Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: náboženství, víra, ateismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Ostřanský, Bronislav (ed.): Islamofobie po česku
Autor článku: Jitka Jeníková - 15. 5. 2018
recenze
70%
Strach z islámu, odpor k němu a mnohdy mylné představy s ním spojené jsou témata, jež vzbuzují v české společnosti vzhledem k nepočetné komunitě místních muslimů neuvěřitelně silné emoce. Proč se islámu tak bojíme a odkud náš strach a odpor pramení? Jaké jsou nejčastější mýty a polopravdy spjaté s islámem? A neměli bychom se vlastně bát něčeho docela jiného?
Králová, Kristýna; Králová, Magda (eds.): Nesmrtelní vikingové
Autor článku: Jitka Jindřišková - 15. 5. 2018
recenze
70%
Staroseverské literární památky se v českých zemích vždy těšily solidnímu zájmu překladatelů, čtenářů i literárních badatelů. Z odborné literatury v poslední době vyšla kromě Kozákova Óðinna také kniha Nesmrtelní vikingové, která sleduje adaptace severských mýtů, básní či ság v moderní literatuře vybraných zemí.
Putna, Martin C.: Obrazy z kulturních dějin Střední Evropy (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 5. 2018
recenze
80%
Po Americe a Rusku přistoupil Martin C. Putna ke kulturním dějinám Střední Evropy, již líčí především jako území překrývajících se kulturních a náboženských vlivů, kde žádnou z kultur nelze vnímat autonomně.
Kozák, Jan A.: Óðinn: Mýtus, oběť a iniciace
Autor článku: Markéta Ivánková - 10. 5. 2018
recenze
70%
Iniciace, sebeoběť a vlastní podstata nejvyššího staroseverského boha Óðina – to jsou ústřední témata tohoto komentáře k vybraným skandinávským mýtům. Knihy, která může sloužit k orientaci v problematice a k osvětlení základních rysů staroseverské mytologie a pramenů jejího studia.
Červenková, Renata; Kolář, Pavel: Labyrint pohybu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2018
recenze
70%
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Novaku Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako opravdu složitou psychosomatickou jednotku a nabízí podněty k zamyšlení, jak se „svými“ těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Siostrzonek, Prokop; Ocisková, Eva: Prokop Siostrzonek
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 8. 5. 2018
recenze
80%
Vzpomínková kniha břevnovského arciopata Prokopa Siostrzonka je pozoruhodná sonda nejen do kněžského života, ale také do porevoluční obnovy jednoho z tradičních českých duchovních center.
McInerney, Lisa: Nádherná kacířství
Autor článku: Markéta Musilová - 6. 5. 2018
recenze
80%
Román Nádherná kacířství lze číst jako drsnou sociální sondu do irského maloměstského života v době, kdy skončila léta hospodářského zázraku i časy, kdy se vše řídilo přísnou katolickou morálkou a tím, co řekl při mši či zpovědi váš farář. Jenže každá tragédie se může, pokud je viděna z určitého úhlu, velice snadno zvrtnout v komedii. A jestli je v tomhle někdo skutečný mistr, jsou to Irové.
Mašek, Vojtěch; Šindelka, Marek; Pokorný, Marek: Svatá Barbora
Autor článku: Pavel Mandys - 5. 5. 2018
recenze
80%
Komiks o takzvané kuřimské kauze, proslulé bizarní identitou Barbory Škrlové, mučením dětí a zapojením mnoha výrazných brněnských osobností, se snaží být víc než jen rekonstrukcí. Fabulované pasáže tu ovšem patří k těm slabším.
Kahuda, Václav: Bytost
Autor článku: Marek Jančík - 2. 5. 2018
recenze
80%
Nový román Václava Kahudy Bytost tematicky do značné míry navazuje na jeho předchozí rozsáhlý román Vítr, tma, přítomnost. Přesto se jedná o zásadně odlišný text, neboť autor tentokrát nepopisuje přítomnost, ale zaměřuje se na svéráznou predikci naší blízké budoucnosti roku 2080.
