Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: náboženství, víra, ateismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Csikszentmihalyi, Mihaly: Flow. O štěstí a smyslu života
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 10. 2015
recenze
60%
Problematický je autorův poměr k tradičním náboženstvím. Uvědomuje se, že jejich náplní bylo odpovídat na podobná dilemata, která chce řešit on sám. Vyzvedává proto význam osvědčených mytických a náboženských příběhů. Na druhou stranu ale na zavedená vyznání útočí nebo se o nich vyjadřuje přezíravě. Závěr knihy pak vyznívá tak, jako by se autor rozhodl jakési nové náboženství sám založit.
Czendlik, Zbigniew; Zahradníková, Markéta: Postel hospoda kostel
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 10. 2016
recenze
60%
Knihu můžeme vnímat jako svědectví o člověku, který osobní štěstí obětoval službě ostatním, ale i freudisticky, jako zpověď muže, jehož pokusy o sblížení s ženami dopadly katastrofálně, a proto zvolil únik do celibátu. Jistě ale jde o svědectví o člověku, v němž se vnitřní rozpory poskládaly velmi originálním způsobem.
Czerski, Piotr: Ojciec odchodzi
Autor článku: Bára Gregorová - 2. 8. 2006
recenze
Internetový performer, informatik a student Piotr Czerski (1981) popisuje Polsko v období kolem papežovy smrti.
Čapek, Filip: Kazatel (in Křesťanská revue)
Autor článku: Petr Sláma - 13. 6. 2017
recenze
„Bez komentáře“, slyšíme někdy z úst politika, který se nechce zamotat do složitého vysvětlování, které by ho mohlo stát politické body. Dává tím najevo, že své už řekl a veřejnost se s tím má spokojit. Ale tam, kde nejde jen o suverénní gesta, ale o záležitosti, které nás doopravdy zajímají, tam se bez komentáře neobejdeme. Svět, ve kterém žijeme, není prostě jen tak. Spíše je kolbištěm různých výkladů toho, jaký věci okolo nás mohou mít pro nás význam.
Čapek, Karel; Putna, Martin C. (ed.): Skoro modlitby
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 12. 2020
recenze
70%
Modlitba k městu, pobožná zvířata, skrytá mystika, postavy podobající se Kristu a přejímající jeho roli, to vše M. C. Putna nachází v tvorbě Karla Čapka. Vykládá ji v kontextu pozdějšího vývoje křesťanské teologie i s ohledem na to, v čem může být Čapkova „plachá zbožnost“ a jeho důraz na obecnější antropologické konstanty aktuální dnes.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2016
recenze
70%
Kniha představuje cenné svědectví o nerovném boji spisovatele proti totalitnímu režimu, který mu vzal možnost komunikovat se svými čtenáři. Otázkou je, jestli pro mnohé z knih, o kterých Čep referoval, už není pozdě a jestli její vydání pomůže autorovi vrátit v našem obecném kulturním povědomí takové místo, jaké by si zasloužil.
Čermák, Jan: Kalevala Eliase Lönnrota a Josefa Holečka v moderní...
Autor článku: Michal Švec - 5. 3. 2015
recenze
90%
Finský epos Kalevala je bezesporu jedním z nejobdivovanějších děl světové literatury. Díky překrásnému novému českému komentovanému vydání, doplněnému několika odbornými studiemi, mají čtenáři konečně možnost seznámit se s tímto dílem v širších souvislostech.
Černý, Karel (ed.): Nad Evropou půlměsíc I
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 10. 2015
recenze
70%
Kniha přináší optimistickou zprávu. I když měli Češi v druhé polovině 20. století méně příležitostí setkávat se s občany dálných exotických zemí než obyvatelé Západu (a mají takového prezidenta, jakého si zvolili), je Česká republika země, v níž integrace cizinců může za jistých okolností probíhat až překvapivě úspěšně.
Černý, Karel: Velká blízkovýchodní nestabilita
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2018
recenze
Muslimové procházejí v mnoha ohledech obdobným procesem modernizace, jaký dříve prodělal Západ. Sociolog Karel Černý pojímá islám jako pluralitní proud, kde nechybí třeba feminismus. Složitou problematiku přibližuje grafy, statistikami a citacemi z děl soudobých spisovatelů pocházejících z daného regionu, avšak i mohutnými citacemi ze své starší knihy.
