Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: nacismus
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Motyka, Grzegorz: Volyň 1943
Autor článku: Jan Jaroš - 10. 6. 2018
recenze
90%
Za druhé světové války, kdy spolu sváděla urputné boje ruská a německá vojka, probíhaly na polsko-ukrajinském pomezí krvavé etnické čistky, při nichž zahynulo více než sto tisíc lidí, vesměs tamních vesničanů. Rozpoutali je ukrajinští nacionalisté, kteří usilovali o dokonalé vyčištění svého budoucího státu tak říkajíc proti všem – Polákům, Židům, Rusům a nakonec i Němcům. Dělo se tak víceméně ve skrytu, po válce byly tyto krvavé události odsouzeny k zapomnění.
Mukherjee, Siddhartha: Gen
Autor článku: Pavel Pecháček - 2. 6. 2019
recenze
90%
Slovo gen se v poslední době stalo nedílnou součástí naší každodenní řeči, ale jen málokdo skutečně ví, co to gen je, v čem je historie jeho objevu zajímavá, jak se vyvíjelo jeho pojetí nebo kterak se geny vztahují k tomu, jací doopravdy jsme. Rozsáhlá publikace indicko-amerického onkologa a spisovatele tuto problematiku objasňuje vyčerpávajícím způsobem a přitom srozumitelně. Zaručeně tak osloví široké spektrum čtenáře, od naprostých laiků až po profesionální přírodovědce.
Mulisch, Harry: Siegfried...
Autor článku: Milan Valden - 26. 3. 2004
recenze
Zřejmě o žádné jiné osobnosti 20. století nebylo napsáno tolik knih jako o Adolfu Hitlerovi - k tomuto námětu se vrací i Harry Mulish v románu Sigfried z roku 2001.
Mulisch, Harry: Siegfried 2
Autor článku: Lucie Smolka Fruhwirtová - 6. 1. 2004
recenze
V posledním čtvrtletí roku 2003 se na pultech knihkupectví objevila kniha významného nizozemského prozaika Harryho Mulische Siegfried.
Nałkowska, Zofia: Medailony
Autor článku: Jan M. Heller - 22. 11. 2012
recenze
Rozsahem malá knížečka Medailony, vydaná loni ve třetím, revidovaném vydání (poprvé vyšla v českém překladu už v roce 1950) patří mezi ty beletristické knihy, které se za holocaustem ohlížejí z bezprostřední časové perspektivy, v situaci, kdy se Evropy zmocňovala kolektivní amnézie.
Neitzel, Sönke: Odposlechy. Němečtí generálové v britském válečném...
Autor článku: Ivan Kulhánek - 27. 11. 2009
recenze
Německý historik Sönke Neitzel vydal před čtyřmi lety v Berlíně obsáhlé protokoly z odposlechů německých štábních důstojníků v britském zajetí, které objevil v britském Národním archivu. Zajatci nevěděli, že jsou odposloucháváni...
Nesbø, Jo: Doktor Proktor a konec světa. Možná…
Autor článku: Kateřina Krištůfková - 1. 4. 2013
recenze
60%
Ve třetím díle doktora Proktora si vzal norský spisovatel Jo Nesbø na mušku režimy, tyrany a propagandu. Nikoho snad tudíž nepřekvapí, že se hlavní záporná postava jmenuje Jodolf Staler a je dokonalý hypnotizér.
Novac, Ana: Krásné dny mého mládí
Autor článku: Jan M. Heller - 4. 1. 2011
recenze
60%
Literatura věnovaná vězeňské a „lágrové“ tematice vychází a nachází své čtenáře i desetiletí potom, co tato zařízení – ať už vzniklá ve jménu kterékoli ideje a ať už kterékoli heslo viselo či visí nad jejich branami – slouží už jen jako muzea a památníky. Pod ironicky znějícím názvem Krásné dny mého mládí máme před sebou zredigované deníky, které si Ana Novac psala při pobytu v koncentračních táborech v Osvětimi a Plaszówě.
Nyiszli, Miklós: Byl jsem Mengeleho asistentem...
Autor článku: Kateřina Anna Šrubařová - 29. 7. 2009
recenze
Maďarskému pohledu na zvěrstva druhé světové války se již dostalo nejednoho literárního zpracování, z nichž hned několik je jich běžně dostupných i českému čtenáři. Stejně tak o postupech, které udržovaly v chodu nacistické pracovní a vyhlazovací tábory, není díky pečlivé německé evidenci těžké získat poměrně jasnou představu.
