Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: nacismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Haluzík, Radan: Proč jdou chlapi do války (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2018
recenze
80%
Vlajky vlají, hlavně trčí z okének, troubení klaksonů, občas nějaká ta salva do vzduchu, mávající zástupy u cesty… Intelektuálové pilují vize krásy a neposkvrněné národní pospolitosti… Potrava pro média je namíchaná… Obecné principy vzniku etnických konfliktů popisuje očitý svědek nejen války v Jugoslávii.
Hampl, Petr: O mravencích a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2018
recenze
80%
Jak se proměňoval obraz mravenců od pilných rolníků přes socialisty, fašisty a manažery až k počítačovým sítím? Zastánci tvrdého scientistického přístupu by knihu O mravencích a lidech možná ani neměli otevírat, ti, kdo připouštějí určitý aspekt hravosti, nahodilosti i sebeprojekce přítomný v našem poznávání světa, ji snad budou číst s chutí a užitkem.
Hassel, Sven: Druzi ve smrti
Autor článku: Markéta Kliková - 7. 10. 2012
recenze
70%
Dánský spisovatel Sven Hassel je jedna z nejkontroverznějších postav dánské literatury 20. století, o životě i tvorbě tohoto autora válečných románů existuje mnoho protichůdných domněnek. V románu Druzi ve smrti líčí příběhy vypravěče Svena i jeho druhů na válečném poli, ve vojenských nemocnicích i v náručí žen z vykřičených domů.
Hilsenrath, Edgar: Fuck America. Bronskys Geständnis
Autor článku: Jitka Nešporová - 15. 3. 2010
recenze
Edgar Hilsenrath přežil šoa. Stejně jako Primo Lévi, Elie Wiesel, Imre Kertész, Jean Améry či Arnošt Lustig podal o této hrůzné životní zkušenosti svědectví ve svém literárním díle.
Hlavačka, Milan; Raška, Jakub (ed.): Symboly doby
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2019
recenze
70%
Od hloupého Honzy a fanzinů přes beton k píchacím hodinám. Soubor studií zkoumajících symbolickou dimenzi jevů a předmětů jen zdánlivě plochých a nezajímavých.
Hochgatterer, Paulus: Der Tag, an dem mein Großvater ein Held...
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 14. 9. 2018
recenze
70%
Co s třináctiletou dívkou, která při bombardování zbrojovky přišla o rodinu? Co s uprchlým válečným zajatcem, jenž znenadání stojí přede dveřmi s neobvyklou kořistí přes rameno? A co se smutkem, který se nedá vyjádřit slovy? Novinka rakouského prozaika Pauluse Hochgatterera vykresluje na příkladu několika osob nejrůznější podoby lidského neštěstí. Autorovi loni vynesla nominaci na Rakouskou knižní cenu.
Holanec, Václav: Herci (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 26. 9. 2012
recenze
70%
Původně filmový kritik a teoretik Václav Holanec, který se dnes živí převážně jako televizní scenárista (epizoda „novácké“ série Soukromé pasti Malý terorista či televizní filmy ČT Stříbrná vůně mrazu a Dům u Zlatého úsvitu), napsal svůj první román Herci na základě vlastního dosud nerealizovaného filmového scénáře, který již bodoval ve scenáristické soutěži Sazky při cenách Český lev. Vzniklé dílo však již s formátem scénáře nic společného nemá.
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in HN)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 12. 2010
recenze
90%
Michel Houellebecq opět zazářil a překvapil. Tentokrát ale nevyvolal žádný skandál, naopak. Přichází s románem, jehož nominaci na prestižní literární cenu Prix Goncourt nikdo nezpochybňoval. Houellebecq měl čtenářů vždycky dost, čím to ale je, že najednou i kritika otočila a počítá ho mezi přední autory?
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in LN)
Autor článku: Petr Fischer - 4. 12. 2010
recenze
Houellebecq ironizuje Houellebecqův sklon k alkoholu, zpustlost, všechno, co se po léta vyprávělo v magazínech, které živil skandálními historkami o perverzním životě; pochichtává se Houellebecqově ceně na literárním trhu...
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire 2
Autor článku: Eva Fínková - 5. 12. 2010
recenze
80%
Letos na podzim vyšel Michelu Houellebecqovi román La carte et le territoire (Mapa a území) – a autor se konečně dočkal goncourtovského ocenění.