Černý, Václav: Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 4. 2016
recenze
90%
Sebrané recenze a kulturní glosy romanisty Václava Černého pocházejí z jeho dvouletého angažmá v Lidových novinách. Texty potěší ty čtenáře, kteří dosud a rádi čerpají z jeho prací a úvah o kultuře a etice (mravnosti), o existencialismu, o divadle, o samotě, o svobodě, náboženství či o Bohu.
Červenková, Renata; Kolář, Pavel: Labyrint pohybu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2018
recenze
70%
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Novaku Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako opravdu složitou psychosomatickou jednotku a nabízí podněty k zamyšlení, jak se „svými“ těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Čornej, Petr: Jan Žižka
Autor článku: Martin Liška - 1. 3. 2020
recenze
80%
V pomyslném žebříčku nepravděpodobných příběhů české historie by jednooký a posléze úplně slepý šedovlasý muž, který je s pár stovkami sedláků a žen schopen opakovaně porazit desetitisíce rytířů, jistě získal jednu z předních příček. Jenže – byl opravdu úplně slepý? Měli jeho protivníci opravdu takovou přesilu? Skutečně se nikdy nedopustil žádné taktické chyby? A co vůbec dělal, než jeho vlasy zešedivěly?
D´Orta, Marcello: Já to doufejme ňák zmáknu
Autor článku: Milena Šubrtová - 11. 9. 2009
recenze
„Já to doufejme ňák zmáknu,“ uzavírá žák základní školy na předměstí Neapole s upřímnou sebedůvěrou a střízlivou vyrovnaností svoji slohovou práci věnovanou biblickému konci světa. Celkem šedesát slohových kompozicí svých žáků shromáždil a s minimálními textovými úpravami připravil k vydání učitel Marcello D´Orta.
Dabos, Christelle: Snoubenci zimy; Zmizelí ze Svitu Luny
Autor článku: Alice Škrlantová - 4. 2. 2021
recenze
50%
V březnu tohoto roku vyjde čtvrtý díl série Projít zrcadlem francouzské autorky Christelle Dabos. První dva díly, nazvané Snoubenci zimy a Zmizelí ze Svitu Luny, uvádějí čtenáře do magického světa létajících ostrovů a rozhádaných rodů. Autorka ale bohužel plně nevyužívá potenciálu silného příběhu o nešikovné a nepříliš atraktivní mladé hrdince Ofélii, a knihy tak zůstávají v průměru svého žánru.
Dawkins, Richard: Rozplétání duhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 9. 8. 2020
recenze
80%
Kniha slavného britského biologa ukazuje, že věda objasňováním podstaty různých dříve záhadných jevů nebere světu jeho kouzlo, ale sama může sloužit jako zdroj básnické inspirace a naplňovat touhu po „zázraku“. A to mnohem lépe i bezpečněji než astrologové a podobní šarlatáni.
DeMarco, Donald; Wiker, Benjamin: Architekti kultury smrti (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 11. 2011
recenze
50%
Když před dvěma lety vyšla v nakladatelství Res Claritatis kniha Jak katolická církev budovala západní civilizaci, její vydání jsem sice ocenil, ale litoval jsem, že autorův vyhrocený tón a jeho černobílé vidění světa diskreditují zapomínané skutečnosti, které je dnes potřebné připomínat. Něco podobného je možné napsat i o knize Architekti kultury smrti, kterou letos vydalo jako svoji teprve čtvrtou publikaci totéž nakladatelství.
Deml, Jakub: Sedm let jsem u vás sloužil
Autor článku: Kateřina Smyčková - 27. 1. 2016
recenze
70%
Kniha představuje svébytný typ memoárové prózy, do níž je vřazeno několik dopisů Josefa Floriana Jakubu Demlovi. Charakterem edičního zpracování však bude vyhovovat spíš odbornému publiku.
Denemarková, Radka: Hodiny z olova
Autor článku: Dana Pfeiferová - 19. 5. 2020
studie
V roce 2019 mě oslovila redakce Literárních novin s anketou Kulturní zážitek minulého roku. Nestihla jsem odpovědět včas – jednak je akademický program hodně nabitý, jednak bych se nevešla do vymezeného počtu znaků. Tak vznikl tento krátký portrét Radky Denemarkové a studie románu Hodiny z olova o „Číně v nás“. Od dob Roberta Musila jsem totiž nečetla takto přesvědčivou literární analýzu jedné epochy.
Denk, Stanislav: Obruče vzduchu
Autor článku: Michael Alexa - 10. 11. 2011
recenze
Stanislav Denk je ve své druhé sbírce intimně meditativním pozorovatelem venkovské krajiny. V převážně osmiveršových skladbách se věnuje venkovským rituálům, denním povinnostem a záležitostem víry.