Oksanen, Sofi: Stalinovy krávy
Autor článku: Jan Dlask - 27. 4. 2012
recenze
80%
Čtenáři možná nebude po několika prvních desítkách stránek ze zvracení bulimarektičky Anny v románu finské autorky Sofi Oksanen fyzicky nejlíp, přesto je ale kniha čtenářským zážitkem. Jedná se o román mnohovrstevnatý a ambivalentní, příběh o identitě a o nemoci dnešní doby, nabízející spoustu výkladů tak, jak to má u literatury s ambicemi stát se kanonizovanou být.
Oksanen, Sofi: Stalinovy krávy (In HN)
Autor článku: Lenka Fárová - 8. 5. 2012
recenze
Finská spisovatelka Sofi Oksanen vtrhla do finské literatury románem Stalinovy krávy jako provokatérka hned s několika silnými tématy. Prvním z nich bylo velmi autentické a nepřikrášlené zobrazení pocitů ženy žijící léta ve vleku poruchy příjmu potravy. Samo o sobě dost silná káva. Ale možná ještě výbušnější bylo vylíčení „bratrských“ vztahů mezi Finy a Estonci jak za dob sovětského Estonska, tak i po získání samostatnosti v 90. letech.
Orwell, George: Nadechnout se 1
Autor článku: Richard Olehla - 11. 8. 2003
recenze
70%
Romány 1984 a Zvířecí farma, napsanými v posledních letech života, se George Orwell dostal do učebnic literatury jako autor antiutopií, v nichž sugestivně varuje před nástupem jakékoli formy totality...
Orwell, George: Nadechnout se 2
Autor článku: Jan Kapoun - 30. 6. 2003
recenze
Méně známá Orwellova kniha je románem ztracených iluzí...
Orwell, George: Nadechnout se 3
Autor článku: Ladislav Nagy - 19. 11. 2003
recenze
Jméno George Orwella spojováno s protestem proti totalitě, který tento britský prozaik a esejista asi nejlépe vyjádřil ve dvou knihách: Zvířecí farmě a 1984...
Padevět, Jiří: Ostny a oprátky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 5. 2018
recenze
90%
Kniha příběhů, které se staly nebo se mohly stát. Kniha o lidech, kteří si vstoupili nebo mohli vstoupit do života. Mozaika hrdinů i zrádců. Syrové vyprávění, které v učebnicích dějepisu nenajdete.
Papoušková, Eva; Miklínová, Galina: Cílovníci
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 13. 12. 2018
recenze
80%
Po roce 1945 se svět kluků zdivočelých válkou stále ještě striktně dělí na hrdiny a nepřátele. Při svých dobrodružstvích na internátní škole v poděbradském zámku hoši zjistí, že hrdinství často leží jinde než na bitevním poli. Za skvělé spolupráce textu a obrazu v knize neokázale, zato půvabně ožívá česká historie.
Pažout, Jaroslav; Portmann, Kateřina (eds.): „Nechtění“ spoluobčané
Autor článku: Jiří Šabek - 26. 12. 2018
recenze
70%
Diskriminace, ponižování, perzekuce, vyhánění, vyvražďování – to jsou jen některé z důsledků postupu vládní moci proti části obyvatel, která se v některém z momentů 20. století ocitla v její nelibosti. A důvody? Národnostní původ, náboženství, politické přesvědčení, sexuální orientace nebo jednoduše „nežádoucí“ způsob života. Bolestivou kapitolu našich moderních dějin promýšlejí autoři ve třinácti studiích.
Pelo, Riikka: Jokapäiväinen elämämme
Autor článku: Martina Šímová - 28. 7. 2014
recenze
Strhující román o životě Mariny Cvetajevové předkládá silný, dramatický příběh člověka semletého historickými okolnostmi a monstrózní ideologickou mašinerií Sovětského svazu.
Petropoulos, Jonathan: Umělci za Hitlera
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 9. 2019
recenze
70%
Leckdo zná odstrašující příběh Leni Riefenstahlové, ale jak tváří v tvář nacistickému režimu obstáli další nadaní umělci? Jaké motivy měli ti, kteří se s ním pokoušeli koexistovat i dlouhodobě spolupracovat? Případně jaká legenda se ohledně tohoto tématu po válce vytvářela?
Phillips, Tom: Dějiny lidských průserů
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 7. 2019
recenze
60%
Malý průvodce historií lidských omylů a selhání přináší řadu zábavně podaných historek. Ty v souhrnu varují, že našich zásadních omezení a sklonů k iracionálnímu jednání se nikdy nezbavíme.
