Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: nacismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Koestler, Arthur: Neviditelné písmo
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 9. 2018
recenze
80%
Druhý díl pamětí proslulého novináře, spisovatele a myslitele nabízí i pohled za kulisy, do vnitřního světa komunistických institucí, kde hybnou silou bylo často nepřátelství a soupeření mezi sekcemi téhož úřadu. A pozoruhodný je především pohled do vlastní mysli komunistického „odpadlíka“.
Kolouch, František: Říkali mu Pistolník
Autor článku: Martin Liška - 26. 11. 2019
recenze
70%
Tragicky zakončený životní příběh málo známého moravského kněze jakoby potvrzoval platnost dávného rčení o nevyzpytatelných cestách Páně. Dobrodružnými epizodami protkaný životopis Bohuslava Buriana pak může oslovit i čtenáře, kteří se o duchovní literaturu nijak blíže nezajímají.
Kononenko, Jevhenija: Žertva zabutoho majstra
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 8. 10. 2007
recenze
Nová, zatím poslední kniha současné ukrajinské autorky Jevhenije Kononeko. Silně připomíná knihy Dana Browna. Děj se odehrává na západní Ukrajině, kde ukrajinská žena s francouzským mužem pátrají po starém traktátu barokního sochaře.
Korn, Carmen: Dcery nové doby
Autor článku: Markéta Mikšíková - 14. 2. 2020
recenze
80%
Románová trilogie provází osobními příběhy čtyř žen a jejich nejbližších na pozadí dramatických dějin dvacátého století. První díl Dcer nové doby se odehrává od konce první světové války do poloviny století v Hamburku, městě, které dnes už v podobě, jak ji líčí román, neexistuje. I díky výborné znalosti místopisu, brilantně zachycené celospolečenské náladě a propracované psychologii nesklouzává sága k přílišné nostalgii ani zbytečné brutalitě. Druhý díl bestselleru u nás vyjde na jaře.
Krall, Hanna: Srdcový král
Autor článku: Míša Ditrichová - 20. 12. 2018
recenze
90%
Obdivuhodná odysea polské židovské hrdinky ve zpracování vynikající spisovatelky a reportérky Hanny Krall. O tom, jak jediný život může přinést mnoho významů a jak by bylo jednoduché se ho vzdát.
Krausnick: Auf Wiedersehen im Himmel
Autor článku: Jenny Poláková - 17. 8. 2007
recenze
Nashledanou v nebi je významná kniha, která vznikla v rámci projektu „Sintové zpracovávají svou historii. Přináší vhled do duše Sintů, jejich kultury a umu, též ale obraz nenávisti a násilí.
Krechel, Ursula: Geisterbahn
Autor článku: Eva Vondálová - 2. 4. 2019
recenze
80%
Sinti, komunisté, židé – oběti nacistického režimu a generace jejich dětí jsou hlavními postavami románu německé spisovatelky Ursuly Krechelové. Zlo, které přežili, a traumata, která si v sobě nesou, zvládají s vypětím všech sil, přesto se nevzdávají. Děj románu začíná v letech před druhou světovou válkou a pokračuje až do současnosti.
Krištúfek, Peter: Ema a Smrtihlav
Autor článku: Matúš Guziar - 14. 1. 2016
recenze
Nevelká próza Ema a Smrtihlav chápe literárně produktivní téma holokaustu osobitým způsobem – jako sondu do fantazie svého dětského hrdiny.
Krištúfek, Peter: Ema a Smrtihlav (2)
Autor článku: Slavomíra Krištofová - 14. 1. 2016
recenze
Nevelká próza Ema a Smrtihlav chápe literárně produktivní téma holokaustu osobitým způsobem – jako sondu do fantazie svého dětského hrdiny.
Láníček, Jan: Ve stínu šoa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 7. 4. 2018
recenze
80%
Mohla exilová vláda v Londýně a exiloví politici v Moskvě učinit ve prospěch Židů víc? Co pociťovali Židé v exilu, když nemohli nacistickou vyhlazovací mašinérii zpomalit, natož zastavit? Lišil se zásadně občanský postoj vůči Židům u nás od okolních zemí? Jak do tradic prvorepublikového demokratického Československa zapadá poválečný odsun sudetských Němců a požadavek přísné, vlastně absolutní asimilace Židů? Těžké otázky, tíživá kniha.