Sattouf, Riad: Jednou budeš Arab 2
Autor článku: Pavel Mandys - 28. 4. 2018
recenze
80%
Druhý díl autobiografického komiksu o francouzském klukovi ze smíšeného manželství a jeho dětství stráveném v islámských zemích líčí Sýrii v osmdesátých letech. Totalitní režim je tam podobný tomu v Československu, jen se mísí s přežívajícími islámskými zvyky a tradicemi. Ani jedno není moc příjemné.
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Velíšek, Martin: Dějiny citronu
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 4. 2018
recenze
60%
Jaká je historie oblíbeného žlutého plodu kyselé chuti? Jak se vyvíjela symbolika citronů ve výtvarném umění? Jak nejlépe „opticky uplatnit kůru i dužinu“? Český malíř Martin Velíšek nepředkládá komplexní dějiny citronu, jak by se mohlo zdát, ale několik poutavých kapitol ano.
Jareš, Michal: Začátek eposu
Autor článku: Libor Staněk - 18. 4. 2018
recenze
80%
Začátek eposu je sbírka, jež se z kontextu současné české poezie vymyká za prvé neobvyklou kompozicí, za druhé využitím vázaného verše. Jarešovi se podařilo vytvořit knihu, která se blíží komplexní básnické skladbě, přestože je složená z několika tematicky odlišných oddílů.
Jindra, Martin: Sáhnout si do ran tohoto světa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 4. 2018
recenze
80%
Obsáhlá monografie o Církvi československé husitské v období nacistické okupace představuje část našich dějin, která byla po roce 1948 zlovolně ideologicky interpretována. Duchovní i laické osobnosti této církve po dlouhé době, a někdy vůbec poprvé vystupují jako přední hybatelé naší historie. Kniha o skutečných elitách a statečných lidech.
Barnás, Ferenc: Devátý
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 9. 4. 2018
recenze
80%
Román Devátý maďarského spisovatele Ference Barnáse (1959) se nečte snadno. Přesněji řečeno: proces čtení nepříliš rozsáhlého textu se neliší od čtení textů jiných, ale nad obsahem a způsobem jeho podání se čtenář jistě pozastaví z několika důvodů.
Beránek, Ondřej; Cermanová, Pavlína; Hrubý, Jakub (eds.): Jedno...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2018
recenze
70%
Interdisciplinární publikace plasticky a ve velkoryse globálním měřítku znázorňuje složité propletení společenského, mytického a teologického ukotvení moci. A dává podněty k promýšlení legitimizace státních autorit v časech krize demokracie.
Kautman, František: Nemožnost člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 4. 2018
recenze
60%
Na pozadí tradičních náboženských a filozofických antropologických koncepcí i myšlenek soudobých autorů František Kautman promýšlel soudobou ekologickou krizi. Odpovědi, jež nacházel u klasiků, jsou sice neúplné a sporné, ale nikdy nevíme, kdy se nám ještě mohou hodit.
Řezníková, Lenka; Urbánek, Vladimír (eds.): Ex definitione
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 3. 2018
recenze
80%
Práce týkající se pojmů, které J. A. Komenský užíval ve svém rozsáhlém díle a jimž věnoval i svůj Pansofický slovník, skýtá zajímavý vhled do hloubky jazyka a řeči. Kolektivní monografie předních komeniologů se snaží osvětlit smysl některých slov, která používá i čtenář 21. století.
Hojda, Zdeněk; Ottlová, Marta; Prahl, Roman (eds.): Světlo,...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 3. 2018
recenze
60%
Jaké symbolické a metaforické konotace vzbuzovaly světlo a tma (a škála jejich proměn) u našich předků a jak inspirují dnešní odborníky na dané období, osvětluje sborník z dalšího plzeňského sympozia ke kultuře 19. století.
Hampl, Petr: O mravencích a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2018
recenze
80%
Jak se proměňoval obraz mravenců od pilných rolníků přes socialisty, fašisty a manažery až k počítačovým sítím? Zastánci tvrdého scientistického přístupu by knihu O mravencích a lidech možná ani neměli otevírat, ti, kdo připouštějí určitý aspekt hravosti, nahodilosti i sebeprojekce přítomný v našem poznávání světa, ji snad budou číst s chutí a užitkem.
