hugh: Alexis de Tocqueville: prorok demokracie ve věku...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2011
recenze
80%
Brogan napsal svoji knihu ne suchým, abstraktním vědeckým jazykem, ale jazykem živým, který se nebojí patosu, bonmotu či básnické zkratky. O svém objektu pojednává s velkými sympatiemi, ba s hlubokým vcítěním a láskou, to mu však nijak nebrání polemizovat s některými závěry, ke kterým ve svých knihách Tocqueville dochází, nebo kritizovat autory, jimiž se inspiruje.
Brooks, David: Cesta k charakteru
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2018
recenze
60%
Vybrané historické osobnosti, jež překonaly sebe sama, autor mnohdy líčí zpočátku kriticky, v posledku však všechny pojímá jako inspirativní morální vítěze. Základní myšlenkový rámec knihy působí starosvětsky a moralizátorsky, ovšem autorův vzkaz, abychom se jen neptali, s jakými vlastnostmi „nejdále dojdeme“, ale zabývali se i tím, kam máme namířeno, je stále podnětný.
Brown, Dan: Počátek
Autor článku: Pavel Mandys - 8. 2. 2018
recenze
50%
Novinka globálního bestselleristy zprvu nudí opakovanými motivy i vypravěčskými fintami, v závěru se však vydá nečekaným směrem. Jen je otázka, bude-li ona změna žánru Brownovým fanouškům vyhovovat.
Brown, Dan; Howard, Ron: Andělé a démoni
Autor článku: Petr Kitzler - 29. 6. 2009
recenze
Andělé a démoni jsou lepším filmem než Šifra mistra Leonarda. Tom Hanks alias profesor Langdon zhubnul, nebo ho alespoň lépe namaskovali, takže k pohledu na něj už není zapotřebí tolik sebezáporu, jako tomu bylo v Šifře...
Brown, George Mackay: Magnus
Autor článku: Martin Liška - 7. 11. 2016
recenze
60%
V románu o životních osudech málo známého světce Magnuse Erlendssona se českému čtenáři poprvé představuje jedna z nejvýraznějších osobností literatury Orknejských ostrovů.
Bruen, Ken: Kněz
Autor článku: Pavel Mandys - 18. 8. 2012
recenze
50%
Kněz je drsná škola jak vyšitá, ba dokonce tak typická, až to občas vadí a nudí. Detektiv je mrzout, odvykající alkoholik a rváč, zápletka není zrovna rafinovaná a ještě k tomu pedofilní irští kněží. Naštěstí Bruen umí skvěle zachytit atmosféru nevelkého irského města a jeho obyvatele.
Buber, Martin: Extatická vyznání: mystická svědectví různých...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2016
recenze
70%
Tato kniha může poskytnout materiál k lacinému vtipkování na adresu Buberových vizionářů a jejich někdy až naivně formulovaných vidění, stejně jako k vážným meditacím nad pozoruhodnými dobrodružstvími lidské duše a úskalími lidské řeči. Ta se někdy marně pokouší vypovědět to, nač lidská slova nestačí.
Buber, Martin: Já a Ty
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2016
recenze
80%
Podle jedné Buberovy následovnice nás k prvnímu vydání knihy Já a Ty „musela existenciálně přimět teprve totalita“. Dnes už je totalita za námi a další zatím nepřišla, avšak Buberova moudrá kniha, jakkoli s ní můžeme v jednotlivostech polemizovat, zůstává stále podnětná i aktuální.
Buber, Martin: Příběhy rabiho Nachmana
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 9. 2018
recenze
80%
Kniha rabiho příběhů, výroků a pohádek převyprávěných filozofem ukazuje všednodenní složitost a pestrost života, který se ještě nevzdal náboženské zkušenosti, snů a tajemna.
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Bulatović, Miodrag: Červený kohout letí k nebi
Autor článku: Matěj Matela - 7. 3. 2016
recenze
100%
Srbský autor Miodrag Bulatović (1930–1991) ve svém truchlivém románu alegoricky zpodobnil nešťastné osudy hrstky jedinců, ztracených existencí, již jsou nuceni čelit surovosti a až ďábelskému zlu ve svém okolí, kde je „červený kohout“, symbol lidské svobody a metafora života, soustavně pronásledován a ubíjen. Na zdánlivě ohraničeném pozadí dvou událostí, vesnické svatby a pohřbu, rozehrává autor symboly nabité drama, jež mu v moderní jugoslávské literatuře zajistilo jedno z předních míst.
Burgun, Cédric; Lucereau, Bénédicte: Co kdybychom se vzali?
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
80%
Rozhodnutí o vstupu do manželství patří mezi nejdůležitější kroky v lidském životě. Kniha Cédrica Burguna a Bénédicte Lucereau nabízí sympatickou úvahu nad otázkami, které si lidé v souvislosti s partnerskými vztahy a manželstvím kladou. Publikace není určena jen čtenářům křesťanské orientace. Její široký záběr může oslovit člověka bez rozdílu vyznání.
Burke, Peter: Žebráci, šarlatáni, papežové: historická antropologie...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2008
recenze
V současnosti do češtiny nejpřekládanějším anglosaským historikem je asi oxfordský profesor kulturních dějin Peter Burke, kterému jen vloni vyšly hned dvě knihy. První z nich, Společnost a vědění: od Gutenberga k Diderotovi vydalo Karolinum, druhou pod českým názvem Žebráci, šarlatáni, papežové nakladatelství H & H.
Burleigh, Michael: Pozemské mocnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 5. 2016
recenze
80%
Autor nezůstává jen u akademického zkoumání minulosti, ale snaží se z něj vyvodit podněty pro současnost. Jeho pohled není černobílý, nedívá se nostalgicky do idealizované zářné minulosti, ale realisticky ukazuje, kam mohou snahy po zničení tradičních náboženství vést. V tom jeho kniha představuje stále platné varování.
Buruma, Ian: Krocení bohů. Náboženství a demokracie na třech...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 4. 2012
recenze
80%
Ian Buruma přispívá v této knize do diskuse o místu organizovaného náboženství ve veřejné sféře politickými a kulturními analýzami ze Spojených států, Evropy a Asie. Radí v ní: nechme duchy stranou, dokud nebudeme vědět, jak nejlépe sloužit lidem.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 23:
1
2
3
4
5
6
7