Lenz, Siegfried: Přeběhlík
Autor článku: Martin Liška - 24. 7. 2020
recenze
80%
Ve svém raném románu, jehož vydání se bohužel nedočkal, se Siegfried Lenz zamýšlel nad otázkou, do jaké míry má voják slepě plnit rozkazy a kdy by měl následovat hlas svého svědomí i za cenu toho, že jeho rozhodnutí nejspíše nepochopí ani jeho nejbližší.
Levitsky, Steven; Ziblatt, Daniel: Jak umírá demokracie
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 1. 2019
recenze
70%
Vzestup populisty Trumpova typu autoři zasazují do celosvětového kontextu. Téma soumraku demokracie střídají příklady zemí, které se dokázaly nástupu totalitních ideologií ubránit. I když kniha přináší mnoho přesvědčivých analýz, praktická upotřebitelnost jejích rad je alespoň v našem geopolitickém prostoru někdy problematická.
Lewinsky, Charles: Gerron
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 1. 7. 2016
recenze
50%
Za životopisný román Gerron o německém herci a režisérovi Kurtu Gerronovi, jedné z mnoha obětí šoa, si Charles Lewinsky roku 2011 vysloužil nominaci na Švýcarskou knižní cenu, kritika se však na kvalitách jeho románu příliš neshodla. A měla k tomu dobré důvody.
Littell, Jonathan: Laskavé bohyně 1
Autor článku: Kamil Fila - 17. 12. 2008
recenze
Proč ve světě a teď i u nás patří k nejprodávanějším knihám Laskavé bohyně od Jonathana Littella? Čím zaujala zpověď přesvědčeného nacisty Maxmiliana Aueho, který se nechce omluvit ani provádět sebereflexi a jen popisuje tuny válečných hrůz?
Littell, Jonathan: Laskavé bohyně 2
Autor článku: Ondřej Kavalír - 27. 12. 2008
recenze
Mohutný epický rozměr Laskavých bohyní, který byl tak charakteristický pro klasické realisty 19. století, nemá dnes v Evropě prakticky obdoby. Mimo klasické realisty navazuje Jonathan Littell také na tradici pikareskního románu s jeho bludným, neklidným hrdinou, putujícím groteskním světem. Dr. Aue svůj příběh začne psát z důvodů jakéhosi nutkání, snad pod vlivem oněch laskavých bohyní, kterými jsou – ironicky – míněny usmířené Erínye, bohyně msty za mrtvé.
Littell, Jonathan: Laskavé bohyně 3
Autor článku: Richard Olehla - 16. 2. 2009
recenze
Aueho vyprávění je koncipováno jako vlna plná násilí, temných vzpomínek na minulost i zvrácených nacistických představ o nové Evropě. Takových potenciálních příšer jako Aue, člověk bez svědomí, bez skrupulí a bez morálních zásad, žije mezi námi více než dost. A vypravěč, který nás hned v první větě oslovuje "bratři v lidství", na to nedovolí zapomenout: "Nikdy nemůžete říct: Nebudu zabíjet. To nejde, přinejlepším můžete říci: Doufám, že nebudu zabíjet."
Loo, Tessa de: Dvojčata 1
Autor článku: Lucie Smolka Fruhwirtová - 8. 4. 2004
recenze
Když v roce 1993 vyšla kniha Dvojčata (De tweeling) Tessy de Loo, zaznamenala okamžitě velký úspěch u čtenářů.
Loo, Tessa de: Dvojčata 2
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 15. 6. 2004
recenze
V roce 1993, kdy kniha vyšla, nebyl tento přístup stravitelný zdaleka pro každého...
Loo, Tessa de: Dvojčata, kniha a film
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 15. 5. 2003
recenze
Deset let po vydání knihy a pár let po úspěšné divadelní inscenaci přišel letos o Vánocích do nizozemských kin film Dvojčata.