Pinerová, Klára: Do konce života
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2019
recenze
60%
Co prožíval člověk, který byl po roce 1948 z politických důvodů zatčen? V jakém vězeňském společenství se ocitl a co mu pomohlo, aby se represivnímu prostředí přizpůsobil? Znamenalo pro něj následné propuštění z vězení úlevu z pocitu nabyté svobody, nebo stál znovu před novými výzvami, jimž musel čelit? Jak je možné, že lidé zatčení v padesátých letech 20. století zůstali ve svém vědomí politickými vězni i po pádu východního bloku?
Poláček, Jan: Malostranský ďábel: Život a smrt mága dr. Smíchovského
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 10. 2016
recenze
60%
Autor vypráví o osudech bonvivána a kabalisty, teologa i satanisty, jezuity i svobodného zednáře, který nakonec bídně zahynul v komunistickém vězení. Varuje přitom před ukvapenými soudy. Ale současně zřetelně ukazuje, že zahrávat si s jistými silami se nevyplácí.
Poláček, Jan: Spěšný vlak Ch. 24. 12.
Autor článku: Richard Klíčník - 12. 11. 2010
recenze
Najít na scéně české fantastiky knihu, která by dokázala, že sci-fi a literatura mohou být jedno, je po celá léta obtížné. Přesto se tu a tam objeví titul, který přesahuje žánr všeobecně v Česku stále vnímaný jako „pokleslý“ (přiznejme si, že v devadesáti procentech nikoli nezaslouženě). Nejnovější titul, který opravdu stojí za pozornost, je Spěšný vlak Ch. 24. 12. Jana Poláčka.
Ptáček, Luboš: Umění mezi alegorií a ideologií
Autor článku: Jan Jaroš - 17. 8. 2019
recenze
60%
Tři rozsáhlé studie analyzují typologii sudetských Němců v poválečné kinematografii, pojetí normalizace v té polistopadové a trojici seriálů z české historie. Fundovaným textům schází jen stanovisko samotného autora.
Rákosník, Jakub; Spurný, Matěj; Štaif, Jiří: Milníky moderních...
Autor článku: Jan Jaroš - 30. 11. 2018
recenze
80%
Pozadí a příčiny různých krizových situací v našich dějinách byly daleko složitější, než nasvědčují mnohé jednoznačné výklady. Ty totiž často zdůrazňují bipolární charter událostí: modelují střet mezi „námi“ (kladnými) a „těmi druhými“ (zápornými). Historie ale ukazuje, že mechanismus společenských změn bývá mnohem komplikovanější.
Rankov, Pavol: Matky
Autor článku: Marek Lollok - 8. 6. 2013
recenze
70%
Formy a specifika realizace mateřství v mezní sociální situaci. Takto by se dal jazykem vědy shrnout obsah románu Pavola Rankova Matky. Trochu krkolomné, ovšem výstižné označení však není nápadem nějakého exaktního badatele, natožpak neinvenčního recenzenta: je doslovně převzata z Rankovova textu v českém překladu Jany Faschingbauerové. Jedná se o název zamýšlené diplomové práce jedné z vedlejších postav, která pod tímto titulem zpracovává příběh hlavní hrdinky.
Rankov, Pavol: Stalo sa prvého septembra (in RAK)
Autor článku: Peter F. 'Rius Jílek - 11. 5. 2010
recenze
Román Pavla Rankova prichádza ako varovný prst v týchto nepokojných časoch. Už iba jeho samotný názov upozorňuje na deň, kedy sa začalo jedno z najtragickejších období ľudskej histórie.
Richter, Karel: Posledních 100 dnů
Autor článku: Martin Liška - 11. 4. 2018
recenze
60%
První polovina roku 1945, kdy se druhá světová válka již neodvratně chýlila ke konci, byla jedním z nejdramatičtějších období celého konfliktu, situace na frontě i v zázemí se měnila každým dnem. A právě popis den po dni přináší nová práce známého autora literatury faktu.
Roland, Paul: Židovský odboj
Autor článku: Martin Liška - 23. 1. 2020
recenze
50%
Příběhy statečných odbojářů a partyzánů židovské národnosti působících v podstatě po celé okupované Evropě tvoří pestrou mozaiku, které však chybí pevnější rámec.
Rudnicki, Janusz: Pojďte, jdeme!
Autor článku: Jan M. Heller - 8. 11. 2012
recenze
Rudnicki svou originální metodou nechce jen exhibovat nebo bavit. Skrze ni pojmenovává dějinná traumata, z nichž některá máme s Poláky společná. Tohle není žádné čtení k vodě, žádná spotřební literatura, kterou lze po přečtení odložit a zapomenout; to v redakci Dauphinu při zařazení Rudnického do edice Pop zřejmě zavládla nemístná skromnost.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 7:
1
2
3
4
5
6
7