Opočenský, Matěj (ed.): Jak funguje moc
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 3. 2018
recenze
80%
Sborník příspěvků o různých valérech pozemské a duchovní moci je po delší době jeden ze zdařilých pokusů, jak čtenářům představit křesťanské pojetí moci, svobody a spravedlnosti. Kniha nevelká rozsahem překvapí svou hloubkou i angažovaností jednotlivých přispěvatelů.
Palán, Aleš; Šibík, Jan: Raději zešílet v divočině
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 3. 2018
recenze
70%
Jaký je v dnešním Česku život mimo civilizaci? Radikálnost, s níž hrdinové knihy sledují své cíle, může být zvláště pro městské hledače optimálního duchovního směru pozoruhodná. Místo abstraktního vzývání přírodních principů se v osmi rozhovorech ukazuje skutečný a značně obtížný život na pokraji divočiny.
Vopěnka, Martin: Biblické příběhy pro nevěřící děti
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 3. 2018
recenze
70%
Sympatický pokus o převyprávění řady biblických příběhů a motivů pro dětského čtenáře. Vopěnkův osobitý prožitek ze čtení Bible může k Písmu přivést řadu zvídavých mladých lidí. Kniha však předpokládá pokročilejšího čtenáře, schopného učíst větší množství textu.
Agapitos, Panagiotis: Bronzové oko
Autor článku: Evžen Kindler - 13. 3. 2018
recenze
70%
Kniha Bronzové oko je druhá v pořadí z trilogie detektivek, které napsal profesor byzantských dějin a literatury na Kyperské univerzitě v Nikósii. Tentokrát se napínavý příběh protospatharia Leona odehrává v Soluni v době, kdy v ní vyrůstali svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj a kdy dochází ke krizi obrazoborectví.
Grunberg, Arnon: Mateřská znaménka (in Tvar)
Autor článku: Jan M. Heller - 2. 3. 2018
recenze
Čeští příznivci Arnona Grunberga už dobře vědí, že se jeho romány hemží svéráznými postavami, které se snaží udržet si kontrolu nad svým životem. Patologie a perverze však v Grunbergově světě číhají na každém rohu. Autorovo panoptikum podivuhodností nově rozšířil psychiatr Kadoke a jeho peripetie při péči o starou, nemohoucí matku – vylíčené jako obvykle s jistou ironií a černým humorem.
Černý, Karel: Velká blízkovýchodní nestabilita
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2018
recenze
Muslimové procházejí v mnoha ohledech obdobným procesem modernizace, jaký dříve prodělal Západ. Sociolog Karel Černý pojímá islám jako pluralitní proud, kde nechybí třeba feminismus. Složitou problematiku přibližuje grafy, statistikami a citacemi z děl soudobých spisovatelů pocházejících z daného regionu, avšak i mohutnými citacemi ze své starší knihy.
Kučera, Rudolf: Islám a politika
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 25. 2. 2018
recenze
40%
O islámu lze psát opravdu všelijak a aktuální nabídka na zdejších knihkupeckých pultech to názorně dokladuje. U titulu vydaného univerzitním nakladatelstvím však má čtenář přece jen právo očekávat fakta a erudici, ovšem ukazuje se, že jde-li o islám a islamismus, i zde se musíme připravit na ledacos.
Havlíček, Tomáš; Klingorová, Kamila; Lysák, Jakub et al.: Atlas...
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 2. 2018
recenze
70%
Současné náboženské rozvrstvení naší země je pestré: nechybí v něm jediismus, pohanství ani neinstitucionalizovaní katolíci. Klišé o zcela ateistických Češích nebo o urputném boji mezi křesťanstvím, jež má být zdejším obyvatelům od pradávna vlastní, a rychle se vzmáhajícím islámem, berou díky tomuto atlasu za své. Tedy mohly by.
Liščák, Vladimír: Mezi tolerancí a intolerancí
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 2. 2018
recenze
80%
Přední český sinolog a znalec křesťanství Vladimír Liščák představuje ve své nové práci široký rozměr katolické misijní činnosti v Číně 16. a 17. století, za níž stály tehdejší velké řeholní řády.
předchozí strana
další strana
Strana 6 / 23:
2
3
4
5
6
7
8
9
10