Macierzyński, Piotr: Antologie esesáckých básní
Autor článku: Hana Kovaříková - 8. 6. 2018
recenze
90%
V loňském roce se objevila v médiích zpráva, že „89letá Němka půjde za popírání holokaustu na čtrnáct měsíců do vězení“. Je možné, že i dnes, tedy v době, kdy se informace dají ověřit během pár minut, lze popírat existenci koncentračních táborů? Proč mají lidé potřebu popírat tu část minulosti, jež pro jednou změnila celý svět? A je Osvětim pro polské čtenáře stále příliš kontroverzní téma?
Márai, Sándor: Země, země...!
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 16. 12. 2004
recenze
Další kniha teprve nedávno objeveného maďarského autora, jehož dílo Svíce dohořívají u nás již známe...
Marhoul, Václav: Nabarvené ptáče
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 9. 2019
recenze
70%
Adaptace slavné knihy Jerzyho Kosińského patří k nejdiskutovanějším českým filmům letošního roku. Nadšený čtenář knihy bude spokojen, kvalita filmu jako takového však není jednoznačná.
Maříková-Kubková, Jana (et al.): Katedrála viditelná a neviditelná
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 6. 2019
recenze
90%
Graficky i obsahově vydařená kniha seznamuje s kulturními dějinami nejvýznamnějšího chrámu České republiky a jeho sepětím s identitou obyvatel naší země. S ohledem na to, jak odlišné osobnosti se v minulosti podílely na jeho vytváření, autoři litují toho, že je v dnešní době zájem umělců o působení ve svatovítské katedrále minimální.
Meier-Hüsing, Peter: Nacisté v Tibetu
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2019
recenze
60%
Autor se sarkasmem líčí nejen průběh podivné tibetské výpravy v nacistických službách, ale především její fantasmagorický druhý život.
Meir, Tamar: Francesco Tirelli a jeho zmrzlinářství
Autor článku: Alžběta Glancová - 24. 12. 2019
recenze
80%
Intimní ilustrovaný příběh nejen o jednom budapešťském zmrzlinářství poskytuje dětským čtenářům nebývalý prostor k seznámení se s důležitou částí světových dějin. Zároveň, zasazený do období židovského svátku Chanuka, kdy se kromě jiného oslavují odvážné činy Judy Makabejského, nabízí odpověď na to, co znamená hrdinství.
Meiser, Anton: Peklo u Čerkasy
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 21. 1. 2008
recenze
Kniha memoárů (deníkových záznamů) bývalého vojáka Wehrmachtu, který se účastnil bojů na východní frontě.
Meyer, Bettina: SS-Nr. 74695 Konrad Meyer
Autor článku: Martin Liška - 15. 5. 2020
recenze
60%
Příběh ženy, která prolomila hradbu rodinného mlčení a odhaluje minulost svého dědečka, ukazuje, že ne každý člověk je ochoten přijmout za své úsloví „Lepší v nevědomosti žíti než krutou pravdu poznati“.
Mignola, Mike: Humr Johnson: Železný Prométheus
Autor článku: Pavel Mandys - 22. 12. 2018
recenze
60%
První svazek série o meziválečném superhrdinovi je sympatická pocta dobovým šestákovým příběhům, komiksovým, literárním i filmovým. Děj je patřičně překotný, padouchů houfy, včetně nezbytných nacistických agentů.
Mlynárik, Ján: Osud banderovců a tragédie řeckokatolické církve
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 4. 8. 2005
recenze
První obsáhlejší publikace snažící se o objektivní zpracování tematiky banderovců a řeckokatolické církve v Československu.
Mohn, Volker: Nacistická kulturní politika v Protektorátu
Autor článku: Martin Liška - 13. 5. 2018
recenze
70%
Významu kultury si byly vědomy všechny totalitní režimy a okupační úřady zřízené v protektorátu nebyly výjimkou. O metodách a cílech kulturní politiky podřízené válečnému úsilí i o reakci českých umělců a jejich publika pojednává obsáhlá práce mladého německého historika.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 7:
1
2
3
4
5
6
7