Huston, Nancy: Rodová znamení
Autor článku: Eva Voldřichová Beránková - 22. 11. 2008
recenze
Čtyři různé tváře, čtyři různé epochy a čtyři různé osudy. Dětští hrdinové této knihy představují čtyři pokolení téhož rodu. Stěžejním principem celé ságy je paradoxní spojení kontinuity a zlomu - napětí mezi tradicí a změnou, vzpomínkami a zapomněním, fascinací předky a snahou vymanit se za každou cenu z jejich stínu.
Chabon, Michael: Židovský policejní klub
Autor článku: Michaela Plicková - 3. 3. 2009
recenze
80%
Chabon ve své knize skvělým způsobem vzdává hold drsné škole detektivky. Děj románu se odehrává v aljašském městě Sitka. Před hrozbou holocaustu zde našli své útočiště evropští Židé.
Iturbe, Antonio G.: La Bibliotecaria de Auschwitz
Autor článku: Anna Tkáčová - 20. 6. 2013
recenze
Poté, co se román La Bibliotecaria de Auschwitz (2012, Osvětimská knihovnice) španělského novináře a spisovatele Antonia G. Iturbeho setkal s příznivým ohlasem u španělských čtenářů, má všechny předpoklady zaujmout i české publikum.
Janeček, Petr: Mýtus o pérákovi (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 3. 2018
recenze
70%
Mají Češi svou obdobu Supermana? Mnoho kandidátů není. Jedním může být legendární Pérák, jehož historii a současnost důkladně představuje etnolog Janeček.
Jareš, Jakub a kol.: Jak vystavujeme soudobé dějiny
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2021
recenze
70%
Diskusi nad podobou školní výuky moderních dějin zaznamenal snad každý, kdo se o toto téma jen vzdáleně zajímá, jak je to ale s prezentací moderních dějin v budovách muzeí? Tři mladí historici se zamýšlejí nejen nad současnou situací, ale i nad dlouhou cestou, kterou muzejní expozice soudobých dějin za poslední tři desetiletí prošly – nebo také neprošly.
Jindra, Martin: Sáhnout si do ran tohoto světa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 4. 2018
recenze
80%
Obsáhlá monografie o Církvi československé husitské v období nacistické okupace představuje část našich dějin, která byla po roce 1948 zlovolně ideologicky interpretována. Duchovní i laické osobnosti této církve po dlouhé době, a někdy vůbec poprvé vystupují jako přední hybatelé naší historie. Kniha o skutečných elitách a statečných lidech.
Jong, Dola de: Strážkyně domácího krbu
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 29. 10. 2018
studie
Dola de Jongová literárně působila v Nizozemsku i v USA. Pozapomenutou autorku v posledních letech úspěšně připomnělo amsterodamské nakladatelství Cossee romány Pole je tento svět a Strážkyně domácího krbu. Lesbická tematika druhého titulu budila v roce 1954 zvláštní pozornost. Ale byla v nizozemských literárních kruzích skutečně tak kontroverzní, jak vyplývá z doslovu Evy Cosséeové?
Jong, Dola de: Strážkyně domácího krbu
Autor článku: Jan M. Heller - 29. 10. 2018
recenze
80%
Erica a ta druhá – tak zněl původní název novely Strážkyně domácího krbu. Autorčino kolísání mezi důrazem na jednu nebo druhou protagonistku v titulu příběhu odráží i sérii dalších nerozhodností v jejich vztahu. Přátelství, láska, nebo něco mezi tím? Kdo má ve vztahu navrch? Kdo koho potřebuje víc? Kdo komu je oporou? Kdo koho drží v šachu? Jak zamíchá kartami hrozba nacistického pronásledování Židů?
Jong, Dola de: Strážkyně domácího krbu
Autor článku: Eva Cossée - 29. 10. 2018
studie
Dola de Jongová literárně působila v Nizozemsku i v USA. Po románu Pole je tento svět se čeští čtenáři mohou seznámit s její novelou Strážkyně domácího krbu z roku 1954. Decentní příběh o vztahu dvou žen na rozhraní přátelství a lásky vzbudil svého času rozruch a ani po letech neztratil působivost. V roce 2017 novelu znovu připomnělo amsterodamské nakladatelství Cossee. Nakladatelka Eva Cossée k ní napsala doslov, který je také součástí českého vydání.