Dingir 3/2019: Nenáboženská spiritualita
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 10. 2019
recenze
70%
Nové číslo časopisu Dingir hledá odpovědi hned na několik otázek: Lze meditovat a nebýt buddhistou? Proč dnes mnozí chápou slovo „náboženství“ jako urážku? Dovedou se soudobí religionisté shodnout nad pojmem „spiritualita“? A jak si představit „funkční proevropský mýtus“?
Dingir 4/2018: Náboženství a zvířata
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2019
recenze
70%
Článek představuje vydařené číslo časopisu Dingir, kde jsou zvířata pojednána v transkulturní a transdisciplinární perspektivě.
Doležal, Miloš: Jako bychom dnes zemřít měli (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 2. 2013
recenze
70%
Kniha vyznívá jako přesně zdokumentovaná hagiografie. Toufar je v ní vylíčen jako člověk bezchybný a vnitřně nelomený, jako bytost natolik bez poskvrny, až může působit trochu nereálně, i když se autor snaží zdůrazňovat jeho lidské stránky.
Doležal, Miloš: Krok do tmavé noci
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2016
recenze
70%
Autor seznamuje veřejnost s osudy komunisty zabitého kněze: chce, aby nebyly zapomenuto jeho utrpení, stejně jako zločiny jeho vrahů. Nevolá přitom po komunistické krvi, jde mu o spravedlnost. Vytváří profil jednoho mikrokosmu, v němž se střetnou kosmické síly dobra a zla.
Dostálová, Růžena: Byzantská vzdělanost
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 7. 2003
recenze
Recenze druhého vydání jediné knihy zabývající se vzdělaností v Byzanci. Kniha je určena jak laikům, tak středoškolským i vysokoškolským studentům a učitelům.
Douglas, Mary: Čistota a nebezpečí. Analýza konceptu znečištění...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2015
recenze
80%
Kdy jsou boty špinavé? Jak připravit smrt o příležitost udeřit nečekaně na neznámém místě? A jak moc se liší rituály domorodých kultur od těch praktikovaných v západním světě? Na to všechno hledala odpověď Mary Douglasová v klasickém díle sociální antropologie, které konečně vychází česky.
Drijverová, Martina: Ježíš a jeho příběh (in Ladění)
Autor článku: Zdenka Vavrušková - 23. 1. 2012
recenze
70%
V roce 2009 vyšla v nakladatelství Fragment v edici Knihy pro děti publikace Martiny Drijverové Ježíš a jeho příběh. Jedná se o první dílo z řady příběhů z dávných dob, „převyprávěných tak, aby jim s pomocí krásných ilustrací porozuměly i děti“, jak stojí psáno na zadní straně přebalu.
Duby, Georges: Věk katedrál, Umění a společnost 980-1420
Autor článku: Ladislav Nagy - 15. 3. 2003
recenze
Věk katedrál je úžasně napsaná kniha a čtenáře strhne od první věty: "Lidí je velmi málo - na západ, na sever i na východ, kam až oko dohlédne, se sice táhnou neobydlené pustiny, avšak lidé postupně všechno pohlcují…".
Dunham, Mikel: Buddhovi bojovníci. Příběh tibetských bojovníků...
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 11. 2011
recenze
60%
Kniha Buddhovi bojovníci je příběhem desítek tisíc Tibeťanů, kteří se zbraní v ruce vystoupili proti krvavé okupaci své země komunistickou Čínou a ničení všeho, co jim bylo svaté.
Dürrenmatt, Friedrich: Údolí vzhůrunohama (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 11. 12. 2011
recenze
70%
Švýcarský spisovatel a dramatik Friedrich Dürrenmatt (1921–1990) je u nás vcelku známý, oblíbený a hojně vydávaný. Přesto jeho poslední román Údolí vzhůrunohama vyšel v českém překladu poprvé až v roce 2002.
Dvořáčková-Malá, Dana; Sterneck, Tomáš; Zelenka, Jan a kol.:...
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2020
recenze
70%
Bytosti odmala vedené k práci a poslušnosti a současně vyhledávající dobrodružství, nemající zábrany a využívající fantazii podobně jako současné děti. Takto nejednoznačný obraz najdeme v nejobsáhlejší české knize o dějinách dětství.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 23:
1
2
3
4
5
6
7
8
9