Judt, Tony: Falešné ideje, cizí krev
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 8. 2018
recenze
70%
Britský historik připomíná, že intelektuálové rozhodně nemají patent na neomylnost. Kritickou sondu tentokrát spustil do myšlení generace francouzských intelektuálů, publicistů a spisovatelů, jež byla silně zasažena vírou v komunismus.
Kamajev, Jurij: Med z dikalonom
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 5. 2. 2010
recenze
Knižní prvotina autora, který se jako jeden z nemnoha nebojí psát otevřeně o ukrajinské historii na podkladě svědectví pamětníků.
Karlíček, Petr: Napínavá doba
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 9. 2018
recenze
70%
V knize o převážně politických karikaturách autor referuje, jak se obraz (téže) politické situace výrazně měnil prizmatem jednotlivých ideologických „brýlí“, a převážně hodnotí kvalitu kresby či malby. Jindy však sám angažovaně vstupuje do dobové polemiky.
Katalpa, Jakuba: Zuzanin dech
Autor článku: Olga Słowik - 6. 1. 2021
recenze
80%
Ve svém nejnovějším románu se Jakuba Katalpa, podobně jako v tom předchozím – Němcích, vrací ke druhé světové válce, především holocaustu. Zde se děj však odehrává v průběhu několika desítek let a najdeme zde i další motivy a témata, které se u této autorky objevovaly již v předchozích dílech, kupříkladu rodičovství a silně prožívanou tělesnost. Nejvíce v románu vyniká právě originální pojetí tělesnosti a násilí, které je s ní spojené.
Kautman, František: Nemožnost člověka
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 4. 2018
recenze
60%
Na pozadí tradičních náboženských a filozofických antropologických koncepcí i myšlenek soudobých autorů František Kautman promýšlel soudobou ekologickou krizi. Odpovědi, jež nacházel u klasiků, jsou sice neúplné a sporné, ale nikdy nevíme, kdy se nám ještě mohou hodit.
Kerr, Judith: Jak Hitler ukradl růžového králíčka
Autor článku: Pavel Bušta - 3. 5. 2018
recenze
70%
V prvním díle „hitlerovské trilogie“ známé britské autorky knížek pro děti Judith Kerrové prchá židovská rodina se dvěma dětmi s předstihem z Německa, v němž se začíná rýsovat nacistická hrozba. Kniha nevypovídá ani tak o nacistickém teroru, jako spíš o dopadech totalitních režimů na ty nejmladší.
Kerr, Philip: Praha osudová
Autor článku: Roman Lipčík - 25. 2. 2014
recenze
70%
Reinhard Heydrich povolává z Berlína podřízeného, aby vypátral, kdo mu v Praze usiluje o život. A britský spisovatel Philip Kerr pokračuje ve své sérii atypických noir kriminálek s německým komisařem v nacistické éře. Škoda jen, že mezi poslední česky vydanou knihou z této série a aktuálním románem zeje mezera čtyř nepřeložených.
Kershaw, Ian: Do pekel a zpět
Autor článku: Bohumil Melichar - 28. 1. 2018
recenze
80%
Při líčení cesty evropské společnosti od zákopů první světové války k Osvětimi a kobercovým náletům se britský historik snaží nejen postihnout, ale i vysvětlit úpadek „do propasti barbarství“.
Kertész, Imre: Člověk bez osudu
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 7. 2003
recenze
Hlavní téma, hlavní problém vypravěče, jenž je jistě modelovým příkladem tisíců Židů, již se dokázali z koncentračních táborů vrátit, je pokus zprostředkovat nesdělitelné. Kertész napsal dílo zvláštním způsobem.
Kertész, Imre: Člověk bez osudu 2
Autor článku: Jiří Zeman - 11. 8. 2009
recenze
Stěžejní dílo významného maďarského spisovatele, jemuž byla udělena v roce 2002 Nobelova cena za literaturu.
Kettu, Katja: Porodní bába
Autor článku: Ema Stašová - 2. 9. 2015
recenze
90%
Román Porodní bába, silně spjatý s finskými dějinami a prostředím, představuje nadčasové umělecké dílo a dokáže zprostředkovat výjimečný čtenářský zážitek, o kterém nelze mlčet. Porodní bába nabízí jímavý a propracovaný děj, který kombinuje osudovou tragiku s rodinným melodramatem a zároveň odhaluje zajímavý kus nedávné historie.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 7:
1
2
3
4
5
6
7